FloutRate Crvena zvezda: Ko je iznenadio, a ko podbacio?

Utakmicom u Istanbulu, gde se ekipa poprilično izblamirala, spuštena je zavesa na još jednu evroligašku sezonu kluba sa Malog Kalemegdana. Može se reći, još jedna sezona puna razočaranja uprkos velikoj euforiji tokom leta i sastavljanja tima.

Od uvođenja ove rubrike, jedinstvene kako na ovim prostorima, tako i šire, imali ste priliku da ispratite sezone Crvene zvezde i Partizana kroz prizmu ocena i kratkih komentara samih ocena.

Sada je vreme da nakon 24. kola, koliko je trajala naša rubrika, podvučemo crtu i vidimo ko je bio najbolji, a ko najgori sa svojom prosečnom ocenom. Podelićemo sastav Crvene zvezde u tri kategorije, a to su igrači koji su igrali čitavim tokom sezone, novopridošlice i oni koji su u međuvremenu napustili klub.

Tu smo od početka

Foto: Euroleague Basketball

Džoel Bolomboj – najveće iznenađenje sezone. Ne zbog igračkih kvaliteta koji su svakako bili tu, već zbog neverovatne konstantnosti koju je prikazao ove sezone. S pravom je dobio nadimak “Mr Consistency” od strane autora ovih redova. Produžetak saradnje i novi ugovor su jedan od retko ispravnih poteza uprave tokom ove sezone, jer je Amerikanac apsolutno zaslužio to svojim partijama na terenu. Svoju najbolje ocenjenu utakmicu imao je u duelu sa Fenerbahčeom u Istanbulu, kada je prosto razneo centarsku liniju protivnika u napadu i odbrani.
FloutRate prosečna ocena 6.25 na 24 utakmice

Foto: Euroleague Basketball

Miloš Teodosić – ne čudi da je Teo uradio ono što se od njega očekivalo ove sezone, a to je mnogo magije za vreme koje provodi na terenu. Nije iznenađenje da je on igrač crveno-belih sa dve desetke, protiv Makabija i Virtusa je briljirao i potvrdio klasu. Iako u poznim igračkim godinama, izgurao je gotovo čitavu sezonu sa velikom minutažom i bio alfa i omega na terenu. Zvezda bez njega i sa njim na parketu nije isti tim.
FloutRate prosečna ocena 5.70 na 17 utakmica

Foto: Euroleague Basketball

Nemanja Nedović – toliko osporavan i često na udaru kritika, ponekad s pravom, popularni Neda je ipak među košarkašima sa najvećom prosečnom ocenom. A ako ovako visok rejting čudi, šta tek reći na činjenicu da je ovaj momak bio jedini uz Teodosića koji je dvaput upisao desetku ove sezone. Efes i Valensija su bile njegove žrtve, a to su utakmice kada je brzonogi Nedović “u zoni” i kako sam kaže, “pakao za protivnike”. Istina, bilo je utakmica gde je bio poprilično loš, ali to je tema za neki drugi put.
FloutRate prosečna ocena 5.40 na 22 utakmice

Foto: Euroleague Basketball

Luka Mitrović – utisak je da bi košarkaš rođen u Novom Sadu imao nešto bolju ocenu da nije imao peh i povredu koja ga je odvojila neko vreme sa terena. Trebalo mu je vremena da se vrati u formu, pa ostaje žal što nije uspeo celu sezonu da izgura bez povrede. Neosporna košarkaška inteligencija Mitrovića je tu, a njegove partije protiv Efesa i Monaka su bile samo jedan od primera šta sve može ovaj košarkaš i novopečeni kapiten reprezentacije da donese kada izađe na teren.
FloutRate prosečna ocena 4.85 na 21 utakmici

Foto: Euroleague Basketball

Jago dos Santos – omaleni Brazilac, inicijalno doveden kao treća opcija na pleju, silom prilika postao je broj jedan. Šabaz je otišao, Topić došao i povredio se, Teodosića su stigle godine… Jedini na koga je trener Sferopulos uvek mogao da se osloni je bivši košarkaš Ulma. Možda u klubu to niko nije planirao ili želeo, ali ova sezona je doprinela ubrzanom razvoju Jaga i prilagođavanju na evroligaški nivo utakmica. Ukoliko se nastavi kontinuitet dobrih igara sa Brazilcem, crveno-beli bi sledeće godine mogli da imaju ozbiljno dobrog plejmejkera. Da potencijal postoji i da može da pronalazi saigrače, dokazao je u meču sa Žalgirisom kada je postavio svoj rekord karijere u Evroligi sa 14 asistencija.
FloutRate prosečna ocena 4.71 na 21 utakmici

Foto: Euroleague Basketball

Adam Hanga – povreda na startu sezone je udaljila mađarskog reprezentativca sa parketa nešto duže nego što se očekivalo. Ipak, od povratka na teren, u velikom broju mečeva se videlo koliko iskustvo koje sa sobom nosi Adam Hanga može doneti prevagu u pojedinim situacijama. Zbog čestih povreda saigrača ove sezone, priličan broj minuta sakupio je na poziciji jedan, i ne može se reći da je loše odrađivao taj posao. Da li je imao lepe uspomene na Madrid, ili se setio kako je zatrpavao koš na treningu, tek, u “Vizink centru” je pružio svoju ubedljivo najbolju partiju ove sezone.
FloutRate prosečna ocena 4.60 na 20 utakmica

Foto: Euroleague Basketball

Rokas Giedraitis – od sjaja do očaja i tako u krug. Ovo je ukratko opis sezone koju je imao Litvanac. Sezona puna uspona i padova, periodi kada se nije usuđivao da uputi šut ka košu, ali isto tako je ponekad ispaljivao toliko šuteva da pomislite kako je ga ruka morala zaboleti. Šalu na stranu, nije Rokas bio toliko loš, ali nije toliko ni donosio prevagu spram renomea koji je stekao i koji ima u evropskoj košarci. Da itekako ima “baruta” u njemu dokazao je protiv svog bivšeg kluba Baskonije, kada je u Vitoriji sam vodio ekipu ka pobedi, ali ipak ostao kratkih rukava.
FloutRate prosečna ocena 4.50 na 24 utakmice

Foto: Euroleague Basketball

Dejan Davidovac – sjajno leto u reprezentaciji i povratak u Beograd i Zvezdu su bili dobitna kombinacija, ili se bar tako mislilo. Dugo je tražio formu popularni Deda, ali nije uspevao da je pronađe, čak je u jednom intervjuu i sam to priznao. Ipak, FIBA prozor i Kup Radivoja Koraća su doneli reprezentativnog Davidovca na teren pa je on svoje najbolje nastupe zabeležio upravo pred sam kraj evroligaške sezone. Odbrana je bila većim delom sezone i više nego zadovoljavajuća, ali je partija protiv PAO-a u Areni pokazala da kada “namesti ruku”, Dejan može i ofanzivno biti opasnost za protivnike.
FloutRate prosečna ocena 3.13 na 22 utakmice

Foto: Euroleague Basketball

Majk Tobi – uh… naturalizovani Slovenac je doveden možda i kao prva opcija na petici, ali… Nije ovo bila sezona kakvoj se nadao Majk, a bogami i navijači Zvezde. Da je u odbrani sa njim “rupa” se znalo, ali ni napad i ta “meka ruka” zbog koje je doveden nije blistala ove sezone. Ruku na srce, u dva sudara sa Valensijom ( u prvom duelu izgledao nešto bolje nego u drugom ) i pod dirigentskom palicom Miloša Teodosića u Pioniru protiv Makabija, Majk Tobi je pružio uvid u to kakve partije bi mogao da pruža. Nažalost, te partije nisu bile tako konstantne, pa samim tim ostaje gorak ukus u ustima i zaključak da je ova sezona mogla biti mnogo bolja.
FloutRate prosečna ocena 2.45 na 20 utakmica

Foto: ABA League j.t.d./ Dragana Stjepanović

Dalibor Ilić – Nije dobijao previše šanse, kao i prošle sezone uostalom, ali kada je dobio, umeo ja da iskoristi svoje minute. Utakmice sa Panatinaikosom i Realom su pokazatelj da Dalibor Ilić može da bude bolje korišćen u rotaciji. Njegov šut je nešto što se mora popraviti, ali defanzivno uopšte nije izgledao loše.
FloutRate prosečna ocena 2.37 na osam utakmica

Foto: Euroleague Basketball

Branko Lazić – kapiten ili među stranim komentatorima popularni “Mr Red Star”, nastavio je da pruža partije na koje su navijači navikli od njega. Da, statistički i kroz ocene to nikada neće izgledati fascinantno i zadivljujuće, ali odbrana i energija koju ima Lazić treba da bude primer nekim mlađim igračima kako se “gine” za dres kluba za koji se nastupa.
FloutRate prosečna ocena 2.26 na 19 utakmica

Foto: ABA League j.t.d./ Dragana Stjepanović

Stefan Lazarević – neki bi rekli Lazićev naslednik, ali složićemo se da je Branko Lazić samo jedan. Imao je promenljivu minutažu ove sezone, u nekim momentima je Lazarević možda igrao i više minuta nego što je bilo planirano, ali pokazivao je s vremena na vreme odličnu defanzivu. Ono što je čitavim tokom njegove karijere problem, šut spolja, ne deluje da će popraviti a nema fizikalije da se konstantno rve pod košem i odatle izvlači poene.
FloutRate prosečna ocena 1.76 na 13 utakmica

Dođoše i ostadoše do kraja

Foto: Euroleague Basketball

Nikola Topić – ne treba trošiti reči o Topiću. Sjajna sezona u Megi je krunisana povratkom u Zvezdu gde je nastavio u istom ritmu ali se u duelu sa Partizanom povredio i od tada ga nema na terenu. Povreda kolena koju je zadobio ipak je bila nešto teže prirode, a uzevši u obzir da se ovogodišnji NBA draft bliži, jasno je da je cilj održati visok rejting mladog košarkaša i ne forsirati njegov povratak na teren bez potrebe.
FloutRate prosečna ocena 4 na dve utakmice

Foto: Euroleague Basketball

Džavonte Smart – iznuđeno rešenje pred sam kraj roka za registraciju igrača u Evroligi, a uslovljeno povredama velikog broja košarkaša na spoljnim pozicijama, direktno iz Džej Lige došao je Džavonte Smart. Energija, a kako je sezona odmicala i sve bolja defanziva su nešto što se sigurno dopalo treneru srpskog tima. Da ne bude da je sve taman kako treba, problem sa američkim košarkašem je šut za tri poena koji uporno forsira ali on nikako ne ide. Utisak je, da je pravio “dva koraka napred” i šutirao poludistancu češće, imao bi daleko bolji učinak. Jedna od njegovih boljih partija bila je ona u Minhenu protiv Bajerna, a videćemo hoće li se partijama do kraja sezone izboriti za produžetak saradnje.
FloutRate prosečna ocena 3.25 na 12 utakmica

Foto: ABA League j.t.d./ Dragana Stjepanović

Fredi Gilespi – doveden da unese “mišiće” pod koš, na kraju korišćen tek toliko da bude zaveden kao statistička greška. Nakon što je u derbiju bio među najboljim pojedincima utakmice, očekivalo se da je to to. Ali, čest problem sa faulovima je uslovio manju minutažu koja se nije povećavala u određenim situacijama iako je vremenom počeo bolje da se čuva od takozvanih “jeftinih faulova” Amerikanac. Kada pričamo o tom duelu sa večitim rivalom u kome je Fredi izgledao sjajno, možda niste mogli da pročitate tekst o ocenama, ali ste zato mogli da poslušate o tome kako je naša redakcija videla tu utakmicu u našem prvom Floutkastu.
FloutRate prosečna ocena 2.73 na 15 utakmica

Foto: Euroleague Basketball

Trej Tomkins – dugo se čekao njegov debi, a došao je u poslednjem kolu i meču gde ekipa nije izgledala sjajno. Dobro je započeo meč pogotkom ali je to u principu bilo to. Ostaje samo nada za sve “Delije” da će Tomkins izgledati sve bolje kako se bude bližio kraj sezone.
FloutRate prosečna ocena 1.00 na jednoj utakmici

Veni, Vidi, Ego Abeo

Foto: Euroleague Basketball

Šabaz Nejpir – taman kada je delovalo da se Nejpir polako privikava i preuzima ulogu lidera tima, dešava se njegov povratak u Armani. Na tri utakmice koje smo imali prilike ocenjivati američkog plejmejkera, imao je vrlo visoku ocenu. Nažalost, situacija na relaciji klub-igrač se završila kako se završila, a ostaje samo pitanje: “Šta bi bilo da je Nejpir ostao?”
FloutRate prosečna ocena 6.33 na tri utakmice

Foto: Krka/ Drago Perko

Marko Simonović – dve godine tavorenja u NBA ligi i manjak minutaže uticali su, pre svega, na samopouzdanje crnogorskog reprezentativca. Na trenutke je umeo da pokaže talenat koji poseduje ali je pre odlaska na pozajmicu u Bešiktaš, sve češće delovao kao da je u nekoj vrsti grča. U Turskoj, kod trenera Dušana Alimpijevića je pronašao sebe i odlično rasteretio sjajnog Anhela Delgada i pomogao ekipi da se domogne polufinala Evrokupa.
FloutRate prosečna ocena 1.25 na četiri utakmice

Zaključak

Kao i prethodnih sezona, lutalo se sa sastavom i promašivalo se sa pojačanjima. Ruku na srce, nije bilo ni sreće sa povredama igrača, pa je tu grčki stručnjak Janis Sferopulos neretko “izmišljao” pozicije i rotirao igrače ne bi li pronašao dobitnu formulu.

Prostora za napredak ima, samo je pitanje hoće li se billo ko u klubu ozbiljno pozabaviti time kako bi tim trebalo da bude sklopljen kako bi se naredne sezone vršila doselekcija kao potreba, a ne obaveza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Verified by ExactMetrics