Evroliga obojena crno-belim bojama: Partizan srušio negativnu tradiciju, pobedio Valensiju za peti uzastopni trijumf u Evropi!

Košarkaši Partizana trijumfovali su u Španiji protiv Valensije 72:67 i tako vezali petu uzastopnu pobedu u Evroligi!

Partizan se fenomenalno uveo u meč trojkom Kevina Pantera, a i cela prva četvrtina je bila u znaku crno-belih pošto nisu dali protivniku ni jednom da dođe do prednosti i završio je ”parni valjak” prvu deonicu sa pet poena prednosti.

Da Valensija igra jednu od najboljih odbrana u Evroligi, uverili smo se odmah od početka meča. Međutim, Željko Obradović ne bi bio najtrofejniji trener Evrope da svoju ekipu ne postavi onako kako mora protiv takvih ekipa.

Nije mogao bolji početak za crno-bele na ovom meču nego pogotkom Kevina Pantera za tri poena! Odlično je startovao i Bruno Kaboklo, od koga je počelo da se očekuje da dominira u reketu, ali je Brazilac ozbiljnu rolu odigrao i defanzivno. Sporu košarku smo na početku gledali u Španiji, obe ekipe mučile su se u napadu, za domaćine su poene nekako uspeli da izvojevaju Puerto, Džouns i Inglis, a onda je mini-prekid malo “prodrmao” atmosferu!

Pri rezultatu 7:6 u korist beogradskog kluba usledio je mini-prekid i to zbog upada pollicije na deo tribine gde su se nalazili navijači Partizana! Do kraja meča nismo saznali koji je bio uzrok njihovog intervenisanja, prema informacijama kojima su mediji raspolagali došlo je do žestokog sukoba te je košarka na minut morala da stane.

Međutim, ništa to nije značilo za Partizan! Dozijer je postigao prvu trojku na meču, gosti sun a drugoj strani načinili grešku u koracima, a njihovu igru nisu supeli da konsoliduju ni nakon televizijskog tajm-auta. U narednim napadima videli smo žestoke duele, te je Valensija čak dva puta zaredom poslata na liniju penala, a Inglis i Dejvis su ukupno pogodili samo jedan koš – 9:12.

Džejms Naneli i Mateuš Ponitka svojim preciznim šutevima sa distance stavili su tačku na prvih 10 minuta, ali se ritam preneo i na drugu četvrtinu gde je Amerikanac svojim sjajnim šutevima sa poludistance i novom trojkom obezbedio Partizanu najveću prednost – 19:26.

Bili su primorani domaćini da zatraže minut odmora nakon koga se sve promenilo… Robertson je pogodio dve trojke, precizan je bio i Stefan Jović, a Bruno Kaboklo i Kevin Panter koliko god su dobrim kombinacijama uspeli da na trenutak održe prednost Partizana, ona se istopila te su domaćini zahvaljujući Robertsonu, Pradilji i Inglisu na veliku pauzu otišli sa +1 – 34:33.

Petnaestominutna pauza dobro je uticala na obe ekipe pošto su drugih dvadeset minuta otvorili nešto bržim ritmom. Dominaciju na parketu videli smo od strane jednog čoveka – Zeka Ledeja koji je u prvom poluvremenu bio nevidljiv, ali je onda “eksplodirao” i za 10 minuta košarke upisao 12 poena! Uz najbolje momente Pantera u ovom delu igre, bilo je jasno da je Partizan nezaustavljiv! Ture, Lopez i Inglis su povremeno pokušavali da “probude” Valensiju, ali čak ni ekstra posedi koji su sebi obezbeđivali nisu urodili plodom, pošto je španska ekipa u ovom period postigla samo 10 pogodaka. U poslednju deonicu ušlo se sa +9 – 44:53.

Koliko god igra crno-belih u trećoj deonici dala za pravo svim navijačima da se nadaju trijumfu, u poslednjem kvartalu videli smo pravu dramu!

Vraćala se Valensija u nekoliko navrata na samo jedan posed zaostatka i to zahvaljujući Džounsu, ali je fenomenalan protok lopte među izabranicima Željka Obradovića rezultirao time da prvo Panter, pa onda i Smailagić svojim preciznim šutevima sa distance održe crno-bele u igri. Ruku na srce, bilo je momenata kada je delovalo da je Partizan zakazao u odbrani, ali je tandem Naneli – Smailagić odlučio da u svom stilu.

Crno-beli sada gostuju ekipi Real Madrida u 16. kolu Evrolige, a taj meč je na programu u četvrtak, 21. decembra.