Bankijevi džokeri doneli prevagu u derbiju Italije!

U osmom kolu Evrolige, sinoć su se sastali velikani italijanske košarke, Virtus iz Bolonje i Olimpija iz Milana. Očekivano neizvestan i kvalitetan meč je najavljen, takav je i usledio, i na kraju je Luka Banki zajedno sa svojim pulenima iščupao pobedu. Rezultat je iznosio 86-79 nakon 40 minuta rovovske borbe. Naročito bitan trijumf za domaći sastav koji se kotira visoko na tabeli sa 6-2, dok su gosti spali na katastrofalnih 2-6. Nastavak sezone će nam doneti puno, ali najpre da rezimiramo ovaj okršaj.

Uvodna prednost Milana

U prvom periodu, na samom početku strelce na sinoćnjem duelu predstavio je niko drugi do Nikola Mirotić. Asistent za ovaj koš, bek Milana, Šavon Šilds je bio sledeći na redu sa pogotkom za tri poena. Istom merom već u narednom napadu uzvratiće neumoljivi Marko Belineli. Razmenjivali su se koševima van linije 6.75 tokom prve četvrtine, redom Meli i Šengelija, pa potom ponovo kaubojski Belineli i Šilds, napad za napadom. Odlični bek šuter Olimpije je u ovom kvartalu imao devet poena uz tri asistencije. Četvrtinu je zatvorio veteran Hajns serijom od šest poena, koju je na kratko prekinuo jedan od spomenutih džokera, Avudu Abas. Krajnji rezultat iznosio je 21-26 nakon prvih 10 minuta.

Klupa donosi preokret

Nama dobro poznato lice je bilo ključan faktor u ovom delu meča. Naime Ognjen Dobrić je stupio na teren po početku druge četvrtine i nije izlazio sve do samog kraja iste. Svoje vreme iskoristio je na najkvalitetniji način tako što je postigao osam poena, i ukrao dve lopte. Opirali su se gosti, držali su prednost preko novajlije Maoda Loa, koji je sa dve trojke i ukupno osam poena bio najbolji u drugom kvartalu u Mesininom timu. Ipak, kao iz frižidera izvađen, Avudu Abas je došao na ovu utakmicu. Vezao je dve trojke i doveo svoj tim do prednosti, da bi za kraj dva penala realizovao najzaslužniji za ovaj trijumf, Ife Lundberg. Rezultat je sada iznosio 45-40.

Tesna treća četvrtina

Deo igre koji nam nije doneo osetniju prednost ni za jednu od ekipa je obeležio Danijel Heket sa 10 poena. Postigao je dve trojke za koje mu je, interesantno, asistirao njegov krilni centar, Tornike Šengelija. Toko je bio solidan u ovom periodu sa sedam postignutih poena. Pred kraj ove četvrtine, za nešto manje od 40 sekundi, videli smo tri pogođene trojke. Načeo je Heket na Tokovu asistenciju, da bi gosti udarili preko Mirotića i Šildsa u naredna dva napada. Usledio je period kada su mrežice mirovale sve dok ih nije zapalio, neočekivano, Avudu Abas svojom četvrtom trojkom iz istog broja pokušaja! Na kraju, egal je i dalje bio prisutan, 65-63.

Gabriel Ife Lundberg.

Bek Virtusa, koji je bio tih tokom čitave utakmice, probudio se kada je to njegovom timu bilo najpotrebnije. Četvrta četvrtina je bila samo njegova. Uvodnih pet poena je postigao bez odgovora protivnika, a nakon što se Šilds podigao i pogodio trojku, znate šta je usledilo. Naravno da je Lunberg u sledećem napadu morao da vrati trojku i odvede Virtus na +7 (75-68). Fojtman je bio hrabar i nakon dva plus jedan pogodio još jednom za dva, napravivši mini seriju od 5-0 (77-73). Nikola Mirotić je spustio razliku na +3 kada je pogodio za tri na asistenciju Maoda Loa, ali to nije bilo dovoljno. Čak ni trojka Šildsa na 01:17 do kraja meča i samo dva poena razlike. Lunberg je zapečatio sudbinu Milana trojkom na 20 sekundi do kraja i u narednom napadu uhvatio skok, iznudio faul i hladnokrvno pogodio oba penala. Postavio je konačni rezultat ove utakmice 86-79.

Statistika

Odličan meč imali smo što se tiče šuta za tri poena. Oba tima su bila izuzetno raspoložena u ovom segmentu igre, pa smo videli 23 pogođene trojke iz 53 pokušaja.

Što se tiče individualnog učinka igrača najutaicajniji na ovom duelu bio je Tornike Šengelija sa 14 poena, šest skokova, četiri asistencije i dve ukradene lopte. Poenterski, Lundberg je bio najzapaženiji sa 19 poena, od kojih je 17 postigao u odlučujućem kvartalu. Takođe, uhvatio je pet lopti. Džoker, Avudu Abas je upisao 14 koševa, uz šut za tri 4/5. Danijel Heket je bio raspoložen kako poenterski sa 10 koševa, tako i što se tiče razigravanja. Podelio je sedam asistencija svojim saigračima.

Na strani sastava Etorea Mesine, najboljim se pokazao strelac vrhunskog kalibra Šavon Šilds. Amerikanac je imao 21 poen, četiri skoka i tri asistencije i čak pet pogođenih trojki. Nikola Mirotić je bio uz njega sa 16 koševa i sedam uhvaćenih lopti, dok su Maodo Lo i Johanes Fojtman vredni pomena u gostujućem taboru. Lo je imao 13 poena uz šest asistencija, a Fojtman 11 koševa, četiri skoka i tri tačna dodavanja.

Već sutra Milano dočekuje ekipu Anadolu Efesa koja je ostvarila bitan trijumf u Francuskoj nad Monakom. Virtus putuje u Atinu, na megdan Panatinaikosu. Oba tima su iznenadila svoje navijače, neki prijatno, neki neprijatno, nema sumnje da je kvalitet na nivou, ali očigledno jednima nešto nedostaje. Da li će i kada će Milano rešiti probleme ostaje da se sazna. Virtus ipak, krupnim koracima gazi ka snu, a to je naredna faza, top 8.

One thought on “Bankijevi džokeri doneli prevagu u derbiju Italije!