Crvena zvezda vodila celu utakmicu, pa slavila u neizvesnoj završnici

U okviru 18. kola AdmiralBet ABA lige sastali su se beogradski večiti rivali, košarkaši Crvene zvezde i Partizana, u crveno-belo obojenoj Štark Areni. Domaćin je slavio rezultatom 88:86 i tako praktično zacementirao svoje mesto na prvom mestu ABA lige.

Za domaćina i trenutno prvoplasiranu ekipu Jadrana petorka koja je započela utakmicu jeste Jago Dos Santos, Branko Lazić, Rokas Gidraitis, Luka Mitrović i Džoel Bolomboj. Za tim Željka Obradovića počeli su Pi-Džej Doužer, Kevin Panter, Uroš Trifunović, Alen Smailagić i Bruno Kaboklo.

Obe ekipe su nešto nervoznije ušli u utakmicu, Rokas Gidraitis je pogodio trojku, a napadi obe ekipe nisu bili preterano dobro organizovani, usled dobre odbrane na obe strane parketa. Već nakon jednog minuta i trideset sekundi, sudijska trojka prvi put je gledala snimak kako bi utvrdili da li je Doužer nagazio na aut liniju – Obradović je izgubio svoj prvi “čelindž”.

Nakon još dve primljene trojke i 9:0 Crvene zvezde, Pi-Džej Doužer pogodio je karakteristični šut sa poludistance. Crveno-beli su ponovo na svom parketu mnogo raspoloženije započeli utakmicu i posle četiri minuta vodili sa 11:2. Činilo se da Partizan nije imao rešenje na Zvezdina preuzimanja, prodali su mnogo lopti i promašili, doduše, veoma otežane šuteve.

Pre prvog televizijskog tajm-auta videli smo i prve “čarke” večitog derbija, kada je došlo do blagog konflikta nakon faula Pantera u borbi za loptu. Nastavila se loša organizacija napada za goste, još izgubljenih lopti, što su brzom igrom u tranziciji pre svega iskoristili Džoel Bolomboj i Rokas Gidraitis lakim poenima na obruču. Jago Mateuš je svakako bio najraspoloženiji igrač domaćih, leteo je po parketu, sjajno organizovao napade i napadao obruč Partizana dok je u igri bio Frenk Kaminski.

Kada smo već kod iskusnog američkog centra, činilo se da je njegovim ulaskom napad Partizana bolje izgledao, a on je postigao četiri poena i odlično razigravao saigrače iz “šort-rola” i sa niskog posta. Sa druge strane, napravio je dve lične greške posle osam minuta igre, ali je ostao na parketu.

Trener Željko Obradović je u ovoj, može se reći veoma dugačkoj prvoj četvrtini, pokušao da krene sa “hokejaškim” izmenama. Želeo je da koristi Alena Smailagića za odbranu, a da vraća Kaminskog za napade. Alen je napravio drugu ličnu grešku, pa su oba igrača bili na dva faula nakon, još nezavršenih 10 minuta igre.

Poslednji napad u prvoj deonici pripao je Crvenoj zvezdi, a povratnik na parket, Miloš Teodosić, odlično je pronašao Dejana Davidovca u levom korneru koji je pogodio šut za tri poena za konačnih 28:15 na kraju prve četvrtine.

Sudije su se brže našle za zapisničkim stolom u drugoj četvrtini nego što je ona počela, Zek Ledej našao se u fizičkom obračunu sa Nemanjom Nedovićem, a sudije su u želji da procene tu situaciju proveli mnogo vremena u konsultacijama, što je totalno ubilo ritam ove utakmice. Zeku Ledeju svirana je nesportska greška, dok je Miloš Teodosić zbog svoje reakcije dobio tehničku.

Sva dešavanja nisu poremetila Adama Hangu, posle čije trojke je usledio prvi trenerski tajm-aut Željka Obradovića na ovoj utakmici, čija je ekipa, blagorečeno, bila neprepoznatljiva i bez ikakvog voljnog momenta na obe strane parketa. Bez ijednog raspoloženog igrača bilo je jako teško treneru crno-belih da pronađe petorku koja će da donese najviše i pronađe ritam, a izabranici Janisa Sferopulosa su to odlično koristili.

Nikakav odgovor nisu gosti našli za sjajnu odbranu Crvene zvezde, a sa druge strane su neretko ispadali u odbrani i dozvoljavali lake poene protivniku. Partizan je sa nekom drugom idejom napadao, pokušali su da izdejstvuju “mis-meč” situacije za Frenka Kaminskog, pa da, ili uposle istog ili napadaju driblingom visoke igrače, tačnije Fredija Gilespija, koji je napravio dve lične greške u dve sekvence.

Moglo bi se reći da je Partizan pronašao nekakav kontinuitet preko Kaminskog, ali Adam Hanga je imao odgovor na sve. U drugoj četvrtini imao je jedno atraktivno zakucavanje, dalekometnu trojku na isteku napada i flouter, pa je tako maestralno učestvovao u održavanju razlike od +15.

Apsolutno ništa nije išlo od ruke crno-belima, ekipa Janisa Sferopulosa je sa jasnom idejom napadala i branila ključne igrače pa je prednost samo rasla, a nakon sedam minuta u drugoj četvrtini iznosila i više od 20 razlike.

Vatrena borba na parketu veoma je otežala sudijski posao. Na dva minuta pre kraja prvog poluvremena svirali su nesportski faul Adamu Hangi, Doužer je bio polovičan sa linije za slobodna bacanja, a crno-beli onda nisu iskoristili napad. Zvezda je postigla i 50. poen u prvom poluvremenu, što dovoljno govori o tome kako je raspoložen napad Crvene zvezde pronašao rešenja za odbranu Partizana.

Već je prošlo sat vremena od podbacivanja, a prvo poluvreme još nije bilo gotovo. Ušli smo u poslednji minut kada je Partizan napravio mini seriju 5:0, na šta je Luka Mitrović odgovorio pogotkom uz faul Bruna Kabokla. Promašio je slobodno bacanje, a iz svog, konačno poslednjeg napada u prvom poluvremenu, Panter je pogodio sa poludistance uz faul Nemanje Nedovića. Poslednjih 11 sekundi pripalo je Zvezdi, Partizan je do poslednje sekunde odigrao dobru odbranu, a Uroš Trifunović je onda faulirao Miloša Teodosića na šutu za tri poena. Rezultat nakon prvog poluvremena bio je 55:38.

Učinak igrača Crvene zvezde na poluvremenu: Džavonte Smart 4, Miloš Teodosić 6, Adam Hanga 12, Dejan Davidovac 5, Luka Mitrović 6, Branko Lazić 3, Majk Tobi, Džoel Bolomboj 4, Nemanja Nedović 5, Rokas Gidraitis 5, Fredi Gilespi, Jago Dos Santos 5

Učinak igrača Partizana na poluvremenu: Zek Ledej 11, Aleksa Avramović 2, Balša Koprivica, Kevin Panter 3, Alen Smailagić, Ognjen Jaramaz, Džejms Naneli 8, Uroš Trifunović, Pi-Džej Doužer 6, Mateuš Ponjitka, Frenk Kaminski 8, Bruno Kaboklo

Sa promašajima na obe strane, prvo Džejmsa Nanelija, a onda i Rokasa Gidraitisa, počelo je drugo poluvreme večitog derbija. Potom je, nakon kratke pauze zbog lošeg ponašanja nekih od gledalaca, Kevin Panter pogodio svoju prvu trojku na ovoj utakmici.

Crveno-beli dopustili su gostima da nešto bolje uđu u drugo poluvreme, međutim ekipa Partizana nije uspela da iskoristi neke od grešaka crveno-belih. Zbog loše organizacije u napadu Crvene zvezde, Janis Sferopulos bio je prinuđen da u igru uvede Miloša Teodosića.

Mnogo borbenije je izgledala petorka crno-belih, na šta je ekipa domaćih morala da reaguje intenzivnom odbranom. Usled toga, stradala je arkada Frenka Kaminskog pod košem, a Doužer, ponovo polovičan sa linije za slobodna bacanja, smanjio je razliku na 13 poena.

Pošto je ostao u igri nakon izvedenih slobodnih bacanja, a sa četiri lične greške, Pi-Džeju Doužeru sviran je kontroverzan faul nad Džoelom Bolombojem, kojim je on izbačen sa utakmice. Ponovo kratka pauza, ponovo varnice, ponovo ubacivanje predmeta na parket – sve ono što se neprestano dešava na večitim derbijima u ABA ligi.

Tehničku grešku dobio je Željko Obradović u toku tajm-auta koji je pozvao Janis Sferopulos. Partizan se spustio na -10 posle dugo vremena. Nakon atraktivnog zakucavanja Džoela Bolomboja, Zek Ledej je bio polovičan sa linije za slobodna bacanja, pa je Rokas Gidraitis pogodio težak šut za tri poena. Ponovo je usledila dekoncentracija Partizanovog napada, izgubljena lopta, a Nemanja Nedović je to kaznio trojkom iz levog kornera.

Momentum je ponovo prešao na stranu domaćih, koji su u tom momentu šutirali 9/19 za tri poena, a to je nastavio Džoel Bolomboj sjajno istrčanom kontrom nakon promašenog šuta Alekse Avramovića. U igru se vratio Frenk Kaminski i odmah poentirao, nastavio svoju partiju bez promašaja za dva poena, pa uhvatio defanzivni skok nakon kog je Partizan došao do lakih poena preko Avramovića.

Dve otvorene trojke promašio je tim Partizana i nastavio svoje, skroz suprotno protivniku, očajno veče van linije 6,75 (2/14). Trojkom Džejmsa Nanelija bi se možda popravio taj procenat, međutim Janis Sferopulos je dobio tehničku grešku i prekinuo taj napad crno-belih.

Kevin Panter je pogodio dva slobodna bacanja, Zvezda je imala poslednji napad u trećoj deonici, a Džoel Bolomboj zatvorio je ovu četvrtinu svojim četvrtim zakucavanjem u trećoj deonici. Rezultat 72:56 pred poslednjih deset minuta.

Nije bilo poena u prvom minutu poslednje četvrtine. Utakmica je već probila dva sata i ušla u treći sat, kada je Hanga postigao prve poene u ovoj deonici posle pogođenog šuta za tri poena. Kevin Panter nije uspeo da pogodi otvorenu trojku sa druge strane i time odgovori, pa je Zvezda ponovo imala mnogo komforniju prednost od +19 razlike.

Tek treći šut sa distance za crno-bele pogodio je Džejms Naneli, poentirali su Bolomboj i Kaminski, a potom je Avramović prvo promašio otvoren šut za tri poena, pa i izgubio loptu nakon ofanzivnog skoka.

Nije bio raspoložen domaćin u prvoj polovini četvrte četvrtine u napadu, ali Partizan ponovo to nije mogao da iskoristi, sve dok Naneli nije pogodio svoju treću trojku na ovom meču, ukupno četvrtu za crno-bele. Isticalo je vreme za bilo kakav povratak Partizana, a na pet minuta do kraja utakmice Zvezda je imala prednost od +15 razlike.

Nakon poena Jaga Mateuša, prinuđen na tajm-aut bio je Janis Sferopulos jer je Partizan ubacio dve trojke, tačnije Frenk Kaminski i Kevin Panter, pa se Partizan spustio na -11. Nije žurila Crvena zvezda, ipak su na kraju izgubili loptu, a svojom prvom trojkom iz petog pokušaja, Aleksa Avramović smanjio je razliku na samo osam razlike.

Ukrao je loptu na drugoj strani, a potom izgubio loptu u verovatno najbitnijem napadu za Partizan kojim bi se utakmica uvela u neizvesnu završnicu. Nemanja Nedović je imao lak posao u kontri i postigao je zicer, sam protiv koša. Tajm-aut Željko Obradović.

Utakmica se bližila kraju, Frenk Kaminski je pogodio još jednu trojku i time nastavio maestralnu utakmicu. Partizan je ponovo bio blizu rezultatskog priključka, Avramovića je blokirao Bolomboj, a onda je usledio još jedan konflikt između igrača u crvenom i crnom. Rokas Gidraitis je burno reagovao na blag kontakt Zeka Ledeja pri šutu za tri, pa su sudije bile prinuđene da gledaju snimak te situacije, a svirana je po tehnička za Ledeja i Gidraitisa. Time je utakmica za Zeka Ledeja bila završena, jer je prethodno u utakmici napravio nesportski faul.

Promašio je Naneli šut za tri poena, Partizan se izborio za ofanzivni skok, nakon kog je Panter fauliran na šutu za tri poena. Pogodio je sva tri slobodna bacanja, pa je rezultat na 1:25 do kraja bio 83:79 i Zvezda je imala napad.

Iako ga prvenstveno nije iskoristila, Miloš Teodosić je uhvatio ofanzivni skok nakon čega je usledio faul Alekse Avramovića, pa novi napad za Zvezdu jer Partizan još uvek nije ispunio bonus. Rokas Gidraitis se našao na liniji za slobodna bacanja koja je izveo perfektno. +6 za Crvenu zvezdu.

Aleksa Avramović je potom, nakon čudnog napada Partizana pogodio jako tešku trojku, na satu je ostala 31 sekunda, a Crvena zvezda je izgubila loptu na prenosu u vrlo bitnom posedu. Usledilo je još jedno gledanje situacije od strane sudijske trojke, ovog puta da bi utvrdili tačno vreme koje će crno-beli imati za poslednji posed. Ostao je 21 sekund na satu, +3 za domaće i napad za goste.

Imali su crveno-beli takvu prednost u kojoj su mogli sebi da priušte faul, što je i uradio Jago Mateuš Dos Santos i time poslao Aleksu Avramovića na liniju za slobodna bacanja. Nakon gledanja snimka, sudije su utvrdile da je to bio faul na zemlji, pa je tako Aleksa izveo dva slobodna bacanja na 17 sekundi do kraja. Prvo slobodno bacanje je promašio, drugo pogodio i trener Janis Sferopulos pozvao je svoj poslednji tajm-aut na utakmici.

Brzo je ekipa Partizana napravila faul, na liniji za slobodna bacanja našao se Nemanja Nedović koji je bio polovičan, pa je razlika ponovo bila +3 na 16 sekundi do kraja. Naneli je izveo loptu Kaminskom, ovaj mu je vratio, a Džejms je uspeo da je prenese na polovinu protivnika, nakon čega je odmah potegao šut za tri poena pri kom je bio fauliran.

Džejms Naneli pogodio je sva tri slobodna bacanja, utakmica je nakon 39 minuta i 50 sekundi ponovo bila izjednačena, a Crvena zvezda imala je 11 sekundi za poslednji napad, a Jago Mateuš Dos Santos postigao je koš za pobedu nakon prodora i Crvena zvezda je slavila rezultatom 88:86.

Najefikasniji igrač ove utakmice bio je Džoel Bolomboj sa 14 poena i 13 skokova (24 PIR), a najbolji poenter u pobedničkoj ekipi bio je Adam Hanga sa 15 poena. Pratili su ih Nemanja Nedović sa 11 i Rokas Gidraitis sa 10 poena.

U ekipi crno-belih najviše poena je postigao Džejms Naneli sa 19 poena, dok je Frenk Kaminski bio najefikasniji igrač u crno-belom sa 18 poena i 5 skokova, bez promašaja iz igre, odnosno indeksom 25 PIR.