Retrospektiva petog dana: Crnogorci ipak drugi, Francuzi izbegli sramotu

Petog dana košarkaškog Svetskog prvenstva igralo se treće kolo grupa A, D, E i H, pa se tako danas i završio prvi deo grupne faze u ovim grupama. Naši urednici su pripremili retrospektivu današnjeg dana u kojoj ćete moći da pročitate po nešto o svakoj od osam odigranih utakmica.

Nemačka – Finska (107:75): Istorijska dominacija Manšafta

Nemačka reprezentacija po prvi put u svojoj istoriji završila je grupnu fazu bez poraza, pobedivši ekipu Finske u trećem kolu. Iako su mnogi očekivali Fince kao potencijalne jake autsajdere, to nije bio slučaj kao na prošlogodišnjem Evropskom prvenstvu. Izgubili su tri utakmice i to velikom razlikom.

Finci su sveukupno vodili šest minuta, najviše u prvoj deonici meča. U meč su obe ekipe ušle skoncentrisano, iako nije imala veliki rezultatski značaj. Od šestog minuta, Finci su uzeli blagu prednost i na kratku pauzu otišli sa tri poena prednosti.

Od druge četvrtine završila se bilo kakva dilema – Nemci su za samo pet minuta sa -tri otišli na +deset. Dominirali su na skoku na oba kraja terena, postizali poene iz druge šanse, a najviše su pokazali svoju snagu u reketu. Finski napad izgledao je loše i mnogo poseda su izgubili, što je rezultiralo sa mnogo poena Nemaca u kontri. Na petnaestominutni odmor, Nemci su otišli sa +osam, nakon što su postigli 28 poena u drugih deset minuta.

Drugo poluvreme je izgledalo isto kao i druga četvrtina, a prednost popularnog Manšafta je samo rasla. Odmah na početku su napravili seriju 8:0, a posle nekog vremena je i ponovili. U poslednju deonicu su otišli sa komotnih +21.

U četvrtoj deonici došli su do svoje maksimalne prednosti +29, nakon toga malo pali, pa je tako konačan rezultat bio 101:75 za Švabe.

U pobedničkoj ekipi istakli su se Isak Bonga i Denis Šruder sa po 15 poena, pratili su ih Johanes Timan sa 13 i Mo Vagner sa 12 poena, a Andreas Obst ubacio ih je 11, uz tri pogotka sa linije 6,75. Franc Vagner ponovo nije igrao, kao ni u utakmici protiv Australije.

Kod Finaca najefikasniji je bio Olivier Nkamua sa 14 poena, a pratio ga je Lauri Markanen koji je ponovo imao loše šutersko veče. On je ubacio 12 poena, kao i Ilari Sepala.

Iz Grupe E, u borbu za trofej sa prvog mesta idu Nemačka, a sa drugog Australija. Tako će Finci i domaći Japanci nastaviti borbu za što bolji plasman (17-32. mesto).

Angola – Dominikanska Republika (67:75): Dominikanci maksimalnim učinkom do druge faze

Dominikanska Republika je nakon nešto teže utakmice nego što se pretpostavilo uspela da upiše i treću pobedu u okviru svoje grupe i tako se sa prvog mesta plasira u narednu fazu. Pa ipak, iako su Dominikanci od početka prvenstva okarakterisani kao potencijalna nagazna mina protivnicima u narednoj fazi, ova utakmica pokazala je da ekipa ima svojih izraženih nedostataka. Ogolila ih je Angola, a nama ostaje da se nadamo da će pojedine stvari “prepisati” i selektor Pešić.

Angola je, kao i u prvoj utakmici protiv Italije, skupo prodala svoju kožu. I pored vođstva Dominikane u prvoj četvrtini od 20:11, Angolci su zbili redove, pokazali da imaju karakter, i na poluvreme otišli sa minusom od samo pet poena-32:37. Dosta je Angolcima pomogla i činjenica da se strašno mučio Karl Entoni Tauns, košarkaš Minesote i najbolji igrač Dominikane, pre svega sa ličnim greškama. Već na polovini prve deonice sakupio ih je 3, te su saigrači morali bez njega veći deo prvog poluvremena.

Posle samo minut ipo igre u trećoj deonici dobio je i četvrtu ličnu grešku Tauns, pa su Angolci ovo shvatili kao šansu da odu po pobedu. Uspevali su da preko fizički moćnih igrača (Bruna Fernanda pre svih) dođu do koša, a pridružili su se i Žerson Domingos i Čilde Dundao svojim trojkama, kojim je Angola povela sa 46:45.

Shvatili su Dominikanci da je vrag odneo šalu, pa su i oni podigli nivo igre. U odsustvu Taunsa istakli su se Andres Feliz i Viktor Liz, koji su postigli redom 17, odnosno 13 poena. Feliz je na svoj konto dodao i šest skokova, a Liz na svoj čak osam. Pomenuti Tauns se u igru vratio tek u četvrtoj četvrtini, u kojoj je pomogao saigračima da odbiju nalet Angole i napokon vezao nekoliko poena. Meč je završio sa samo osam, za tek 15 minuta igre.

U timu Angole istakli su se Silvio de Soza sa 19 poena i devet skokova, Bruno Fernando je stao na 13, Domingos na 12, a Žilson Bango na 11. Nadamo se da će sa ovoliko uspeha i Srbija braniti Taunsa u narednoj fazi takmičenja…

Egipat – Meksiko (100:72): Meksikanci se udavili u egipatskom pesku

Grupa D Mundobasketa došla je do svoje završnice, a poslednji meč u ovoj grupi odigrali su Egipat i Meksiko. Ova dva tima se će dalje takmičenje nastaviti u podgrupi za doigravanje između 17. i 32. mesta.

Malo je reći da su Egipćani deklasirali Meksikance, konačan rezultat je bio 100:72, a najviše se u redovima pobednika istakao Ehab Amin. On je ostvario dabl-dabl učinak sa 22 poena, deset asistencija i šest asistencija, uz njega je najbolji bio još jedan Asam Marei koji je takođe napravio dabl-dabl, on je uz 16 poena uhvatio deset skokva, a na to dodao jednu asistenciju.

U ekipi poražene ekipe najbolji su bili Džošua Ibara sa 21 poenom i pet skokova i Pako Kruz sa 21 poenom, četiri skoka i pet asistencija, ali nedovoljno.

Rezultati po četvrtinama su bili 30:16, 29:19, 18:21 i 23:16.

Ove dve ekipe idu u doigravanje sa dve najgore ekipe grupe C.

Liban – Francuska (79:85): Galski petlovi na iskustvo protiv hrabrog Libana

Rana eliminacija Francuske svakako je najveće iznenađenje grupne faze Mundobasketa. Daleko od toga da je grupa H u kojoj su se još našli Letonija, Kanada i Liban trebala biti lak posao ali niko nije očekivao da će baš Francuzi biti ti koji neće izboriti prolaz dalje. Ipak, bolan poraz protiv Letonije stavio je tačku na snove o medalji. Po završetku utakmice, igrači su imali šta da kažu. Nikolas Batum, kojem je ovo poslednje Svetsko prvenstvo u karijeri, nije štedeo reči. Pozvao je na odgovornost Košarkaški savez Francuske i apleovao da ne mešaju politiku i košarku (aludirajući na slučaj Tomasa Ertela, koji zbog ugovora u Zenitu nije dobio poziv nacionalnog tima).

Nakon dva velika neuspeha, u reprezentaciji i oko nje, širila se loša energija ali se ekipa Vinsenta Kolea morala pribrati i odigrati još jednu utakmicu. Poraz od Libana bi noćnu moru Galskih petlova pretvorio u potpuni košmar.

Selektor Kole je za ovaj meč van prvog tima ostavio Rudija Gobera, Matijasa Lesora i Mustafu Fola.

Već na samom početku se moglo primetiti da su Francuzi poprilično nezainteresovani, dok je protivnik sa druge strane pokazao veliku želju za borbom. Francusku u igri drže svojim poenima Jabusele i Furnije. U drugoj deonici Liban igra sve bolje, te uspevaju da dođu do dvocifrene prednosti. No, protivnik tada ubrzava tempo i do petnaestominutnog odmora uspeva da istopi razliku ali i dođe do minimalne prednosti.

U poslednjem kvartalu Liban poenima Spelmana preuzima vodstvo ali tada kreće serija Francuske koja ih vodi do +9. Ipak, protivnik se ne predaje i ulazimo u neizvesnu završnicu. Francuska na nešto više od jedne minute ima tri poena prednosti. Eli Okobo uzima šut za potvrdu pobede ali promašuje. Ipak, igrači Libana loptu šalju u aut i Francuska dobija još 14 sekundi. Tada odgovornost preuzima Nikolas Batum i pogađa za konačan rezultat 79:85.

Uz Batuma koji je zabeležio 12 poena, četiri skoka i tri asistencije, istakli su se i Jabusele sa 18, Furnije sa 17 i Eli Okobo sa 12 poena i pet asistencija.

U poraženoj selekciji odličan meč je imao Arakji – 29 poena, tri skoka i četiri asistencije.

Australija – Japan (109:89): Strašan duel Zejvije Kuks-Džoš Hokinson

Reprezentacija Australije ide dalje u drugu fazu i nastavlja borbu za medalju nakon što je pobedila domaćina u Okinavi.

Vodili su 39 minuta i 13 sekundi, a Japan ni jednom nije bio u vodstvu. To je sve što treba da znate o tome kako je izgledala današnja utakmica. Dominacija na skoku žuto-zelenih, što defanzivnom što ofanzivnom, kao i dobra igra u tranziciji donela je mnogo poena.

Australijanci su uhvatili 19 ofanzivnih skokova i postigli 21 poen iz izgubljenih lopti Japanaca, kojih je bilo 15, a najviše su vodili sa +27 poena razlike.

U pobedničkoj ekipi najviše su se istakli Džoš Gidi i Zejvije Kuks sa 26, odnosno 24 poena, uz to da je Kuks uhvatio 16 skokova a Gidi podelio 11 asistencija. Pratili su ih Džoš Grin sa 15 i Nik Kej sa 13 poena.

Sa druge strane još jednu maestralnu utakmicu odigrao je Džošua Hokinson, postigavši 33 poena i uhvativši sedam skokova uz 81% realizacije, a NBA zvezda Juta Vatanabe postigao je 24 poena i takođe uhvatio 7 skokova, ali je na tuširanje otišao ranije zbog pet faulova.

Filipini – Italija (83:90): Fontekio zakazao “win or go home” duel sa Srbijom

Košarka je popularan sport na Filipinima, nacija živi za igru pod obručima, ali nažalost nisu dovoljno dobri u njoj. Reprezentacija domaćina ovogodišnjeg Mundobasketa nije uspela da upiše prvu pobedu ni u trećoj utakmici u okviru svoje grupe, jer ih je porazila favorizovana Italija.

Italija je ovom pobedom obezbedila prolazak u narednu fazu takmičenja, gde će ih izvesno sačekati Srbija i Portoriko (ukoliko pobedi Kinu). Međutim, s obzirom na to da su u grupi zabeležili poraz od Dominikanske Republike, potrebne će im biti obe pobede (protiv Srbije i protiv Portorika) kako bi uspeli da se domognu četvrtfinala. Idealna prilika da im Srbija servira osvetu za izbacivanje sa Eurobasketa 2022. godine.

Što se same utakmice tiče, Filipinci su na krilima Džordana Klarksona stigli do vođstva na kraju prve četvrtine. Ipak, Azuri su se oslonili na svoje iskusne pojedince, Ričija i Fontekija, pa su pri kraju poluvremena stekli dvocifreni kapital. Potom su Italijani nastavili u dobrom ritmu i trećoj četvrtini, gde su pogodili čak pet trojki. Na taj način su odbili sve nalete Filipinaca, koji su takođe pokušavali trojkama da smanje zaostatak.

Četvrta četvrtina protekla je u sličnom duhu. Kada god bi Filipini uspeli da vežu nekoliko solidnih napada i pogodaka, Italija bi pogodila trojku. Vremeno su Filipini padali, a Italijani relativno mirno priveli utakmicu kraju.

Najbolji u redovima Italije bili su Simone Fontekio sa 18 poena i 6 skokova, Djampaolo Riči sa 14 poena i Marko Spisu sa 13 poena i 9 asistencija. Filipince je predvodio Džordan Klarkson sa 23 poena, 7 skokova i 6 asistencija, a pomoć je imao jedino u Dvajtu Ramosu koji je postigao 14 koševa.

Crna Gora – Litvanija (71:91): Sokolovima skraćena krila, Litvanija rutinski do pol pozicije

Litvanci su se na pravi način “odužili” Crnogorcima za poraz u Morači zahvaljujući rutinskoj pobedi protiv Sokolova koji su bili izuezetno napadački impotentni. Konačan rezultat je bio 71:91 u korist Litvanaca.

Napadački užasna partija Crne Gore se najbolje ogleda u tome da je iz 27 pokušaja za tri pogođeno samo pet puta, a Litvanci ne samo da su se više borili, nego su uhvatili čak 15 skokova više od reprezentacije Boška Radovića.

Mnogi problemi su izašli na videlo u ovom meču, te će zasigurno služiti za nauk Crnoj Gori koja kao drugoplasirana ide u podgrupu sa ekipama iz grupe C.

Što se Litvanije tiče, odlična odbrana, loši procenti rivala, Maksvitisov tim sigurno je grabio ka ubedljivoj pobedi. Do takve prednosti stigao je početkom četvrte četvrtine i do kraja je uspešno održao. Time je Litvanija obezbedila prvo mesto u grupi, dok je Crna Gora druga.

Najefikasniji kod pobednika bili su Rokas Jokubaitis sa 19 i Mindaugas Kuzminskas sa 15 poena. Poražene je predvodio Nikola Vučević sa 19 poena.

Litvanija u novu grupu prenosi sve tri pobede, dok Crna Gora prenosi dve, uz jedan poraz. Rivali u narednoj fazi pomenutim timovima biće SAD i pobednik duela između Grčke i Novog Zelanda.

Kanada – Letonija (101:75) : Fantastični SGA za prvo mesto u grupi

Reprezentacija Letonije jedno je od najprijatnijih iznenađenja prvenstva. Prolaz u narednu fazu takmičenja obezbedili su već u drugom kolu grupne faze i totrijumfom nad Francuskom. Ova pobeda ujedno je značila i kraj takmičenja u borbi za trofej Galskim petlovima.

Treća utakmica bila je direktan okršaj za prvo mesto između Kanade i Letonije.

Letonci na ovoj utakmici nisu mogli računati na Dairisa Bertansa. Kapiten nacionalnog tima je doživeo nezgodnu povredu i za njega je Svetsko prvenstvo završeno.

Iako oslabljena, Letonija je sjajno otvorila meč. Nakon prvih deset minuta rezultat je bio 23:13. Keli Olinik sa devet poena vodi svoju selekciju do pozitivnog rezultata na poluvremenu. Kanada u drugoj deonici postiže 30 poena i na odmor odlazi sa minimalnom prednošću.

U drugom poluvremenu Kanada u potpunosti preuzima kontrolu nad utakmicom. Borbena Letonija pokušava da uhvati rezultatski priključak ali pogrešne odluke u napadu, loš procenat šuta za tri poena i fantastični Šaj Gildžus Aleksander ih ostavljaju na dvocifrenom minusu.

Probleme sa šutem van linije za tri imao je i najbolji šuter Letonije, Dejvis Bertans. Za 23 minuta postigao je sedam poena – FG3 1/7. Najbolji pojedinac u selekciji Letonije je bio Rodions Kurucs. Uz zapaženu defanzivnu rolu, zabeležio je i dabl-dabl – 14 poena i 10 skokova.

Šaj Gildžus Aleksander je bio gotovo nezaustavljiv. Za 31 minut na parketu upisao je 27 poena, šest skokova i šest asistencija. Odličan je bio i Keli Olinik. Pokretač preokrate Kanade imao je učinak od 15 poena, šest skokova i četiri asistencije. Dvocifreni su bili i Ar Džej Beret sa 22, odnosno Aleksander Voker sa 14 poena.

Ovom utakmicom, postavljen je konačni poredak grupe H. Kanada sa prvog, odnosno Letonija sa drugog mesta nastavljaju borbu za trofej Mundobasketa. Francuska je sa jednom pobedom ostala na trećem mestu, dok je Liban poslednji. Kanada i Letonija se u narednoj fazi takmičenja susreću sa dve najbolje plasirane ekipe grupe G.