Partizan lavljeg srca do pobede nakon produžetka

U okviru 12. kola Evrolige, Partizan je slavio na domaćem parketu protiv ekipe Monaka rezultatom 89:85 nakon 45 minuta igre.

Partizanova petorka sa “tri centra” ponovo je fantastično otvorila utakmicu. Trio Ledej-Smailagić-Kaboklo poslužili su timu Željka Obradovića da, nakon nešto fizički jačeg starta obe ekipe, dođe brzo u prednost od devet razlike, na 11:2. Nakon tajmauta koji je usledio gledali smo drugačiju utakmicu. Problem sa faulovima Bruna Kabokla odstranio ga je sa parketa na neko vreme, a Monako je to iskoristio da preokrene utakmicu vrlo brzo i da je uvede u svoj ritam. Najveće probleme pravio je Džon Braun pod košem Partizana, takođe i Motiejunas, dok je Majk Džejms bio neprepoznatljiv. Na kraju prve četvrtine bilo je 16:13 za domaćina.

Brzo je Majk napustio parket i neko vreme je bio na klupi, a dobar posao radio je Eli Okobo kada je preuzeo njegovu ulogu glavnog organizatora igre. Poslednje pojačanje Partizana Bruno Kaboklo vratio se u igru i u prvom poluvremenu zaista igrao maestralno na obe strane parketa, osigurao defanzivni skok za svoju ekipu, ali napravio svoju treću ličnu grešku u toku druge četvrtine i na duže vreme zagrejao svoju stolicu na klupi. Veliki problem za Partizan u prvih 20 minuta bile su izgubljene lopte, faulovi u napadu i loše građen skok kada Kaboklo nije na parketu, pa je tako Monako vrlo lako došao u prednost koju su održavali do kraja prvog poluvremena. Rezultat nakon prve polovine – 32:35.

Morao je Partizan bolje da iskoristi “odsustvo” Majka Džejmsa u dosadašnjem delu igre. Nakon pet minuta igre u trećoj četvrtini desio se porast momentuma, prvo nakon trojke Nanelija, a potom i kapitena Kevina Pantera koji je pogodio šut iz kornera uz faul Džordana Lojda. Igrala se jaka odbrana sa obe strane, menjala se vođstva između dva tima, crno-beli su pronašli svoj šut nakon lošeg šuterskog prvog poluvremena (2/9 3PT), ali tim Saše Obradovića je na sve imao odgovor. Na kraju treće četvrtine 51:51, kao da se nije ni igralo.

Odlično su crno-beli otvorili (pret-)poslednjih 10 minuta igre i otišli nakon pola deonice i na +8, a imali su priliku tu prednost i da povećaju. Verovatno bi mnoge ekipe uspešno privele utakmicu kraju, ali svi navijači Partizana dobro poznaju tim za koji navijaju. Bez neizvesne završnice nema ni pobede za crno-bele. Desila se dekoncentrarcija, a ishitrenost je koštao tim Željka Obradovića i prednost se polako topila. Probudio se Majk Džejms u najgorem mogućem momentu, pogodio trojku uz pomoć obruča za smanjenje prednosti, a Motiejunas je krunisao izjednačenje polu-horogom. Rezultat je na dva minuta do kraja bio 66:66. Panter i Kaboklo zajedničkim snagama povećali su prednost Partizana na 70:66 na samo 22 sekunde do kraja meča, ali Monako ne treba otpisati ni u tom momentu, pogotovo kada je na parketu MVP kandidat Majk Džejms.

Džejms je prvo pogodio trojku na deset sekundi do kraja za -1, a nakon dva pogođena bacanja Džejmsa Nanelija, upravo preko njegove ruke je pogodio šut sa devet metara iz driblinga za izjednačenje. Tako smo otišli u produžetak.

Ovih pet minuta nisu bili atraktivni za gledanje, iako su crno-beli ponovo otišli na komforniju prednost već nakon pola produžetka i poveli sa +4. Bruno Kaboklo je i zvanično zaradio svoj peti faul, Majk Džejms bio polovičan sa linije slobodnih bacanja, Džon Braun postigao lake poene, Lojd pogodio šut uz zvuk sirene na isteku napada, a Doužer sa druge strane uzvratio. Ova utakmica je bila pravi rolerkoster emocija. Iskusni litvanski centar Donatas Motiejunas napravio je nesportski faul nakon teškog, promašenog šuta, a Alen Smailagić pogodio je oba slobodna bacanja. I baš kada smo mislili da smo sve videli, Partizan nije mogao da izvede aut sa strane, ali na kraju je ipak slavio rezultatom 89:85.

Igrač utakmice bio je Džejms Naneli sa 23 poena, pet skokova, dve asistencije i indeksnim rejtingom od 25 PIR. Najbolji igrač Partizana poenterski bio je kapiten Kevin Panter koji je ubacio 25 poena i pokazao koliko znači timu Željka Obradovića.

Sa druge strane najefikasniji bio je Donatas Motiejunas sa 23 poena, a pratio ga je Majk Džejms koji je “flertovao” sa tripl-dablom (16 poena, osam skokova, osam asistencija).