Rezultatska klackalica pripala Žalgirisu

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od ekipe Žalgirisa rezultatom 91:93 u 26. kolu Evrolige. Strpljiva igra i sjajan protok lopte obeležili su ovu utakmicu u kojoj je na kraju slavio litvanski tim i gotovo potpuno se vratio u trku za doigravanje.

Odlični Jago i Mitrović protiv odličnog Evansa

Dobro otvaranje gostiju i zakucavanje Birutisa. Na drugoj strani stiže odgovor od Mitrovića. Igra se koš za koš na početku meča. Nakon Šmitsovog korišćenja “mismatch” situacije gosti stiču najveću prednost na utakmici, 7-11. Počinju oba tima da igraju sve čvršću odbranu, a nakon nekoliko dobrih odbrana gosti dolaze do plus šest, 11-17.

Nakon nečega što se ovih dana retko viđa, i pogotka za tri Luke Mitrovića, crveno-beli prilaze na poen razlike, 16-17. Ubrzavaju igru obe ekipe što dovodi do nekoliko sjajnih akcija na obe strane. Zvezdinu igru “orkestrira” Jago dos Santos koji je podelio šest asistencija u prvom periodu igre. Zakucavanje Mitrovića označilo je krajnji rezultat prve četvrtine, 22-23.

Rezultatski egal se nastavlja

Nakon 90 sekundi drugog perioda igre konačno “poenterski post” prekida Smart sjajnim prodorom i polaganjem. Stiže Manekov odgovor jednim efektnim zakucavanjem. Zanimljiva petorka u kojoj se nalaze Davidovac, Lazarević, Tobi, Smart i Hanga za domaći tim. Iako ta petorka daje razultate, Edmond Samner sa svojih pet vezanih poena održava minimalnu prednost gostiju, 28-31.

Trojkom Smarta crveno-beli preokreću rezultat, 33-31. Stiže brz odgovor od Kinana Evansa takođe pogotkom za tri da vrati prednost svom timu, 33-34. Nešto lošiji period igre za oba tima, bar poenterski. Dosta i tehničkih grešaka oba tima, ali ekipa Žalgirisa se bolje snalazi u “haosu” i dolazi do četiri poena prednosti 90 sekundi pre kraja poluvremena, 37-41.

Dve vezane trojke Zvezde donele su ponovo prednost crveno-belima, ali je Samner sa linije penala postavio konačan rezultat prvog poluvremena, 45-45.

Najbolji pojedinac Zvezde ubedljivo je Jago dos Santos sa 10 poena i devet asistencija. Odlične role pružili su Luka Mitrovića sa 11 poena i Nemanja Nedović i Džavonte Smart koji su postigli po devet poena. U redovima Žalgirisa najviše se istakao Kinan Evans sa devet poena i četiri asistencije. Laurinas Birutis sa osam i Edmond Samner sa sedam poena ispratili su Evansov učinak.

Nastavlja se egal, i jedni i drugi pokušavaju da se odvoje

Odličan start košarkaša u zelenim dresovima i dve vezane trojke donose prednost od četiri poena, 47-51. Strpljivi napadi domaćeg sastava donose izjednačenje preko Giedraitisa i Mitrovića. Odlično pronalaženje “slobodnog čoveka” se isplaćuje gostujućem sastavu koji nakon trojke Edgarasa Ulanovasa stiču šest poena prednosti, 53-59. Četiri primljene trojke nisu baš dobar znak u odbrani Zvezde. Ipak, održavaju se domaćini u igri, uprkos čestim udvajanjima u odbrani i “ispadanju” odbrane koja dozvoljava protivniku otvorene šuteve.

Crvena zvezda nakon dugo vremena uspeva da odigra nekoliko dobrih odbrana koje se isplaćuju crveno-belima sa dve vezane trojke za novi preokret i vođstvo, 65-63. Ulazi se u malo nervozniju završnicu trećeg perioda, obe ekipe žele da ostvare kakvu takvu prednost pred poslednjih deset minuta igre. Na kraju, 65-68 za goste iz Litvanije nakon 30 minuta igre.

Neizvesna završnica pripala Žalgirisu

Dobra odbrana dovodi crveno-bele do vraćanja vođstva, 69-68. Po prvi put deluje da napad gostiju “gubi konce” u organizaciji. Odlična saradnja Hange i Gilespija uvećava vođstvo domaćeg tima na četiri poena, 72-68. Strpljivom igrom Žalgiris dolazi do novog preokreta i novog vođstva. Sve više ovaj meč odaje utisak kako će o krajnjem ishodu odlučivati jedna lopta.

Zvezda održava minimalnu razliku ali se Evans “pojavljuje” kao odgovor i novom trojkom donosi novih četiri poena prednosti za svoj tim. Tri minuta do kraja utakmice rezultatski egal se nastavlja, 81-83 za Žalgiris. Svega 60 sekundi do kraja utakmice rezultat je 85-88 za goste. Odličnim prodorom Nedovića razlika se smanjuje na poen prednosti. Kinan Evans preuzima odgovornost i pogađa od tablu za dva i vraćanje tri poena prednosti 30 sekundi pre kraja.

Poslednjih 30 sekundi trajalo je duže nego prethodnih nekoliko minuta utakmice. Neke sudijske odluke su blago rečeno, bile tendenciozne. Sporna situacija oko Evansovog vraćanja na svoju polovinu nije proveravana, pa je utakmica nastavljena nakon kraćeg prekida zbog nepotrebnog ubacivanja sitnih predmeta na teren od strane navijača. Na kraju, pobeda Žalgirisa 91-93.

U redovima Zvezde Jago dos Santos je imao sjajnu partiju ( 21p, 14as ), pratili su ga Luka Mitrović i Nemanja Nedović sa 15 poena. Sjajnu rolu je imao i Fredi Gilespi koji je zabeležio osam poena i pet skokova. Kinan Evans je bio pravi predvodnik Žalgirisa ( 25p, 6as ) a sjajno su ga ispratili Šmits sa 13 i Birutis sa 12 poena.

Nije bilo sreće i pored dobrih rola pojedinih igrača

Rezultatska klackalica u kojoj nijedan tim nije imao potpunu kontrolu utakmice, ali u kojoj je gostujući tim bolje koristio svoje šanse. Nije uspela Crvena zvezda da iskoristi priliku da produži svoje nade za doigravanje ali ovaj put ne može se mnogo toga zameriti kompletnom timu. Sreća je sastavni deo sporta, a večeras nije bila naklonjena srpskom timu.

Nakon ove utakmice Crvena zvezda se nalazi na 16. poziciji sa skorom 10-16 dok se Žalgiris nalazi na 13. poziciji sa skorom 11-15. Sledi jedna malo duža pauza zbog nacionalnih kupova i FIBA prozora pa se Evroliga vraća tek krajem februara.