Preokret Partizana i pobeda nakon produžetka

U okviru 11. kola Evrolige, Partizan je dočekao tim Panatinaikosa u prepunoj Štark Areni i zasluženo slavio nakon preokreta i produžetka rezultatom 92:87 i tako zapisao svoju petu pobedu u najjačem evropskom takmičenju.

Utakmicu je započela nakon naleta emocije za sve navijače Partizana, nakon što je uručen poklon jednom od najboljih centara Evrope i bivšem igraču Partizana, Matijasu Lesoru. Gledali smo startnu petorku Partizana koja se mogla okarakterisati čudnijom nego inače – Zek Ledej na poziciji tri, Alen Smailagić na pet i Frenk Kaminski na četiri.

Činilo se na početku kao da je Partizan i dalje uspevao da smanji problem na defanzivnom skoku na minimum, ali druge šanse za protivničku ekipu dolazile su kroz ishitrena rešenja u napadu i nekoliko “prodatih” lopti. Nakon nešto više od pola prve deonice Panatinaikos je poenima Grigonisa i Grenta otišao na +6, a to su smanjili Kaboklo, koji je zamenio Kaminskog i Aleksa trojkom. Aleksa je imao znatno smanjenu rolu jer ga je očigledno maska sputala, a i magični štapić ponovo je dobio kapiten Kevin Panter. Kako je Partizan odigrao prvu deonicu, rezultat je i dalje bio povoljan, gubili su samo jedan razlike.

Ista priča nastavila se i u drugoj četvrtini, Marius Grigonis nastavio je sjajnu partiju iz prve četvrtine i otvorio trojkom drugu, a pridružio mu se i bivši igrač Lejkersa Kendrik Nan, koji je pravio probleme prvoj liniji odbrane Partizana i snažnim prvim korakom lako dolazio do obruča. Brzo je Panatinaikos ponovo povećao svoju prednost prvenstveno zbog žute minute koju je Partizan doživeo u ovom delu.

Preokret je usledio nakon trojke Zeka Ledeja pod faulom, koj ise u tom momentu probudio i odigrao najbolju utakmicu ove sezone. Na minut do kraja poluvremena je Partizan i preokrenuo i na veliki odmor otišao sa minimalnom prednošću.

Problemi u igri gostiju bila je ishitrenost, što je Ergin Ataman konstatovao u izjavi na poluvremenu. Rekao je kako ne mogu da igraju brzu košarku kao što to rade u Atini. Igrala se fizički jača košarka pet-na-pet u trećoj deonici i gledali smo dva tima sa otežanom realizacijom u napadu. Samim tim smo u ovih deset minuta videli najmanji broj poena od četiri dela. I dalje je odlično napadačko raspoloženje prikazivao Zek Ledej koji je ekipu domaćina održavao iznad vode. Pred (pret-)poslednji deo utakmice, Dinos Mitoglu je pogodio koš uz zvuk sirene i doneo svojoj ekipi prednost od dva poena razlike.

Partizan je potom na početku četvrte četvrtine izgubio loptu, a serija Panatinaikosa se nastavila. Nakon dva minuta igre vodili su dvocifrenom razlikom – kada je usledio početak preokreta i ulazak Danila Anđušića i Bruna Kabokla u igru. Probudio se i Pi-Džej Doužer i poenterski doneo ogroman doprinos na kraju ove utakmice. Kaboklo je uneo sigurnost na skoku za domaće, iznudio nekoliko faulova i odigrao maestralno u defanzivnom smislu. Uspešno je preuzimao niže igrače od sebe, remetio im dribling i otežavao realizaciju.

Kapiten Kevin Panter je objektivno igrao lošu utakmicu, ali je odradio svoje u završnici. Pogodio je neverovatno bitnu trojku, išao na obruč i doneo izjednačenje na pola minuta do kraja, a utakmica je otišla u produžetke.

Bruno Kaboklo je uhvatio ofanzivni skok i poentirao nakon promašaja Pantera, odigrao dobru odbranu na drugoj strani, a to je nagradio Pi-Džej Doužer odličnom realizacijom u ofanzivi. Ekspresno je Partizan otišao na +8, a opet ušao u neizvesnu završnicu ishitrenim rešenjima kada je trebalo da čuvaju vreme. Međutim, pobeda je kamenovana alley-oop akcijom između Pantera i Ledeja, što je bio šlag na torti, što je ova utakmica za sve ljubitelje košarke iskreno i bila. Konačan rezultat 92:87, a Zek Ledej krunisan je za igrača utakmice.