Partizan kroz Zelenu šumu prokrčio put do TOP 8

Partizan je u okviru 23. kola EL u Kaunasu protiv Žalgirisa odigrali možda i najbolji meč na strani i tako upisali vrlo bitan trijumf u borbi za plej-of.

Crno-beli su odlično otvorili meč, pre svega sjajnom odbranom kojom su protivnika sveli na svega 15 poena u prvoj četvrtini, ali i ofanzivno vrlo raspoloženim igračima. U narednih deset minuta, Partizan je zaigrao još bolje, nastavio sa vrlo dobrom defanzivnom i razliku uspeo da podigne sa 11 na 17 poena sa koliko se otišlo na poluvreme.

Na ovako bitnim gostujućim utakmicama, za očekivati je da ekipa kvaliteta Žalgirisa vođena podrškom pune arene u nekom trenutku meča pokaže energičniju igru i pokuša ds se vrati u utakmicu. Domaća ekipa je upravo to večeras uspela, i to u trećoj četvrtini koja tradicionalno predstavlja kritični period Partizana. Litvanci su pokazali znatno veću borbenost i mnogo bolju ofanzivu, te su uspeli da u poslednju četvrtinu uđu sa svega sedam poena zaostatka. Partizan je u ovim ključnim minutima nekako uspeo da zadrži bilo kakvu prednost, pre svega poenima Papapetrua u bitnim trenucima.

U prvom napadu četvrte deonice, trener Žalgirisa Kažis Maksvitis je dobio tehničku, koju je sa linije slobodnih bacanja iskoristio Dante Egzum, na šta je dodao još dva poena iz igre. Taj trenutak je predstavljao prelomnu tačku meča, jer je su odmah nakon toga usledile trojke Smailagića i Nanelija nakon kojih je prednost Partizana samo rasla. Na pet minuta do kraja Parni valjak je uspeo da povrati +17 sa poluvremena i već tad potpuno obeshrabri protivnika za bilo kakav preokret. Period do kraja meča predstavljao je rutinski posao za ekipu Željka Obradovića, koja je u jednom trenutku uspela da dođe i do 20 poena prednosti. Na kraju, trijumf crno-belih rezultatom 74-88.

Partizan je ovu veliku pobedu ostvario uz pomoć sjajne odbrane, ali i sjajnih 59% šuta za tri poena, odnosno 13 ubačenih trojki iz 22 šuta. Najbolji pojedinac Partizana je bio Joanis Papapetru sa 17 poena, a pratili su ga Lesor i Panter sa po 14.

Gosti su imali jednu ukradenu loptu i jednu asistenciju više, uz 46% šuta iz igre. Istakao se Brazdeikis sa 17 poena.

Partizanu je ovo treća uzastopna pobeda, nakon koje se penje na sedmu poziciju na tabeli sa skorom 12-11 i sebi znatno popravlja šanse za neko od mesta koje vode u plej-of takmičenja koje je Partizan osvojio pre 31. godine, takođe pod vođstvom Željka Obradovića.

izvor: YouTube/EUROLEAGUE BASKETBALL

Žalgirisu je, sa druge strane, ovo treći neuspeh u nizu nakon kojeg izlaze iz prvih osam i padaju na deseto mesto.