“V kao Vu Nere!” Virtus preokretom srušio Barsu!

Strašna utakmica se odigrala sinoć u Paladoci. Atmosfera na nivou jednog evroligaškog megdana, raspoloženi igrači u oba smera igre, fantastičan meč sve u svemu. Ipak pobednik je mogao biti samo jedan i to je bio upravo domaćin, Virtus iz Bolonje. Poražena je Barselona posle velikog povratka tokom drugog poluvremena koje su Bankijevi puleni dobili 47-30. Rezultat na kraju ovog susreta iznosio je 80-75. Naneli su Blaugrani treći poraz i bilans 9-3, dok su sebe izdvojili na trećoj poziciji sa 8-4.

Uvodni trzaj, vođstvo gostiju

Nakon početne prednosti koju su gosti ostvarili pre svega kvalitetnom odbranom, domaćin se budi iz hibernacije. Nakon uvodne trojke Heketa, usledila je poletna igra Laprovitole koji je uposlio Kalinića na trojci i Veselog za dva poena. Šengelija je bio uspešan sa linije penala i ovo nije bila njegova četvrtina, promašivao je, gubio lopte, prosto nije bio svoj.

Seriju 9-0 domaćih otvorio je ponovo raspoloženi Heket trojkom, Belineli je nastavio sa tri penala, i konačno Ife Lundberg zatvara svojom prvom trojkom. Do kraja perioda Barsa je ostvarila prednost odličnom igrom Abrinesa koji je postigao dve trojke. Kraj prve četvrtine 18-24.

Rastrčana Barsa i dvocifrena prednost

Početak drugog perioda je obeležio sjajni omaleni plejmejker iz redova gostiju, Dario Brizuela. U par navrata je svojom brzinom rasporio odbranu Virtusa i poentirao na obruču. Za dva minuta je to bila serija od 8-0 Blaugrane. Pokušali su domaći preko Kordinijea koji je postigao trojku i uhvatio precizan alej-ap pas Heketa, ali nisu uspeli da stvore momentum. Ponovo je sjajni Lapro trojkom utišao publiku u Paladoci.

Ponovo tišina od strane Šengelije što se učinka tiče, a u ovom periodu nismo imali i Lundberga. Heket je bio najbolji u redovima domaćih sa 10 poena, tri skoka i tri asistencije. Kod gostiju to je bio popularni Lapro sa osam poena i četiri asistencije. Pred veliki odmor rezultat je iznosio 33-45.

Javlja se Toko, vraća se Virtus

Snažno zakucavanje Džordana Mikija na otvaranju drugog poluvremena je prodrmalo redove tima iz Bolonje. Do polovine trećeg kvartala bilo je samo -5. Barselona nije mogla da pogodi ništa, pa čak ni sa linije penala, a domaćin je dobio svog MVP-a. Tornike Šengelija je nakon trojke svog vernog Marka Belinelija nagradio publiku sa dva plus jedan. Francuz Kordinije svojom trojkom na tačno polovini četvrtine dovodi svoju ekipu na dostižnu razliku.

Ipak pitali su se i Katalonci. Brzom serijom od 7-0 krunisanom trojkom Parkera ponovo su postavili dvocifrenu razliku. Ko drugi nego Toko da zbije redove u svojoj četi košem za tri poena. Trojka Ifea Lundberga na dva minuta do kraja kvartala, na isteku napada, zapalila je navijače Virtusa i naoštrila atmosferu u hali. Košem u poslednjoj sekundi Šengelija zatvara ovih sjajnih 10 minuta. Razlika u korist gostiju 56-61.

Deža vi – Gabrijel Ife Lunberg

Ponovo je heroj Virtusa bio Danac, kao i protiv Milana u italijanskom derbiju. Ovog puta postigao je 13 poena u odlučujućem periodu.

Upravo on i Gruzijac su otvorili poslednji kvartal, Lundberg dvojkom a Toko trojkom. Trojka Šengelije je izjednačila rezultat po prvi put nakon uvodnog dela igre. Krajnje je vreme bilo da Banki i ekipa preuzmu stvari u svoje ruke. Nakon tri i po minuta bez koša Barse, Virtus je postigao sedam, od kojih su pet bili delo ruku danskog beka.

Veseli i Miki su mali svoj obračun pod obručima, a Satoranski je svojom prvom trojkom na meču na minut do kraja ponovo prevagnuo tas na stranu Grimaua. Heket je realizovao oba penala i nakon izgubljene lopte Abrinesa, kolosalnom trojkom Ife Lundberg stavlja tačku na i. Tresla se Paladoca od ovog šuta koji i zvanično upozorava ostale, Virtus iz Bolonje je ozbiljan kandidat za visok plasman. Kraj meča 80-75.

Pogodak Lundberga koji je zapečatio sudbinu Grimaua i Barselone.

Košarka je ipak i individualna igra

Od učesnika sinoćnjeg duela moramo prvenstveno izdvojiti ubojitog beka Virtusa. Lundberg je upisao 21 poen, uz šut 4/4 za dva i 4/7 za tri. Održavao je u životu svoj tim dok se nisu probudile njegove zvezde upravo domaći igrač Danijel Heket. Zabeležio je sveprisutnih 14 koševa, četiri skoka i podelio šest asistencija. Iz zimskog sna se posle poluvremena probudio najbolji igrač ove ekipe Tornike Šengelija. Skoro sav učinak sem pet izgubljenih lopti je imao u drugom poluvremenu. Sa 14 poena, devet skokova i dve asistencije ne smemo potceniti njegovo umeće.

Kod gostiju ponajviše su se istakli visoki igrači. Vili Ernangomez je postigao 15 poena i uhvatio pet lopti, dok je Jan Veseli imao 13 koševa i šest skokova. Sa po devet poena bili su Brizuela, Lapro i Satoranski. Argentinac je imao i osam asistencija i tri izgubljene lopte dok je Čeh imao pet asistencija na isti broj potrošenih poseda.

Moramo svaku utakmicu da igramo punih 40 minuta. Da ostanemo fokusirani. Večeras smo to pokazali, gubili smo, uspeli smo da nadoknadimo zaostatak i ostvarimo bitnu pobedu.

Istakao je MVP ovog meča Gabrijel Ife Lundberg.
Krucijalna pobeda, i fantastičan povratak Virtusa. Nešto što je bilo potrebno domaćem sastavu, a i treneru Bankiju da bi sasvim razumeli kakva su ekipa zapravo. Bolan poraz za Katalonce, ipak onaj koji će vrlo brzo preboleti, najverovatnije u svojoj hali protiv Fenera u petak. Makabi će biti sledeći na meniju kada su u pitanju Toko i družina, a nakon toga i italijanski derbi, ovog puta u Seriji A. Dokazao je Virtus da nije slučajno što je treći u jako kvalitetnoj i jakoj Evroligi. Banki se ustalio kao jako dobar trener a Lundberg kao jedan od najboljih skorera kada je to najbitnije za njegov tim.