Ubedljiv poraz Zvezde, Kralj je bio prejak

Košarkaši Real Madrida pobedili su košarkaše Crvene zvezde rezultatom 72:58 u okviru 15. kola Evrolige. “Kraljevići” su pokazali zašto su nezaustavljivi ove sezone dok su crveno-beli videli koliko su daleko od najvišeg nivoa Evrolige.

Sjajan početak crveno-belih

Sjajan početak crveno-belih koji otvaraju utakmicu serijom 7-0. Na pogon Adama Hange domaći sastav dolazi do osam poena prednosti, 14-8. Goste iz Madrida održava Eli Ndiaje sa svojih osam poena. Ono šte je ključ prednosti domaćih je sjajna zaštita na skoku i sprečavanje Voltera Tavaresa da “skuplja” ofanzivne skokove.

Dosta izgubljenih lopti na početku za goste, što su domaćini dobro koristili. Ipak, ulaskom Nemanje Nedovića sa nekoliko njegovih neuspešnih “solaža” Real dolazi do preokreta sa četiri uzastopna poena Tavaresa. Zadržali su prisebnost domaći i uspeli da održe pozitivan rezultat te je nakon uvodnih 10 minuta igre nerešeno, 20-20.

“Kraljevići” pokazuju od čega su napravljeni

Furiozan start gostiju preko Vensana Poarje ali Teodosić svojim poenima odbija nalet, 26-26. Serija od pet poena donosi najveću prednost gostima, 26-31. Ipak, Marko Simonović koji nije baš najbolje počeo utakmicu, konačno pogađa važne poene kako za ekipu, tako i za njega i njegovo samopouzdanje u nastavku meča.

Primoran je bio Janis Sferopulos da zatraži tajmaut, počeo je sastav domaćih da gubi korak za gostima. Kvalitet gostujućeg tima “isplivao” je na povšinu u drugoj četvrtini. Serhio Rodrigez kao organizator igre uz pomoć ostatka tima, pre svih Poarjea, dovodi goste do prve dvocifrene prednosti, 33-43.

Za razliku od prve deonice, crveno-beli prave dosta grešaka a ekipa kakva je Real to fantastično koristi. Imao je Hezonja šansu da uveća prednost gostiju na plus 13, ali je u poslednjem napadu Stefan Lazarević dobrom odbranom sprečio hrvatskog internacionalca da postigne pogodak. Na odmor se otišlo sa rezultatom 34-45.

U redovima domaćeg tima najefikasniji je Miloš Teodosić sa 12 poena a prati ga Adam Hanga sa osam poena. Kod gostiju najefikasniji je Vensan Poarje sa 12 poena a prvi pratilac je Eli Ndiaje sa osam poena.

Crvena zvezda mora da popravi odbranu koja je u drugoj četvrtini previše puta “pucala” i stvarala šanše za lake poene gostiju. Real Madrid izuzev sporog početka utakmice, igra svoju igru i obilato koristi greške protivnika.

Zvezda pokušava da stigne rivala ali Real ima spreman odgovor

Otvara Real drugo poluvreme serijom 4-0. Ipak, kapiten Branko Lazić otvara poluvreme za svoj tim pogotkom za tri poena. Igraju domaćini dobru odbranu ali ne uspevaju da postignu poene i smanje zaostatak. Uspevaju da postignu svega pet poena a gosti održavaju rezultatski priključak u četvrtini.

Polovinom treće deonice sve više deluje da gosti prave odlučujuću prednost, crveno-beli nastavljaju sa promašajima i tehničkim greškama, dok gosti strpljivo uvećavaju prednost. Nakon trojke Džanana Muse i pogotka Tavaresa, Real dolazi do najveće prednosti od 17 razlike, 41-58.

“Kraljevići” igraju svoju igru i idu ka sigurnoj pobedi ali je mnogo veće pitanje šta se dešava sa crveno-belima. Ne računajući uvodna tri minuta drugog poluvremena košarkaši domaćeg tima igraju bez energije, želje. Sjajni šut Mitrovića preko Tavaresa samo je umanjio razliku krajem treće deonice, 45-61.

Zvezda ne uspeva da iskoristi šanse dok Real igra koliko treba

Ponovo sjajna odbrana Zvezde u uvodna tri minuta četvrtog perioda, ali su samo dva poena nastala iz te dobre odbrane. Ne ulaze šutevi gostima ali ne ulaze ni domaćinima. A onda Abalde trojkom gotovo da poručuje svima u dvorani kako Real neće ispustiti pobedu.

Nikako da košarkaši Zvezde smanje zaostatak na jednocifrenu prednost, uprkos šansama koje im se pružaju. Ni tehničke greške koje se prave ne pomažu tom cilju. Hezonjina minijatura vraća Real na maksimalnih 19 poena prednosti tri minuta pre kraja utakmice.

Do kraja utakmice nije bilo nikakvih uzbuđenja, igrala se jedna prava prijateljska utakmica u kojoj domaćini i dalje bezuspešno pokušavaju da pogode koš dok gosti igraju taman koliko im treba da održe razliku. Na kraju je ipak domaći sastav uspeo da malo ublaži razliku i završi utakmicu sa 14 poena zaostatka, 58-72.

U redovima Crvene zvezde najefikasniji su bili Miloš Teodosić sa 14 poena uz pet asistencija i Luka Mitrović sa 14 poena kojima je pridodao četiri skoka.

Kod Real Madrida najefikasniji je bio Mario Hezonja koji je ostvario dabl-dabl učinak od 17 poena i 10 skokova. Ispratili su ga Vensan Poarje sa 14 poena i Eli Ndiaje sa 10 poena.

Šutevi za tri koji ne ulaze i iskustvo gostujućeg tima

U utakmici u kojoj su košarkaši Zvezde uspeli da umanje učinak najvećih zvezda tima poput Kampaca i Tavaresa, Real je pokazao kakav sastav ima i da kada neko zakaže uvek iskoči neko drugi ko će odigrati sjajnu utakmicu.

Crveno-beli su svesno pokušavali šutevima za tri poena da napadnu rivala, ali večeras je šut zakazao. Previše tehničkih grešaka u određenim momentima meča protiv tima kakav je Real Madrid ne prolaze nekažnjeno. Ono što je bilo zabrinjavajuće je činjenica da je kompletan tim Zvezde izgledao mlako, bez želje.

Šabaz Nejpir nije bio u sastavu za ovaj, a nakon samog završetka utakmice trener Sferopulos je otkrio da Šabaz pregovara o prelasku u drugi klub i da ja zamolio šefa struke da ga izostavi iz tima.

Nakon ovog kola Crvena zvezda se nalazi na 15.poziciji sa skorom 5-10. U četvrtak ih očekuje uslovno rečeno gostovanje Makabiju iz Tel Aviva, jer zbog aktuelne situacije u Izraelu Makabi svoje mečeve kao domaćin igra u beogradskoj dvorani “Aleksandar Nikolić”.

Real Madrid se nakon ovog kola nalazi na prvoj poziciji sa skorom 14-1. U sledećem kolu ugostiće drugog večitog rivala, ekipu Partizana u svom “Vizink centru”.