Cedevita Olimpija 342 dana bez pobede u Evrokupu

Poslednji trijumf na evropskoj sceni, tim iz Ljubljane ostvario je u februaru prošle godine, kada su na domaćem parketu slavili protiv Venecije. Samo par dan kasnije, poraženi su na utakmici sa Prometejem i tada je započeta katastrofalna serija od 342 dana bez pobede u Evrokupu. Jasno je da neslavni niz neće stati na broju 342, obzirom da su na današnjoj utakmici u Litvaniji poraženi od Vulvsa, a naredni meč i prilika za prekid serije, ih očekuje tek za devet dana.

U četrnaestom kolu Evrokupa, Cedevita Olimpiju je očekivala utakmica protiv Vulvsa. Sa novim trenerom na čelu stručnog štaba i povratnikom u tim, Zoranom Dragićem, otputovali su u Litvaniju sa ciljem da dođu do prve pobede u sezoni. Ipak, do toga nije došlo. Tesna završnica u Viljnusu pripala je domaćoj ekipi. Domaćin je veći deo utakmice proveo u vodstvu ali je tim iz Ljubljane držao korak i pretio sve do samog kraja. Utakmicu sa velikom brojem poena priredili su nam raspoloženi šuteri sa obe strane parketa. Igrači Vulvsa pogađali su 56.1% za dva i 41.7% za tri poena. Gosti iz Slovenije bili su precizniji unutar linije 6.75, pa su za dva poena pogađali 30/44, odnosno 68.2%, dok su za tri gađali 41.2%. Procentualno bolji bili su i sa linije slobodnih bacanja ali na manjem uzorku. Vulvsi su pogodili 15/18, dok su izabranici Zorana Martiča iz duplo manje pokušaja pogodili osam puta. Problem za goste bio je i veliki broj izgubljenih lopti -čak 18, kao i ofanzivni skok.

Utakmicu je poenima otvorio Di Džej Stjuart. Nastavio je Karlo Matković, kojem su za kratko vreme dosuđena dva faula, pa je Martič nakon tri minuta igre morao svog najboljeg igrača izvesti iz igre. U prvoj deonice ekipe su se sa svakim novim napadom smenjivale u vodstvu. Do dva poseda prednosti dolaze Vulvsi na početku druge deonice kada Vaidas Kariniauskas pogađa za +6 svog tima. Gosti uzvraćaju preko Gregora Glasa i Zorana Dragića. Rok Radović pogađa za 32:32 ali ne koristi dodatno slobodno bacanje za minimalnu prednost. Trener Kemzura reaguje višestrukim izmenama što se pokazuje kao dobra odluka obzirom da Kristupas Zemaitis po ulasku pogađa za tri poena. Uzvraća trojkom Nikola Radičević na asistenciju Roka Radovića. Nakon televizijskog tajmauta na samoj polovini deonice, Radićević pogađa i svoj drugi šut sa distance. ali onda slede promašaji Dragića i Džounsa, pa domaći dolaze do najveće prednosti na utakmici – 64:38. Olimpiju u igri drže Kobs i Matković, a nakon što domaći vežu dva promašaja za tri Luka Ščuka na kraju prvog poluvremena smanjuje zaostatak na samo dva poena.

Drugo poluvreme Vulvsi otvaraju serijom 10:0 i prvi put dolaze do dvocifrene prednosti. Za nešto više od dva mniuta tokom kojih primaju deset poena, Slovenci upućuju samo jedan i to neuspešan šut na koš protivnika. Nakon što promašuje za tri poena, Jaka Blažič greši i gubi loptu, pa ga Martič nakon tajmauta ostavlja na klupi. Kratkim predahom prekida se loš momentum Olimpije, pa se za kratko vreme razlika prepolovila. Sledi period od gotovo tri minute gde timovi ne uspevaju doći do koša. Seriju prekida Matković vezujući dva pogotka za dva. Odličnu deonicu nastavlja donoseći izjednačenje svojoj ekipi.

Trojkom Gregora Glasa na početku poslednjeg kvartala, Cedevita Olimpija nakon dugo vremena ima prednost. Ipak, domaći se ne predaju pa do poslednjeg minuta vode ravnopravnu borbu i smenjuju se u vodstvu. Konačan rezltat 91:89, postavio je na 40 sekundi do kraja meča Rašid Sulejmon. Nakon Sulejmonovog pogotka, slovenački tim je imao tri naapda ali nisu uspeli da iskoriste niti jedan. Stjuart je nakon tajmauta izgubio loptu, potom je Kobs promašio za izjednačenje, a tačku na snove o prekidu serije poraza stavio je Jaka Klobučar izgubljenom loptom na pet sekundi do kraja.

Igrač utakmice bio je američki krilni igrač Rašid Sulejmon. Za nešto više od 30 minuta igre postigao je 23 poena i zabeležio tri asistencije.

Karlo Matković je još jednom bio među igračima koji pružaju najveći otpor protivniku. Zabeležio je 21 poen, šest skokova i četiri blokade za 23 minuta provedena na terenu.

Pobedom danas Vulvsi su okončali seriju od šest vezanih poraza.