Pariz Li odličan za veliko slavlje u Astrobalu!

U okviru 20. kola košarkaši Asvela pobedili su košarkaše Crvene zvezde rezultatom 100:91. Druga uzastopna pobeda francuskog tima na svom terenu nakon što su tako dugo čekali na pobedu pred svojim navijačima u Evroligi. Sa druge strane, Crvena zvezda je doživela težak poraz koji nikako ne pomaže planovima kluba.

Dobar start gostiju ali odličan odgovor domaćih u nastavku

Nešto sporiji start oba tima te u prva dva minuta vrlo skroman rezultata, 2-4 u korist Zvezde. Nakon toga se konačno rasplamsala borba pa crveno-beli predvođeni Nemanjom Nedovićem dolaze do najveće prednosti od sedam poena razlike, 12-19. Primoran je trener domaćih Pupe da zatraži tajmaut.

Raspoloženi Jago dos Santos sa dve uspešno realizovane “2+1” akcije donosi gostima najveću prednost na meču, 16-25. Mini serijom pred kraj prve deonice domaćini se uspešno vraćaju i izjednačavaju rezultat, 25-25. Taj rezultat je ujedno i krajnji za prvi period igre. Ostaje jedna neobična sudijska odluka kod faula u napadu Nemanje Nedovića koja je možda bila sporna ali nije toliko bitna za rezultat.

Rezultatski egal koji pripada Asvelu

Odličan početak oba tima, nešto bolje otvaranje gostiju i prednost od četiri poena nakon koša Adama Hange, 31-35. Kratko vreme proveo je na parketu Majk Tobi nakon tri prilično brzo dobijena faula. Uspeva domaći sastav da ponovo izjednači rezultat ali sa druge strane trojkom odgovara Miloš Teodosić, 37-40. Edvin Džekson pogađa uz faul i donosi novo izjednačenje.

Rezultatski egal se nastavlja čitavim tokom druge deonice. Minut bez pogotka na obe strane prekida Kahudi pogotkom sa linije penala. Četiri vezana poena Majka Skota donose najveću prednost Asvelu, 45-42. Na žalost domaćih navijača u dvorani, Jago dos Santos trojkom donosi novo izjednačenje. U narednih dva minuta videli smo svega tri poena koja su postigli košarkaši domaćeg sastava i tako otišli na odmor sa tri poena razlike, 48-45.

U redovima Asvela najefikasniji je Žofri Lovernj sa osam ponea ali najbolji pojedinac domaćeg sastava bio je Timoti Luvavu-Kabaro sa sedam poena i četiri asistencije.

Sa druge strane, u redovima Crvene zvezde udarna igla tima je Jago dos Santos sa 13 poena i četiri asistencije. Pomoć je imao u vidu Nemanje Nedovića koji je upisao devet poena i kapitena Branka Lazića koji je upisao pet poena i četiri skoka.

Rezultatski egal se nastavlja…

Sjajan početak drugog poluvremena. Smenjuju se dobre akcije i atraktivni poeni, rezultatski egal se nastavlja uz minimalnu prednost domaćeg sastava. Dobra stvar za goste je sjajna energija u odbrani od početka poluvremena. Sa druge strane, nije baš najblistavije u napadu. Ponovo Jago! Novo izjednačenje gostiju, 62-62.

Razmenjuju se vođstva, nijedna ekipa ne uspeva da napravi osetniju razliku. Pogotkom Lovernja pod košem, pa zatim promašajem Teodosića za tri pred poslednjih deset minuta se odlazi sa identičnom prednošću Asvela kao na poluvremenu, 70-67.

Zvezda tone ka porazu…

Odlično otvaranje gostiju trojkom Hange za izjednačenje. Dve dobre odbrambene role Majka Tobija nisu pretvorene u poena sa nekoliko otvorenih promašenih šuteva za tri poena. Na drugoj strani stiže kazna u vidu pogotka Kahudija pod faulom, a zatim i pogodak sa linije penala.

Održava domaći sastav minimalnu prednost, nakon tri minuta razlika ostaje ista, 75-72. Nakon tehničke trenera Sferopulosa i pogođenih bacanja Pariz Lija, Asvel dolazi do najveće prednosti na meču, šest minuta do kraja, 80-72. Uspeo je Asvel da dođe i do 11 razlike, ali Nemanja Nedović se “budi” i odgovara na nalet domaćih.

Ne ulazi ništa gostima u koš a domaćin to maksimalno koristi. 60 sekundi pre kraja utakmice jasno je da crveno-beli ne mogu da se vrate iz minusa od 14 razlike. Na kraju, nakon trojke Giedraitisa 100-91 za ekipu Asvela.

Fenomenalni Pariz Li je sa 23 poena i sedam asistencija glavni razlog sjajne igre francuskog tima večeras. Veterani Žofri Lovernj ( 17p ) i Šarl Kahudi ( 12p, 6sk ) su itekako bili od pomoći dok je manje primetan bio Timoti Luvavu-Kabaro ( 7p, 6as ) koji je upao u problem sa faulovima.

U Crvenoj zvezdi sjajne partije Nemanje Nedovića ( 26p ), Jaga dos Santosa ( 16p, 9as ) i Rokasa Giedraitisa ( 12p, 4sk, 4uk ) nisu bile dovoljne za pobedu i “brejk” na gostujućem terenu.

Neiskorišćene šanse

Očajna igra u defanzivi košarkaša Crvene zvezde i zaštita na skoku presudile su da večeras crveno-beli napuste halu sa 100 primljenih poena. Nisu crveno-beli izgledali toliko loše ofanzivno koliko su lakih poena dopustili protivniku večeras.

Mora se odati priznanje Pjeriku Pupeu koji je u svom trenerskom debiju pokazao kako Asvel može da izgleda odlično kada ima jasnu ideju šta i kako radi. Zaustavljen je ofanzivni skok protivnika i korišćene su šanse i dosta otvorenih šuteva koje je dopustio rival.

Nakon ovog meča košarkaši Asvela nalaze se na 17. poziciji sa skorom 4-16. U sledećem kolu ih očekuje duel sa berlinskom Albom koju će ugostiti u svojoj “Astrobale” dvorani.

Crvena zvezda se nakon ove utakmice nalazi na 13. poziciji sa skorom 8-12. U sledećem kolu ih očekuje gostovanje u Italiji ekipi Olimpije Milano.