Barselona strpljivom igrom do sigurne pobede

Košarkaši Barselone u rasprodatoj “Štark” areni pobedili su Crvenu zvezdu rezultatom 85:76 u 25. kolu Evrolige. Nije imala pravo “oružje” za španski tim i pobedu večeras Zvezda, te je ovim porazom završila sa svojim nadama o doigravanju.

Lošiji start, ali jako dobra završnica domaćih

Sporiji početak domaćina, ne ide protok lopte onako kako su zamislili. Gosti postižu četiri vezana poena a Jago prekida poenterski post crveno-belih. Nakon pet minuta igre i Bolombojevog pogotka rezultat je 8-9 za gostujući sastav. Nakon još jednog pogotka Džabarija Parkera, trener Zvezde Sferopulos prinuđen je da zatraži tajmaut pri rezultatu 10-17.

U poslednja dva minuta izbranici grčkog stručnjaka su odreagovali odlično. Serijom 7-1 koju je predvodio Nemanja Nedović sa pet poena Crvena zvezda je odlično zatvorila prvu deonicu i završila prvi period igre sa jednim poenom zaostatkom, 17-18.

Brizuela “on fire”

Sjajan prodor Jokubaitisa za otvaranje poenterskog učinka u drugom periodu. Dve brze tehničke greške domaćina prete da “uprskaju” dobru završnicu. Nakon zakucavanja Vilija Ernangomeza 17-24. Dve vezane trojke Daria Brizuele donose prvu osetniju prednost gostima, 19-30. Janis Sferopulos primoran je da zatraži tajmaut. Nakon tajmauta sjajna reakcija, Tobi pogađa trojku ali stiže odgovor Brizuele istom merom.

Uspela je Zvezda da se malo “trgne” i smanji prednost na sedam razlike. Ponovo Brizuela koji ne promašuje večeras pogađa novu trojku, 26-36. Nastavlja se utakmica u ritmu koš za koš, da bi nakon dobre odbrane domaćeg sastava Laprovitola pogodio jednu “dalekometnu” trojku a Veseli svojim šutem sa poludistance donosi najveću prednost od 13 razlike, 32-45.

U redovima crveno-belih najefikasniji su Nemanja Nedović i Majk Tobi sa po sedam poena. Najbolji pojedinac ekipe je Džoel Bolomboj sa šest poena i šest skokova dok se kod Barselone najviše istakao Dario Brizuela sa 14 poena i Jan Veseli sa 10 poena i pet skokova. Veliki problem domaćeg sastava je broj olako izgubljenih lopti.

Zvezda pokušava ali samu sebe sapliće

Nastavlja se jako loš napad Zvezde, a gosti se odlično snalaze na početku i prave seriju 2-6 na startu. Ne izgleda crveno-beli tim dobro na startu drugog poluvremena. Na pogon Bolomboja crveno-beli nastavljaju da opstaju u meču. Petom trojkom Brizuele katalonski tim odlazi na plus 18, 40-58. Stigao je odgovor Nedovića sa novom trojkom, ali i dalje ostaje 15 sigurnih poena za gostujući sastav.

Konačno je zaigrala Crvena zvezda onako kako se očekuje od nje. Prilaze na deset poena razlike, a atmosferu do vrhunca dovodi blokada Adama Hange, 49-59. U egal završnici treće deonice sjajno zakucavanje Bolomboja završava ovaj period igre identičnom razlikom kao na poluvremenu, 51-64.

Nema raspoloženih igrača u sastavu domaćih

Kako vreme odmiče u četvrtom periodu, tako sve više se čini da crveno-beli neće uspeti da se vrate u ovaj meč. Razlika od 17 poena za Barselonu na osam minuta do kraja utakmice ne deluje obećavajuće za domaći sastav. Jago serijom od pet poena daje nadu navijačima za potencijalni povratak. Gilespi ofanzivnim skokom i poenima smanjuje razliku na deset poena, 60-70.

I ponovo taj Dario Brizuela sa novom trojkom ( 6/7 za tri poena ) održava prednost gostiju. Delovalo je da je sve gotovo u tim trenucima za crveno-bele. Kakvu takvu nadu vratio je Smart trojkom kada su Zvezdini košarkaši prišli na osam razlike, 71-79. Na kraju, rezultat 85:76 u korist Barselone.

U redovima Crvene zvezde najbolji pojedinci su bili Nemanja Nedović sa 21 poenom i Džoel Bolomboj sa dabl-dabl učinkom ( 12p, 10sk ). Jago dos Santos je nastavio u svom sada već standardnom ritmu ( 13p, 7as ).

U timu Barselone svi su dali svoj doprinos a najviše su se istakli Dario Brizuela sa 20 poena i Jan Veseli sa 16 poena i osam skokova. Sjajna selekcija šuta od velikog značaja je bila za gostujući tim večeras.

Ne može se greškama juriti zaostatak

Crvena zvezda je imala svoje šanse koje nije koristila, šut nije išao, previše izgubljenih lopti… Takvom igrom nije bilo moguće doći do pobede protiv ovako kvalitetnog rivala. Barselona je sve svoje prilike maksimalno koristila i iskusno privela meč kraju.

Crvena zvezda se nakon ovog meča nalazi na 12. poziciji sa skorom 10-15. U sledećem kolu ih očekuje duel sa Žalgirisom u Beogradu. Između obaveza u Evropi, očekuje ih regionalni derbi u Podgorici sa ekipom Budućnosti.

Barselona se nakon ove utakmice nalazi na drugoj poziciji sa skorom 17-8. U narednom kolu očekuje duel sa berlinskom Albom u “Blaugrani”. Pre toga, očekuju ih obaveze u nacionalnom prvenstvu i meč sa Valensijom takođe na svom parketu.