Efes se uhvatio za slamku spasa u Mijatovićevom debiju

Tim predvođen Tomislavom Mijatovićem je u njegovoj prvoj evroligaškoj utakmici savladao tim koji je sa klupe vodio Etore Mesina u svojoj 457. utakmici u najboljem evropskom takmičenju. Imali smo priliku da prisustvujemo dinamičnoj utakmici bez puno presecanja igre ali uz par potpunih promena momentuma između ova dva tima.

Utakmica je počela vrlo stegnuto sa obe strane i napadi nisu uspevali da iskreiraju dobre pozicije. Igrači Efesa promašili su svojih prvih 5 šuteva za 3 kao i par zicera, dok su gosti promašili prva 4 šuta izvan linije 6.75. Oba tima su u određenoj pronašla meri pronašla ritam u šutu sa polu-distance i iz reketa, ali je 5 izgubljenih lopti Milana i 3 Efesa dovelo do toga da se prva četvrtina završi rezultatom 15:15.

Drugu četvrtinu za Milano je dobro otvorio Rodni MekGruder sa dve trojke iz protoka lopte. On je kasnije dodao još dve u box-score, a na to se naslonio i Tonut svojom trojkom. Napad Efesa je u tom periodu stagnirao pa su serijom 15:4 gosti poveli 24:38 sredinom druge četvrtine. Spoljna linija domaćih se ipak trgla pa su uz par prodora i trojkom Larkina, tek drugom za njegov tim, uspeli da održe priključak. Prvo poluvreme prošlo je u dobrom ritmu, bez mnogo prekida igre i na odmor se otišlo rezultatom 34:43.

I drugo poluvreme su obe ekipe počele nervozno u napadu. Milano je dobro zatvorio reket ali je Larkin drugom trojkom i košem iz tranzicije potpuno vratio Efes u igru posle manje od dva minuta igre. Gosti su svoj prvi koš u ovoj četvrtini dali posle tek 3 i po minuta igre ali je domaćin posle njega vezao još 8 poena pa je na polovini treće deonice poveo 50:45. Od tog trenutka Efes je pronašao svoj šuterski ritam pa je u kombinaciji sa dobrom odbranom i lošim šutem za 3 gostiju uspeo da stvori ogromnih +14 pred poslednju četvrtinu u koju se ušlo rezultatom 64:50.

Nisu se dali gosti doduše. Serijom 9:3 na početku odlučujuće četvrtine smanjili su zaostatak na -8. Napad Efesa je potpuno stagnirao što je bilo dovoljno Milanu da na tri minuta do kraja potpuno istopi njihovu prednost i dođe do rezultata 71:71. U tom trenutku se za Efes niotkuda pojavio Vil Klajburn i sa svoje prve dve trojke na meču ponovo vrati prednost na 77:71. Uz par dobrih odbrana i do kraja potrošenih napada, ali i promašenu otvorenu trojku Melija, Efes je uspeo da sasvim mirno privede ovaj meč kraju i da zabeleži pobedu rezultatom 79:73

Najbolji strelac za goste bio Šejvon Šilds sa 17 poena i 7 skokova, a pratili su ga sa po 16 poena Johanes Fohman i Rodni MekGruder kojem je ovo bio rekord karijere u ovom takmičenju. Domaće predvodio je Šejn Larkin sa 19, Tibor Plajs je doprineo sa 17 poena i 6 skokova, dok je nedaleko od dabl-dabl učinka bio Derek Vilis sa 9 poena i 8 skokova.