Zvezde rutinskom igrom do pobede protiv Zadra

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su ekipu Zadra prilično lako i ubedljivo rezultatom 93:54 u 20. kolu AdmiralBet ABA lige. Crveno-beli su tako prekinuli niz od tri poraza u svim takmičenjima usput prekinuvši niz od tri pobede u regionalnoj ligi Zadra.

Loš početak gostiju odlično kažnjava domaćin

Domaćini otvaraju sa dva promašena šuta ali i dva ofanzivna skoka nakon kojih Jago flouterom donosi prve poene. Božić odgovara na drugoj strani odmah. Za prvu malo veću razliku pobrinuli su se Bolomboj, a onda trojkama Giedraitis i dos Santos, rezultat je 10-3 nakon tri minuta igre. Božić je jedini koji postiže poene za goste a nakon polaganja Davidovca i rezultata 14-5 za crveno-bele trener Zadra Danijel Jusup zatražio je tajmaut. Ponovo ofanzivni skok donosi Zvezdi ekstra posed koji realizuje Jago pogotkom za tri.

Nakon šest minuta konačno pogodak iz igre Zadra a da nije Luka Božić. Trojka Arijana Lakića dobila je odgovor domaćeg sastava u vidu dve vezane trojke Nedovića i Giedraitisa za prvu osetniju razliku na utakmici, 23-10. Loša odbrana Zadra pomaže Zvezdi da se odmakne na veliku razliku. Uz to, deluje da u napadu gostiju nema dovoljno dobrog protoka lopte čime je poenterski učinak jako loš na otvaranju utakmice. Trojkom iz trka Adama Hange prvi period igre završava se rezultatom 31-12.

Ništa ne ide od ruke Zadranima

Pogotkom za tri Džavontea Smarta domaćin otvara poenterski učinak u drugom periodu. Nikako Zadru da krene šut za tri poena, a nastavljaju da ga forsiraju. Ono što je dobro za goste je nešto bolja organizacija u odbrani pa domaći sastav ne može da pronađe lak put do koša.

Mitrović je iskoristio svoj košarkaški IQ i doveo svojim akcijama Zvezdu na novu najveću prednost, 44-16. Kada hoće, onda ulazi sve. Lazarević pogađa trojku a posle ofanzivnog skoka na dva minuta do kraja donosi prednost od 29 poena, 49-20. Na kraju, nakon pogotka Mazalina, jedinog raspoloženog u redovima Zadra uz Božića, rezultat je 53-22.

Domaći sastav predvodi Jago dos Santos sa 11 poena i četiri asistencije, dok goste predvodi Luka Božić sa 10 poena i četiri skoka.

Gosti “oživeli”, ali kasno

Nastavlja se utakmica tamo gde je i stala u prvom poluvremenu. Serija 8-2 na početku drugog poluvremena bila je dovoljna da trener Jusup zatraži tajmaut. Novom trojkom Davidovca crveno-beli dolaze do neverovatnih 40 poena prednosti, 64-24. “Živnula” je ekipa Zadra iako je pomalo kasno. Ostaje velika razlika ali su gosti na putu da odigraju najefikasniji period igre.

Ne koriste košarkaši u plavim dresovima ni ulazak u “bonus” crveno-belih. Jedna od retko dobrih akcija Zadra na meču koju je krunisao Luka Božić pogotkom uz faul. Drugi uzastopni faul Dejana Davidovca i mini serija gostujućeg tima naterala je trenera Sferopulosa da zatraži tajmaut uprkos velikoj razlici. Na kraju, rezultat treće deonice bio je 20-18. Pred ulazak u poslednjih deset minuta igre je 73-40.

Odrađivanje posla i privođenje utakmice kraju

Nastavlja se blagi pad u igri Zvezde koja nije postigla koš više od pet minuta. Donekle to koristi Zadar da koliko toliko ublaži poraz. Poenterski post domaćeg sastava prekinuo je zakucavanjem Dalibor Ilić. Puno loših odluka gostiju koje kažnjava domaćin i vraća prednost blizu one najveće na meču. Do kraja utakmice, u “trening atmosferi” završen je meč rezultatom 93:54.

U redovima Crvene zvezde najbolji pojedinac meča bio je Jago dos Santos ( 13p, 6as ) a istakli su se dobrim rolama Stefan Lazarević ( 10p, 5sk ), Džavonte Smart ( 15p, 5sk ) i Luka Mitrović ( 10p, 8sk, 3as ). U redovima Zadra istakli su Luka Božić ( 16p, 7sk, 4as ) i Lovro Mazalin 11 sa poena.

Rutinski i ubedljivo za dobru uvertiru pred kup

Nema se šta puno reći o ovoj utakmici. Zadar se “nije pojavio” u ovom meču, a Crvena zvezda je to umela da kazni. Trener crveno-belih Sferopulos rasporedio je minutažu maksimalno, najveću minutažu imao je Smart koji je odigrao nešto više od 20 minuta na parketu. U Zadru jednostavno ništa večeras nije funkcionisalo i ovo je možda bila i najlošija partija sezone hrvatskog tima.

Crvena zvezda nakon ove utakmice ostaje na liderskoj poziciji sa skorom 17-3. Slede obaveze u nacionalnom kupu, pauza, duel Evrolige sa Bajernom u Minhenu pa gostovanje Mornaru u Baru u narednom kolu ABA lige.

Zadar nakon ovog meča ostaje na petoj poziciji sa skorom 11-9. Slede obaveze u nacionalnom kupu, pauza, dueli sa Škrljevom i Dubravom u nacionalnom prvenstvu pa derbi sa Splitom u dvorani “Krešimir Ćosić” u narednom kolu ABA lige.