Slavlje u Paladoci nakon preokreta, Virtus preuzeo drugo mesto!

Nakon prvih dvadeset minuta košarke u Bolonji, Olimpijakos je vodio 40:28 i izgledalo je kao da će crveno-beli bez previše muke doći do pobede. No, košarkaška utakmica se sastoji od dva poluvremena, a Bankijev Virtus je ekipa sa jakim karakterom koja ove sezone ne poznaje reč predaja. Drugo poluvreme donelo je veliki preokret, a nakon drame u završnici i pobedu 69:67 za veliko slavlje u Paladoci.

Utakmica je započela loše za domaćina. Brajanu Danstonu je dosuđen nesportski faul nad Mustafom Folom. Olimpijakosov centar je pogodio dva slobodna bacanja i tako započeo mini seriju svog tima. Iz napada koji su gosti dobili zbog protivnikove nesportske, Kostas Papanikolau se digao na šut za tri ali je bio neprecizan. Na pravom mestu je bio Tomas Vokap, koji je nakon defanizvnog skoka pogodio za dva i seriju 4:0. Kapiten Olimpijakosa se popravio u sledećem napadu i pogodio za 6:0. Prve poene za domaći tim postiže Ajzea Kordinije sa linije za tri poena. Na šutu ga faulira Fol, pa dobija i koristi priliku za +1. U nastavku meča sledi period u kojem Marko Belineli ne uspeva da dođe do koša i za to vreme Olimpijakos dolazi do osam poena prednosti. Isti igrač smanjuje prednost pogotkom za tri poena. Poslednja dva minuta prve deonice obeležile su greške i promašaji na obe strane. Nakon prvih deset minuta igre, rezultat je bio 17:19.

U drugom kvartalu Virtus izgleda neprepoznatljivo. Na prve poene čekaju gotovo tri minuta, dok gosti za to vreme dolaze do dvocifrene prednosti. Izabranici Luke Bankija nisu uspevali da pronađu pravi način da sačuvaju koš od Nikole Milutinova, koga za veoma kratko vreme šalju na liniju slobodnih bacanja tri puta. Srpski centar koristi priliku i pogađa bacanja 6/6. Pokušavali su domaći da se vrate u igru ali lopta nije prolazila kroz obruč. Kada je Filip Petrušev posatvio maksimalnih 13 poena prednosti, Banki je reagovao tajmautom. Pauza jeste poremetila igru Barcokasovog tima ali to nije bilo dovoljno da se Virtus izbori za jednocifren minus na kraju prvog poluvremena. U poslednjem minutu pogađao je Belineli ali je Piters uzvraćao istom merom i gosti su na odmor otišli sa 12 poena prednosti.

Treća deonica ličila je na drugu. Virtus je pokušavao da se približi ali je sa druge strane stizao odgovor na svaki napad. Nekadašnji centar Los Anđeles Lejkersa, Devonte Kejkok, držao je domaćina u igri svojim poenima. Uz Kejkoka, razliku su topili Marko Belineli i Toko Šengelija. Sa druge strane, odreagovali su Ajzea Kenan i Najdžel Vilijams Gos i vratili dvocifren plus. Nakon 30 minuta igre, Nikola Milutnov je već imao dabl-dabl učinak, a Olimpijakos rezultat 55:47 u svoju korist.

U četvrtoj deonici je italijanski velikan pokazao karakter. Fol je došao do dvocifrenog broja poena pogodivši za +10. To je ujedno i najveća razlika koju je Olimpijakos imao u poslednjem kvartalu. Uzvratio je na asistenciju Heketa Ognjen Dobrić sa svojim prvim poenima na utakmici. Sa druge strane promašio je Najdžel Vilijams Gos, a iz kontranapada pogodio Brajan Danston. Virtus je pojačavao tempo, a Barcokas reagovao uvođenjem svog najjačeg defanzivnog oružja, Tomasa Vokapa. Ipak, ni elitni defanzivac nije mogao da zaustavi nalete domaćina. Barcokas je sa klupe digao i Nikolu Milutinova, koji je odmah po ulasku napravio nesportski faul. Olimpijakos je nastavio seriju bez poena, a Ognjen Dobrić pogodio trojku i doveo svoj tim do zaostatka od jednog poseda. Treneri su videli u kom smeru ide utakmica i tajmaute čuvali za kraj. Nakon tv tajmauta Larencakis je pogodio za tri, a naon Heketovih poeni, mrežicu je još jednom zatresao Ognjen Dobrić i doneo prednost Virtusu. Na nešto više od 2 i po minuta do kraja rezultat je bio 67:67. U redove tima iz Pireja ulazi panika, pa ne uspevaju za 150 sekundi da dođu do koša. Kod domaćih je precizan bio Danijel Heket koji je postavio konačan rezltat 69:67. Pobedu za Olimpijakos promašio je jedan od najboljih igrača utakmice, Larencakis.

Pogldamo li statistiku nakon utakmice, videćemo da je Olimpijakos bio bolji po većini parametara. Ipak, po onom najvažnijem – broju poena, nije. Domaće je služio šut za tri poena, na kraju 38.1%. Takođe, hladnija glava i manje grešaka u momentima kada se meč lomio, doneli su prevagu u korist Virtusa. Nakon 15 odigranih utakmica, Virtus beleži 11 pobeda i četiri poraza. Današnjim, šokantnim porazom Barselone u Berlinu, osamili su se na drugoj poziciji.

Najzaslužniji za današnju pobedu bio je Daniel Heket. Iako nije uspeo da postigne dvocifren broj poena, Virtusov plejmejker je pogađao kada je bilo najpotrebnije. Bio je na nivou na obe strane terena i zabeležio osam poena, čeitiri skoka i šest asistencija. Na kraju utakmice, istakao je da današnju pobedu posvećuje svojoj kćerki koja se trenutno nalazi u bolnici.