Sjajni Mitrović nije dozvolio iznenađenje

12. kolo ABA lige donelo je jedan vrlo zanimljiv meč između SC Derbija i Crvene zvezde koji je završen rezultatom 77:91. Popularni “Studenti” pružali su sjajan otpor veći deo utakmice ali na kraju nisu imali snage i iskustva da savladaju favorizovanog rivala.

Spor početak utakmice oba tima

Poenterski slabiji početak oba tima, što više odgovara domaćem timu predvođenim Emirom Hadžibegovićem koji postiže prvih sedam poena svog tima na meču. Sa druge strane, Adam Hanga u svom povratku na parket je glavna pokretačka snaga sa pet poena.

Na pet minuta do kraja četvrtine imamo prvi televezijski tajmaut nakon kojeg ulazi Miloš Teodosić, ranije nego inače u ABA ligi, te odmah pogađa trojku. Ubrzava se igra na obe strane parketa te utakmica postaje prilično efikasna iako se tako nije u početku činilo.

Brza igra bez previše sečenja igre u prvom periodu završena je nerešeno, 21-21, nakon pogotka Šabaza Nejpira sa poludistance. Nije bilo ni standardno dobrog protoka lopte crveno-belih, o čemu svedoči samo jedna ubeležena asistencija.

Nervozni domaćini i malo bolji gosti

Trojkom Rokasa Giedraitisa gosti otvaraju drugu deonicu. Dosta nervoze u napadu domaćeg sastava nateralo je trenera Jakaru na tajmaut. Dobar potez trenera domaćeg sastava jer njegovi izabranici počinju da pogađaju i održavaju priključak za gostujućim sastavom. Na pogon Šabaza Nejpira beogradski tim ostvaruje najveću prednost na meču, šest poena razlike, 28-34.

U naredna tri minuta nastavlja se igra po principu koš za koš, razlika ostaje ista, šest poena. Ipak, period sa dosta grešaka i promašenih šuteva bolje je iskoristila Zvezda da u jednom trenutku ode na plus devet, 37-46. Ipak na kraju tim iz Podgorice koristi greške protivnika pred kraj poluvremena i prilazi na pet poena razlike pred odlazak na odmor, 41-46.

Sjajni procenti šuta za goste su verovatno glavni ključ prednosti na poluvremenu za sastav iz Beograda. Domaći sastav se maksimalno trudi da poremeti pas igru protivnika i uspevaju u tome te zato imamo egal utakmicu.

Zanimljivo je da nijedan igrač nije bio dvocifren na poluvremenu, iako je utakmica prilično efikasna. “Studente” predvode Emir Hadžibegović i Igor Drobnjak sa sedam poena. Organizatori igre Jago dos Santos sa 9 poena i Miloš Teodosić sa 8 poena su predvodnici svog tima.

Sjajan početak gostiju pa preokret Kapuste

Odlično otvaranje gostujućeg sastava koji serijom od pet poena dolaze do prve dvocifrene prednosti, 41-51. Nakon tajmauta trenera Jakare jedna prelepa akciju domaćih koju kruniše Hadžibegović svojim pogotkom. Sjajnom serijom od sedam poena Hadžibegovića i Drobnjaka prilaze domaći na tri poena razlike, 50-53. Odmah nakon toga usledio je odgovor gostiju preko Jaga dos Santosa.

Počinju konačno i košarkaši domaćeg sastava da pogađaju neke otvorene šuteve i uspevaju da zadrže zaostatak ispod 10 poena. Ulaskom Borne Kapuste koji pogođenom trojkom a onda i asistencijom za fenomelno zakucavanje Obrija Dokinsa dolazimo do prvog izjednačenja još od prve četvrtine, 59-59.

Sopstvenim greškama su gosti dozvolili ovakav rasplet situacije, što je trenera Sferopulosa nateralo na tajmaut. Taj tajmaut je donekle urodio plodom, ali ipak su sa nekoliko bespotrebnih faulova dozvolili rezultatski preokret “Studentima”, 65-63. Imali su domaći i poslednji napad kojim su mogli da uvećaju prednost ali je Drobnjakova trojka bila “kratka”.

Sjajno otvaranje Zvezde i “Studenti” koji su ostali bez daha

Nejpir otvara trojkom poslednjih deset minuta meča. Giedraitis sa “2+1” potvrđuje sjajno otvaranje gostiju za seriju 6-0. Dva faula mladog Davida Mirkovića nije iskoristio Nejpir promašenim šutevima sa poludistance. Ipak serijom četiri vezana poena Luke Mitrovića crveno-beli nastavljaju sa odličnim otvaranjem poslednje deonice i ukupnom serijom 10-0 dolaze do sedam poena prednosti.

Biva prinuđen trener Jakara da zatraži tajmaut. Mateo Drežnjak prekida seriju gostiju svojim pogotkom za dva poena. Davidovac trojkom surovo kažnjava ostavljen prostor u odbrani, ali Hadžibegović pogađa za ipak naznake konsolidovanja redova domaćeg tima. Prišli su domaći na pet poena ali sjajna saradnja Teodosića i Mitrovića uvećava prednost do maksimalnih 15 poena prednosti, 74-89.

Na svega 90 sekundi do kraja meča, gotovo nemoguće je izgledalo za goste da naprave preokret. Do kraja meče pogotci Drobnjaka i Jaga donose konačan rezultat 77-91.

“Studente” je predvodio danas odlični Igor Drobnjak sa 17 poena kojima je pridodao i četiri asistencije. Pratili su ga Emir Hadžibegović sa 13 poena uz četiri skoka i Obri Dokins koji je dodao 12 poena uz dva “highlight” zakucavanja. David Mirković, momak rođen 2006. godine, imao je sjajnu utakmicu ( 7p, 5sk ) i biće zanimljivo pratiti ovog mladog momka u nastavku sezone.

Kod Crvene zvezde najefikasniji je bio Luka Mitrović sa 20 poena kojima je pridodao sedam skokova. Pratio ga je Jago dos Santos koji danas možda nije kreirao akcije za saigrače ali je za sebe to radio vrlo uspešno i upisao 15 poena. Dvocifrene košarkaše u crveno-belom taboru su zaokružili Šabaz Nejpir sa 13 i Branko Lazić sa 12 poena. Miloš Teodosić je koketirao sa dabl-dabl učinkom upisavši osam poena i devet asistencija.

Pokazali su “Studenti” zube ali…

Odlična utakmica iako njen konačan rezultat možda ne oslikava takvu situaciju. Igrali su košarkaši domaćeg sastava egal utakmicu skoro 35 minuta ali nakon toga malo lošija selekcija šuta i loša odbrana na raspoloženom Mitroviću i pored upozorenja koje je trener Jakara uputio igračima na jednom od tajmautova. Na kraju, peti vezani trijumf Zvezde iz isto toliko mečeva sa SC Derbijem.

Sjajna igra ekipe protiv jedne od najboljih ekipa u šampionatu. Iako je ovo drugi uzastopni poraz u regionalnoj ligi, prikazana igra u ovom meču je pokazala da se “Studenti” mogu boriti i sa mnogo jačim timovima od sebe. SC Derbi se nakon ovog meča nalazi na sedmoj poziciji sa skorom 6-6. U narednom kolu ih očekuje svojevrsni derbi Podgorice i duel sa ekipom Budućnosti.

Za goste jako važan trijumf, sedmi uzastopni u regionalnoj ligi i overa prvog mesta pred važne mečeve u Evroligi. Crvena zvezda je nakon ovog meča ostala lider regionalne lige sa skorom 11-1. U narednom kolu ih očekuje duel sa košarkašima Splita kod kuće. Pre toga, novo duplo kolo Evrolige donosi duele sa Real Madridom i Makabi Tel Avivom.