Rezervisti Virtusa doneli prevagu protiv Valensije

Košarkaši Virtusa pobedili su košarkaše Valensije rezultatom 87:74 u okviru 27. kola Evrolige. Prepuna “Paladoca” arena uživala je u sjajnoj odbrani svojih ljubimaca koji su još jednom opravdali poverenje navijača. Valensija, nakon sjajnog starta, nije uspela da se oporavi, pre svega u napadu i to je koštalo španski tim poraza u večerašnjem duelu.

Sjajna organizacija i protok lopte za prednost gostiju

Dobro otvaranje oba tima poenima Krisa Džounsa i Brajana Danstona. Sa četiri vezana poena Džastina Andersona Valensija ostvaruje prednost od četiri poena prednosti, 4-8. Odgovaraju domaći trojkom Kordinijea, ali i gosti imaju spreman odgovor trojkom Pangosa. Nešto lošije napade oba tima uslovljene dobrim odbranama prekida Virtus serijom 5-0 i prvim vođstvom na meču za domaći sastav, 12-11. Dejvis pogađa za tri poena i vraća prednost “Slepim miševima”.

Tornike Šengelija je izvrnuo zglob i odšepao sa terena, a nakon televizijskog tajmauta, Džouns je realizovao dodatni penal nakon pogotka za tri te doneo šest poena razlike, 12-18. Igraju gosti odlično od početka utakmice, uz čvrstu odbranu pokazuju odličan protok lopte u napadu. Ipak, “Vu Nere” sjajnom serijom u poslednja dva minuta prve deonice smanjuju razliku protivnika na svega dva poena prednosti, 18-20.

Odlični domaćin i sjajna energija u oba pravca

Odlična energija košarkaša Virtusa na početku drugog perioda igre, koja je nakon izjednačenja pri rezultatu 25-25 primorala trenera gostiju Aleksa Mumbrua da zatraži tajmaut. Večeras odlično raspoloženi Džordan Miki donosi prednost italijanskom timu koju Heket potvrđuje poenima sa linije penala, 31-26. Koliko je dobru organizaciju ekipa Valensije imala u prvom periodu, tokom uvodnih šest minuta druge deonice košarkaši u narandžastim dresovima jednostavno prave previše grešaka koje dozvoljavaju domaćinima da naprave prednost i preokrenu rezultat.

Prva trojka na meču Marka Belinelija naterala je Mumbrua na novi tajmaut. Nakon ovog drugog tajmauta Kordinije je sjajno iskoristio “pukotinu” u odbrani ali je ipak Dejvis odmah odgovorio na drugoj strani. Sve je očiglednije kako nešto brži ritam koji je italijanski tim uspostavio u drugoj deonici ne odgovara gostima, pogotovo nakon nove trojke Belinelija kojom Virtus dolazi do najveće prednosti na meču bilo kog tima, 41-32. Na kraju, nakon 20 minuta igre rezultat je 44-32 u korist Virtusa.

Sastav iz Bolonje na poluvremenu predvodi Marko Belineli sa 11 poena, ali definitvno čovek preokreta je Džordan Miki sa osam poena i pet skokova. Kod Valensije najefikasniji je Brendon Dejvis sa sedam poena, dok je Kevin Pangos bio prilično dobar sa po tri poena, skoka i asistencija za deset minuta na terenu.

Valensija smanjuje razliku, ali Virtus i dalje ima kontrolu

Na početku drugog poluvremena domaći sastav nastavlja tamo gde je stao i održava stečenu dvocifrenu prednost. Nakon sjajne akcije Polonare i Danstona Virtus ima ubedljivih 15 poena prednosti, 51-36. Valensija nikako da pronađe ritam u napadu, muče se sa stvaranjem lakih poena gosti. “Slepi miševi” sjajnom serijom u naredna tri minuta smanjuju prednost na jednocifrenu, 53-44. Nateralo je to trenera domaćih Luku Bankija da zatraži tajmaut.

Ubrzo je usledila reakcija njegovog tima i vraćanje prednosti na plus 12 preko Ifea Lundberga i Džordana Mikija. Ipak, gosti kao da su konačno pronašli ritam koji su imali u prvih deset minuta ovog meča i počinju sve uspešnije da završavaju svoje akcije. Igra se gotovo koš za koš, a nalet Valensije odbijaju Abas trojkom i Žižić poenima sa slobodnih bacanja, 65-55, 30 sekundi pre kraja trećeg perioda igre. Za konačan rezultat nakon 30 minuta igre pobrinuo se Semi Odželeje sa penala, 65-57.

“Slepi miševi” ne pronalaze izlaz iz mraka “Vu Nerea”

Odličan “hustle” Ahilea Polonare nagrađen je pogotkom za tri italijanskog košarkaša za najpoželjnije moguće otvaranje poslednjeg perioda igre njegovog tima. Kordinije sa četiri vezana poena odgovara na četiri vezana poena protivnika. Džared Harper svojim četvrtim poenom u četvrtom periodu deluje kao najraspoloženiji košarkaš u redovima “Slepih miševa”. Na šest minuta do kraja utakmice, Virtus održava devet poena razlike.

I dalje se četiri minuta pre kraja razlika ne smanjuje. Nakon tehničke Dejvisu, tim u crnim dresovima pravi seriju od tri poena kojom vraća 12 poena razlike, 79-67. Uspeva Odželej da poentira ali sa druge strane Pajola pogađa trojku kojom pokazuje da njegov tim neće ispustiti ovu prednost tako lako. Nakon odličnog pozicioniranja i ofanzivnog skoka, večeras sjajni Džordan Miki pogađa pod faulom. Nakon novih Pajolinih poena prednost je ogromnih 17 razlike na 90 sekundi do kraja utakmice, 86-69. Na kraju, utakmica je završena rezultatom 87:74.

Marko Belineli predvodio je sa 16 poena bolonjske crno-bele ali je igrač utakmice definitivno Džordan Miki ( 14p, 7sk, 3uk, 3blk ). Odličan doprinos u ovoj pobedi dali su Ife Lundberg ( 11p, 4sk ) i Ajzea Kordinije ( 12p, 3sk, 3as ), ali ne treba zaboraviti sjajnog Ahilea Polonaru čiji učinak možda nije toliko vidljiv statistički ali je bio itekako značajan.

Kris Džouns je sa 20 poena predvodio “Slepe miševe” a donekle je imao pomoć Semi Odželeja ( 9p, 6sk ) i Brendona Dejvisa ( 9p, 3sk, 4as ).

Igrači s klupe doneli pobedu Virtusu

Utakmicu su večeras odlučivali rezervisti ova dva tima. Virtus je imao znatno bolji doprinos sa klupe od Valensije i to je odnelo prevagu. Posebne pohvale idu za partiju koju je pružio Džordan Miki, i to u jeku spekulacija u italijanskim medijima kako njegov ugovor neće biti produžen na leto.

Virtus se nakon ove utakmice nalazi na četvrtoj poziciji sa skorom 17-10. U sledećem kolu ih očekuje gostovanje Olimpijakosu u Pireju dok ih pre toga očekuju obaveze u nacionalnom šampionatu i duel sa Dinamo Sasarijem.

Valensija se nakon ovog meča nalazi na 10. poziciji sa skorom 13-14. U sledećem kolu ih očekuje duel sa Barselonom kod kuće dok ih pre toga očekuju obaveze u nacionalnom šampionatu i duel sa Palensijom.

Virtus je ovom pobedom nastavio borbu za što bolju poziciju u doigravanju dok je Valensija vraćena “korak unazad” u borbi za prvih deset mesta.