Rapsodija Budućnosti u PalaTrentu

Košarkaši budućnosti savladali su Trento rezultatom 78:97 u okviru 17. kola Evrokupa i tako produžili nadu o plasmanu u sledeću fazu Evrokupa.

Odlična četvrtina Budućnosti koja je nagovestila dalji tok utakmice

Podgoričani su meč započeli serijom od 6-0, a poeni su stizali preko krilnih igrača Andrije Slavkovića i Nikole Tanaskovića, ali domaćini su brzo stigli da se vrate svojom serijom od šest poena. Tanasković je nastavio sa odličnom igrom, pogodio je za 2+1, ali nije realizovao dodatno bacanje, a na prvi televizijski tajmaut Budućnost je otišla sa dva poena prednosti.

Prva trojka na utakmici stigla je preko Jogija Ferela na nešto više od tri i po minuta do kraja prve deonice, da bi posle još par dobrih odbrana Budućnosti Mekinli Rajt pogodio trojuku, i tako povećao seriju Budućnosti na 8-0, a uz to je i prvi put doneo dvocifrenu prednost Podgoričanima.

Upeli su domaćini da ublaže malo prednost do kraja prve četvrtine, ali problem za Trento je predstavljalo to što je Matia Udom imao već tri faul nakon prvih deset minuta, kao i to što nisu uspeli da pogode nijedan šut van linije 6,75. Uz to Andrejs Gražulis je jako loše ušao u meč, sa samo dva poena i tri promašena šuta za tri.

Dominacija u skoku omogućila je gostima prednost na poluvremenu

Domaćini su četvrtinu otvorili jakim zakucavanjem Dereka Kuka iz alej-up pasa, a nakon trojke Davidea Alvitija smanjili su prednost Budućnosti na samo tri poena. Seriju domaćina okončao je sjajni Slavković, ali to nisu popratili dobrom odbranom, a nakon još jedne trojke Alvitija Trento je prišao na minus jedan. Fantastično zakucavanje uz faul Joana Makundua ,,poništilo” ovu trojku.

Krenuli su domaći bolje da šutiraju tokom druge deonice, da bi na pet minuta do kraja prvi put poveli nakon trojke Prentisa Haba. Rezultatska klackalica se nastavila, nijedna ekipa nije napravila neku znatno veću seriju, a ritam utakime je usporio i bilo je sve više slobodnih bacanja. Četvrta lična greška Udoma je pomogla Budućnosti da se ipak malo odlepi i na pauzu da ode sa šest poena prednosti.

Tokom prvog poluvremena Budućnost je dominirala na skoku, a pogotovo ofanzivnom. Ekipa Andreja Žakelja je uhvatila 22 skoka, od kojij je čak devet bilo u napadu, dok je Trento uhvatio duplo manje, sa samo jednim skokom pod košem Budućnosti.

Raspucana Budućnost i četvrtina koja je prelomila meč

U drugom poluvremenu Nikola Tanasković je nastavio sa svojom odličnom partijom, a cela ekipa je nastavila da igra odličnu odbranu. Trojka Vladimira Mihailovića odvela je Budućnost na novu dvocifrenu prednost. Nastavila je Budućnost da dominira u skoku, a trojka Ferela za najubedljivijih +12 naterala je domaće da traže tajmaut.

Šut je nastavio da služi Vladimira Mijailovića koji je pogodio još jednu trojku za +13. Za domaće je u prvih pet minuta koševe postizao samo Pol Biljiga, a Davide Alvidi je na polovini četvrtine dobio tehničku, da bi sledeći napad on postao drugi igrač koji se upisao u ovoj četvrtini za Trento, nakon svoje treće trojke. Ubrzo je stigla i treća trojka Mihailovića koja je povećala prednost gostiju na maksimalnih +17.

Serija lakih poena Budućnosti odvelo je ekipu iz glavnog grada Crne Gore na novu najveću prednost od +19, a nakon fantastičnog zakucavanja Makundua ta prednost je otišla i na +21. Trojka Flečera Megija je odvela ekipu Budućnosti na čak +24 na minut i po do kraja četvrtine, da bi na kraju bilo 56:79 za goste.

Mali pad koncentracije Budućnosti nedovoljan za iznenađenje Trenta

Četvrtinu je otvorio Makundu još jednim snažnim zakucavanjem, koje je odvelo Budućnost na novih najvećih 25 poena prednosti, da bi usledila trojka Brendona Pola za +28. Pružili su ipak domaći otpor, napravili su seriju 6-0, koju je okončao —., ali to nije bilo dovoljno da se ugrozi Budućnost, koja je na polovini poslednje deonice imala prednost od 27 poena razlike.

Prva trojka Kamare Boldvina kao i prvi poeni Udoma iz tranzicije otpočeli su novu seriju domaćih od 5-0, koju je brzo okončao Kenan Kamenjaš, svojim sedmim poenom u ovoj četvrtini. Nakon tri bacanja koja je imao Prentis Hab, Trento je prvi put nakon dosta vremena smanjio prednost Budućnosti na ispod 20 razlike, da bi se dodatno približili bacanjima Kontija na samo 16 poena zaostatka, ali to nje bilo dovoljno. Trojka Andrije Grbovića postavila je konačan rezultat 78:97 za Budućnost.

Još nije kraj, a ako se ovakva igra ponovi, možda neće biti ni sledeće sedmice

Jendostavno rečeno, Budućnost je večeras bila bezgrešna. Svoje najveće mane, skok i šut za tri poena, pretvorila u svoje najveće prednosti večeras. Podgoričani su šutirali čak 48% van linije 6,75 (12/25), a nadskakali su domaćine za 15 skokova (41-26), od čega je 12 skokova bilo u fazi napada. Najbolji pojedinac je bio Nikola Tanasković, sa svojih 19 poena i 8 skokova, ali stvarno su svi igrači Budućnosti večeras bili sjajni. Na ruku crnogorskom predstavniku u Evrokupu ide i poraz Turk Telekoma od Burga, a noć je mogla biti savršenije za navijače samo da Ulm nije izgubio od Arisa (66:86). Svakako, sa ovakvom igrom sve je moguće u Morači protiv Gran Kanarije u sledećem kolu.

Da bi Budućnost prošla u sledeću fazu, potrebno je da, pored pobede nad Gran Kanarijom, ekipa Turk Telekoma izgubi u Vroclavu od ekipe Šljonska.