Ram Screen (Pindown + PNR) predstavlja jedan od čestih setova koji se igra u raznim specijalima u današnjoj košarci.
Uključen je u sisteme ekipa od postavljenih napada (Set offense), preko napada posle tajm-auta (ATO) ili mamaca za druge napade (Decoy) pa do napada za pobedu (Game Winner setovi).
To je kombinacija pindown blokade i pick & rolla. Pravi se pindown za visokog igrača koji istovremeno ulazi u pick & roll sa svojim ballhandlerom.
Pindown blokadom pravimo prednost visokom igraču koji ulazi u PNR u odnosu na njegovog čuvara koji teži da bude u kontaktu sa tim visokim igračem.
Primer najprostijeg Ram Screena biće prikazan na narednom dijagramu:
Sve veća tendencija igranja pick & rolla u NBA ligi, prouzrokovala je i određena prilagođavanja u odbrani. Ram Screen predstavlja nadograđenu verziju PNR igre, stoga se pojavila u NBA ligi kao neophodna varijacija u pozicionom napadu.
Osnovna svrha Ram Screena je bila da se iznenadi odbrana i napravi potrebna separacija visokom igraču koji pravi blok za ballhandlera.
Na sledećem snimku imamo zanimljivu varijantu Ram Screena – Screen the Ram Screener with Ghost screener.
Ova varijanta je odgovarajuća ekipama koje imaju više igrača opasnih u šutu za tri poena. Na snimku vidimo lepu primenu od strane Golden Stejt Voriorsa i Mornara iz Bara – dve ekipe izuzetno opasne u šutu sa distance.
Imamo prikazane najpre Ram Screen koji postavlja šuter za najčešće krilnog igrača ili krilnog centra sa dometom za tri poena. Taj krilni igrač posle bloka postavlja tzv. Ghost Screen i otvara se u širinu, odvlačeći svog čuvara sa ballhandlera.
Dok se igra taj Ghost screen, šuter posle postavljenog Ram Screena dobija Pindown blokadu od svog centra i istrčava na šut za tri poena.
Istovremeno igrač iz kornera suprotnog od razvoja akcije menja stranu i odvlači pomoć sa krilnog igrača koji se otvorio u pop out iz Ghosta.
Ovo je bila jako teška akcija za branjenje Mornara, budući da se u ovom slučaju Strahinja Mićović sa odličnim šutem za tri poena otvarao u pop out, a Marko Jeremić je istrčavao iz blokade posle Ram Screena za Mićovića.
Vidimo rešenje moskovskog CSKA protiv Armanijeve odbrane na piku, gde je Šavon Šilds bio u poziciji stunt.
Johanes Fojtman je napravio Pindown za Tornikea Šengeliju gde je blokadom uzeo dovoljno vremena Zeku Ledeju da se Ledej ne pojavi dovoljno dobro na piku. Ledej je branio ovu blokadu trailom, odnosno za Šengelijom.
Šengelija je dodatno napravio i Flip (Varežao) na piku, kako bi dodatno otežao odbranu Top PNRa.
Šilds je morao da uđe u stunt poziciju, što je Majk Džejms odlično iščitao i poslao pas na Vila Klajburna koji je tu pomoć rutinski kaznio.
Vidimo i Ram Double Ball Screen na različite spacinge u napadu.
Imali smo najpre Ram Screen, posle koje je usledila uzastopna blokada. Kod Detroit Pistonsa, bio je prisutan Spread spacing sa punim kornerima, dok je kod Minesota Timbervulfsa bio Empty Corner spacing.
Šarunas Jasikevičijus je dao još jednu zanimljivu kombinaciju u koju je uspešno ugradio Ram Screen.
Iz Zipper početnog rasporeda je Nikola Mirotić posle primljene blokade od strane Aleksa Abrinesa ušao u Top PNR sa Korijem Higinsom – Ram Screen.
Posle tog PNRa, Higins je dodao Kalatesu koji je sa Pjerom Oriolom napravio suprotnu stvar od Ram Screena – Veer Screen, odnosno PNR + Pindown za šutera.
Međutim, ovaj Veer Screen je napravljen kao Stagger za Abrinesa (Higins i Oriola su bili u blokadi), koji je imao otvoren šut.
Još jedan kec u rukavu današnjih trenera je bio obrađen u još jednoj ovonedeljnoj X’s & O’s analizi.
Ram Screen je danas u modernoj košarci deo dosta setova koji neprekidno teže detaljima i dodatnim prilagođavanjima.