Ofanzivna rapsodija Efesa i još jedan trenerski skalp za Tomija Mijatovića

Početak evroligaške karijere kakav ima hrvatski stručnjak, Tomislav Mijatović, verovatno bi poželeo svaki mladi stručnjak. Ne samo zbog činjenice da je u svoja prva četiri meča njegov tim upisao tri pobede, već ponajviše zbog prilike koju je dobio da vodi svoj tim protiv tri trenerska imena kakva su Etore Mesina, Željko Obradović i Pablo Laso.

Bajern je bolje ušao u meč. Edvards je od samog starta počeo da pravi probleme domaćima koji nisu mogli da pronađu napadački ritam protiv zonske odbrane Bajerna, te su gosti stekli prednost od 11:19 sredinom prve četvrtine. Efes je uspeo da pronađe svoj napadački ritam protiv konvencionalne odbrane Bajerna, a uz par dobrih defanzivnih poseda pred kraj deonice uspeli su da smanje prednost Bavaraca na 26:28.

Druga četvrtina počela je u dobrom ritmu sa dosta igre u tranziciji i brzim završavanjem napada. Kako je deonica odmicala mogli smo da vidimo malo čvršće odbrane. Bajern je zahvaljujući strpljivim napadima uspevao da održi 4-6 poena prednosti sve do pred kraj poluvremena, kada se i publika probudila i Efes je uz povećani stepen agresivnosti u odbrani uspeo da preokrene momentum u svoju korist i ode na odmor sa rezultatom 53:49.

Furiozno su počeli drugo poluvreme izabranici Tomislava Mijatovića, pogodivši dve trojke direktno ‘iz svlačionice‘ za velikih +10. Zahvaljujući unakrsnoj dalekometnoj paljbi Larkina, Klajburna i Osmanija, kao i promašajima Bajerna, njihova prednost se popela na čak 72:56 sredinom četvrtine. U tom trenutku sve se potpuno otvorilo za Efes pa je prednost narasla na ogromnih +23. Na poslednju pauzu otišlo se rezultatom 88:65.

Košarkaši Bajerna bili su u ‘nokdaunu iz kojeg nisu ni pokušali da ustanu, pa je poslednja četvrtina prošla u potpuno laganom ritmu. Apelovao je Laso na njih da se bore do kraja, ali oni su bili potpuno ‘ubijeni u pojam‘. Efes je još na 4 minuta do kraja prešao brojku od 100 poena i opušteno priveo meč kraju rezultatom 109:86.

Kod domaćih istakao se Šejn Larkin koji je postigao 6 trojki za 28 poena ukupno, kao i Vil Klajburn koji je postigao 21 poen, a dobar je u svojoj roli bio i Erčan Osmani sa 11 poena od kojih je najveći deo došao u odlučujućoj trećoj četvrtini. U potopu gostiju istakli su se Karsen Edvards sa 19, Lučić sa 18 kao i Serž Ibaka sa 15 poena.

Tim iz Istanbula je upisao svoju 12. pobedu i tako se izjednačio sa Bajernom, ali je i stekao bolji međusobni skor sa njima. Ova pobeda nije mnogo približila Efes plej-in zoni, ali je, čini se, dosta udaljila Bajern od nje.