NIL ugovori: Prekretnica za NCAA i globalni košarkaški ekosistem

foto: Flouter

Koledž košarka u Sjedinjenim Američkim Državama prolazi kroz revoluciju. Promene, koje donose NIL (Name, Image, Likeness) ugovori, neće iz korena menjati samo svet NCAA košarke, već će uticati na živote i karijere budućih generacija mladih košarkaša širom sveta.

Šta su NIL ugovori?

Name, Image, Likeness ugovori ili skraćeno NIL, odnose se na omogućavanje mladim sportistima da svoje ime, sliku i imidž koriste u komercijalne svrhe. NIL ugovori sportistima dozvoljavaju da kroz različite promocije, marketing i sponzorstva koriste svoje ime, sliku i imidž kako bi zaradili novac. Uvedeni su 2021. godine, kada su najavljeni kao preokret koji podstiče najveću revoluciju koledž sporta u novijoj istoriji.

Do uvođenja NIL ugovora, NCAA je strogo zabranjivala sportistima bilo kakvu finansijsku nadoknadu za komercijalnu upotrebu njihovih ličnih atributa. Mladi košarkaši su svojim univerzitetima donosili milione dolara zarade, reklamirali i povećavali navijačke baze, bez da su od toga na bilo koji način sami finansijski prihodovali. Sada, postavljanjem NIL pravila, oni će moći da sklapaju ugovore sa sponzorima, učestvuju u različitim promocijama i prihoduju od svojih društvenih mreža.

Implementacija ugovora

Implementacija NIL ugovora započinje postavljanjem pravila na nivou države ili univerziteta. To se pre svega odnosi na donošenje odluke o zabrani reklamiranja određenih proizvoda kao što je alkohol ili zabrana promovisanja kladionica i kockarnica. Takođe, potrebno je ugovore ograničiti tako da se isti ne koriste kao mamci za druge igrače. Ukoliko savezna država nema određene zakone, univerziteti su dužni da kreiraju pravila za svoje sportiste. Takođe, izuuzetno je važno regulisati ulogu donatorskih klubova. Oni okupljaju donatore i pristalice koji finansijski podržavaju programe. Kako ne bi došlo do njihovog direktnog ili indirektnog uticaja na ugovore, potrebno je jasno regulisati njihovu ulogu.

Pre nego što sportisti sklope ugovore sa određenim brendom, potrebno je da prođu kroz edukaciju o poslovnim praksama kako bi razumeli ugovorne obaveze. Ta edukacija obuhvata praksu o važnim temama kao što je razumevanje ugovornih obaveza, upravljanje finansijama, te pravne smernice ugovora. Edukacija može obuhvatiti i različite obuke koje se tiču stvaranja ličnog brenda, promocije na društvenim mrežama i slično.

Pogodnosti NIL ugovora za mlade košarkaše

Finansijska nezavisnost sigurno je najveći benefit NIL ugovora. Najbolji i najpopularniji među koledž košarkašima imaju mogućnost da obezbede finansijsku stabilnost i pre nego što postanu profesionalci. Prema nekim procenama, prosečna zarada je trenutno 350 hiljada dolara, dok cifre koje zarađuju najpoznatiji koledž košarkaški iznose i po nekoliko miliona (zarada Bronny-a James-a je prethodne sezone iznosila 6.3 miliona dolara). Naravno to je specfičan slučaj ali sigurno je da bilo koji iznos zarađen tokom programa u mnogome koristi sportistima. Kada je u pitanju finansijski aspekt, jako je važno i sticanje prakse u upravljanju vlastitim novcem. Tako igrači pri početku profesionalne karijere već imaju znanje i skustvo u upravljanju finansijama.

Takođe, prednost je i stečeno znanje o upravljanju karijerom, imidžom, bolje sposobnosti pregovaranja sa menadžerima i slično.

Uloga NIL ugovora u smanjenju društveno-ekonomskih barijera u sportu

NIL ugovori donose ogromne mogućnosti za koledž sportiste, posebno za one iz siromašnijih sredina. Kroz ove ugovore, sportisti mogu zaraditi novac koji im omogućava da pokriju troškove života, školovanja i sportske karijere, bez oslanjanja na porodičnu podršku ili pozajmice.

Za mnoge sportiste iz skromnih finansijskih prilika, NIL ugovori smanjuju pritisak da odmah pređu na profesionalni nivo kako bi finansijski pomogli svojim porodicama. Umesto toga, mogu ostati duže na univerzitetu, fokusirati se na svoje obrazovanje i sportski razvoj, dok istovremeno ostvaruju prihod. Kraće rečeno, omogućuju sportistima stvaranje balansa između pravilnog sportskog razvijanja i zarade novca.

Pored finansijske stabilnosti, ovi ugovori pružaju priliku sportistima da izgrade lične brendove i steknu poslovne veštine koje će im koristiti u budućnosti, čak i van sporta. Tako NIL ugovori ne samo da menjaju živote sportista, već i doprinose smanjenju društveno-ekonomskih barijera u sportu.

Nedostaci i potencijalne opasnosti

Pored brojnih prednosti, NIL ugovori sa sobom nose određene izazove. Pre svega, postoji rizik od neravnopravnosti, jer popularniji sportisti iz poznatijih sportova često zarađuju više, dok oni iz manje zastupljenih sportova ili ženskih timova ostaju zapostavljeni. Takođe, stvaraju se i razlike između sportista iste ekipe, jer zvezde koledža zarađuju mnogo više nego manje popularni saigrači. Takođe, fokus na izgradnju ličnog brenda može preusmeriti pažnju sa sporta i obrazovanja, dok nedovoljna edukacija o ugovorima povećava rizik od eksploatacije. Različiti zakoni u pojedinim državama i školama dodatno komplikuju regulaciju, a preveliki pritisak na mlade sportiste da promovišu brendove može izazvati nelagodu i uticati na njihov učinak. Ovi izazovi pokazuju da je, uz mogućnosti koje NIL ugovori donose, neophodno obezbediti podršku i edukaciju kako bi se sportisti zaštitili.

Takođe, evropski igrači koji se odluče za NCAA sistem često se suočavaju s izazovima vezanim za eligibility pravila. Na primer, ako igrač iz Evrope dođe u NCAA sa 20 ili više godina, a prethodno je profesionalno igrao, može izgubiti jednu godinu prava na igranje (eligibility) zbog regulativa koje se tiču profesionalizma. Uz to, u nekim slučajevima igrači su obavezni da doniraju određeni iznos novca u humanitarne svrhe, što se obično radi zbog poreskih razloga.

Iako ova pravila ponekad otežavaju tranziciju, NIL ugovori često nadoknađuju te prepreke, jer omogućavaju igračima da kroz sponzorstva i promocije ostvare zaradu koja premašuje potencijalne gubitke. Ovde vidimo da se kroz ovakve ugovore pronalaze načini da se i izazovi odlaska na koledž, zapravo transformišu u benefite.

Kako NIL ugovori utiču na karijere mladih košarkaša i globalni košarkaški ekosistem?

Na globalnom nivou, NIL ugovori mogu promeniti tradicionalne tokove razvoja mladih talenata. Recimo, mladi košarkaši iz Evrope, koji su ranije često birali ranu profesionalnu karijeru u Evroligi ili Evrokupu, sada mogu odlučiti da se pridruže američkim univerzitetima kako bi iskoristili prednosti NIL zarada. Ovo bi moglo smanjiti bazu mladih talenata za evropske klubove, koji se već suočavaju s izazovima privlačenja i zadržavanja igrača u konkurenciji sa NBA ligom.

Teško je reći u kolikoj će tačno meri ova promena uticati na evropsku košarku ali sasvim je sigurno da su pred nama godine u kojima će se mnoge stvari promeniti.  

Igranje na univerzitetima uz NIL ugovore mladim igračima mogu doneti više sume novca nego igranje u evropskim klubovima. Već i sada imamo slučajeve gde igrači sa regionalnog područja u NCAA zarađuju dvostruko više nego što bi vredeli u Evropi.  Takođe, tu je i još jedan izuzetno važan faktor koji svedoči u korist odlasku u Ameriku – koledži će dobrim igračima moći garantovati veću ulogu, a samim tim i znatno više prilika da se pokažu. Uz to, presudan faktor je i bolja izloženost NBA skautima.

Harmonizacija sportskog sektora sa koorporativnim interesima čini američki sistem funkcionalnijim i konkurentnijim u odnosu na evropski. Sve dok Evropa svojim mladim igračima ne obezbedi konkretne razloge, poput finansijske stabilnosti i većih mogućnosti za optimalan razvoj kroz veće prilike na terenu, trend odlaska talenata u američki univerzitetski sistem će se intenzivirati, dodatno narušavajući snagu evropskih liga.