Lukina dominacija za važan trijumf Zadra

Pobednički niz Cedevita Olimpije u Admiral Bet ABA ligi prekinula je ekipa Zadra. Pred oko hiljadu ljudi u hali Stožice, tim iz Dalmacije je slovenačkom šampionu naneo treći poraz u regionalnoj ligi.

Tokom cele utakmice gledali smo pravu rezultatsku klackalicu. Ekipe su od samog početka bile ravnopravne. Prve poene postigao je Rok Radović sa linije slobodnih bacanja. Zadar je deonicu otvorio trojkom Arijana Lakića, dok je kod domaćina Jaka Blažić bio neprecizan za tri poena. Domaći su bili nešto više raspoloženi, pa su nakon prvih pet minuta imali četiri poena prednosti. Nakon prvog tajmauta, Zadar vezuje tri promašaja ali ni protivnik ne uspeva doći do koša, pa tako trojkom Daria Drežnjaka smanjuju zaostatak na pola koša. Cedevita Olimpija uzvraća preko Blažiča i Kobsa, dok sa druge strane reaguju Božić i Žganec. Na isteku prve četvrtine Lakić je ponovo precizan za tri i tako osigurava svom timu minimalan plus nakon deset minuta igre.

Drugi kvartal započinje promašajima sa obe strane. Mazalin pogađa svoj prvi šut, a nakon izgubljene lopte Gregora Glasa, Simone Pjaniđani poziva tajmaut. Po izlasku nazad na parket Sou pravi faul nad Mazalinom, pa ga Italijan vraća na klupu i uvodi Matkovića. Nakon što Di Džej Stjuart vezuje dva dobra napada i donosi egal, Zadar ponovo uspeva da se vrati na dva poseda prednosti i vreme je za novi tajmaut domaćih. Nakon kratkog predaha, Rok Radović pogađa za tri ali sa druge strane uzvraćaju Lakić i Mazalin za +6. Za smanjenje razlike opet pogađa Radović i prvu poluvreme završava da 11 poena. Konačan rezultat nakon prvih 20 minuta igre 31:36, postavlja Luka Božić poenima sa penala.

Tokom treće deonice Cedevita Olimpija igra bolje ali ipak nedovoljno dobro da rezultat okrene u svoju korist. Kobs i Blažič preuzimaju odgovornost ali propusti u odbrani dozvoljavaju gostima da održavaju prednost. Ipak, kroz posljednja tri minuta treće četvrtine, igrači Zadra ne uspevaju da dođu do koša iz igre, pa Pjaniđanijeva ekipa smanjuje zaostatak na -2.

Dekoncentracija gostiju nastavlja se i na početku poslednje deonice, pa Kobs i Sou nakon dugo vremena donose prednost svojoj ekipi. Dobar momentum Zmajčeka ne traje dugo. Već u sledećem napadu, Dario Drežnjak krade loptu Prepeliču, nakon čega Božić pogađa polaganje za minimalnu prednost Zadra. Domaći nastavljaju da greše, pa je nakon Souovih koraka, Pjaniđani prinuđen da traži tajmaut. Prekidom igre trener nije uspeo da prekine i loš momentum svoje ekipe, pa su gosti iz Zadra nastavili da povećavaju prednost. Pokušavali su domaći da okrenu meč u svoju korist ali ekipa Danijela Jusupa nije imala u planu da poklekne i ispusti pobedu. Na kraju, Zadrani su Cedevita Olimpiji naneli treći poraz u Jadranskoj ligi – 73:79.

Iako su pobede nad Partizanom i Budućnosti dale pozitivnu notu sezoni, rezultati u Evrokupu – gde nakon devet kola ne znaju za pobedu, pa i poraz na domaćem terenu protiv Zadra, donose razloge za brigu Slovencima. Pored poraza, glavobolju italijanskom stručnjaku mogao bi da donese i podatak da ih je ekipa Zadra u potpunosti nadskočila. Odnos u skokovima bio je 41:31. Gosti su dobro koristili i greške protivnika, pa i pored toga što su imali više izgubljenih lopti, postigli su više poena nakon protivničke izgubljene lopte.

Kada je reč o učinku pojedinaca, Luka Božić je nastavio sa svojim uobičajenim – MVP ritmom. Za 40 minuta na parketu, zabeležio je 32 poena uz šut iz igre 52.9%, osam skokova i četiri asistencije – što je rezultovalo sa 39 indeksnih poena. Važan šraf u igri Zadra bio je Lovro Mazalin, koji je pogađao kada je bilo najpotrebnije. Utakmicu je završio sa 13 poena i četiri skoka. Iako je postigao samo dva poena, ključnu ulogu imao je i Marko Ramljak, koji je bio izuzetno aktivan na skoku (tri ofanzivna i sedam defanzivnih).

Kod domaćih je najbolji skorer bio Rok Radović sa 15 poena uz šut za tri 3/4. Do 15 je brojao i Džastin Kobs ali sa znatno slabijim procentima – 16.7% FG3. Karlo Matković se nakon povrede vratio na parket i bio među najboljim pojedincima svoje ekipe. Hrvatskom centru je za dabl-dabl učinak falio jedan poen i dva skoka, a zabeležio je i tri asistencije.