Ko podiže Žućkovu levicu u Nišu?

Grad Niš i dvorana “Čair” biće pozornica za još jedno finale Kupa Radivoja Koraća. U tom finalu sastaće se večiti rivali, Crvena zvezda i Partizan. Branilac trofeja su crveno-beli koje sa trona želi da svrgne najljući rival.

Zvezdin put do finala

Crvena zvezda je u četvrtfinalu odigrala rezultatski vrlo neizvesnu utakmicu sa FMP-om. “Panteri” su pružali otpor do samog kraja utakmice ali nisu uspeli da naprave podvig. Odlične partije za crveno-bele odigrali su Nemanja Nedović ( 20p, 3sk, 3as ), Dejan Davidovac ( 15p, 3sk, 3uk ), Adam Hanga ( 13p, 8sk, 3as ) i Dalibor Ilić ( 8p, 2sk ). Sa druge strane, sjajna partija Ognjena Kuzmića ( 17 poena i 15 skokova ) nije nagrađena prolazom u narednu rundu.

U polufinalu su crveno-beli imali “nešto lakši” posao protiv ekipe Čačak 94. U prvoj četvrtinu nisu uspevali da naprave razliku košarkaši beogradskog kluba ali su ubedljivom razlikom u narednih 30 minuta osigurali plasman u finale i time obezbedili priliku da brane trofej osvojen prošle godine. U čačanskom timu najviše se istakao junak pobede nad Borcem, Stefan Lakić ( 11p, 2sk, 2as ). Kod Zvezde, najviše su se istakli Luka Mitrović ( 15p, 4sk, 3as, 2uk ), Dalibor Ilić ( 13p, 7sk ) i Jago dos Santos ( 7p, 7as ). Svoj seniorski debi odlično je iskoristio Andrej Kostić upisavši sedam poena za sedam minuta na parketu.

U polufinalu u sastav su se vratili Branko Lazić i Miloš Teodosić pa se može očekivati da će obojica biti spremna i za finale.

Partizanov put do finala

Partizan je u četvrtfinalu igrao sa najvećim iznenađenjem ovogodišnjeg kupa, Hercegovcem iz Gajdobre. U prvom poluvremenu, drugoligaš je “pokazao zube” apsolutnom favoritu meča. Crno-beli su u drugom poluvremenu ipak uspeli da “slome otpor” Hercegovca i prođu u narednu rundu. U redovima aktuelnog šampiona ABA lige zablistali su Balša Koprivica ( 13p, 14sk, 5blk ), Tristan Vukčević ( 15p, 7sk ) i Aleksa Avramović ( 11p, 7as ). Kod tima iz Gajdobre istakli su se Miloš Dimić i Dragan Marić sa po 14 poena, ali i Mateja Todorić ( 8p, 6sk, 7as ) sa sjajnom partijom.

U polufinalu crno-beli su odigrali jako strpljiv i pametan meč protiv novosadske Vojvodine koja je prethodnog dana iznenadila Megu. Ponovo rezultatski neizvesnije prvo poluvreme za Partizan, iako se razlika postepeno povećavala tokom utakmice nekako je delovalo da su crno-beli kontrolisali utakmicu u drugih 20 minuta. Ovoga puta su se drugi istakli u odnosu na četvrtfinale, pa su među najboljim pojedinicima bili Frenk Kaminski ( 15p, 6sk ), Džejms Naneli ( 15p, 5sk, 3as ) i Zek Ledej sa 13 poena. Kod novosadskih crveno-belih najviše se istakao Džered Kaningem sa 17 poena kojima je u drugom poluvremenu održavao rezultatski priključak svog tima.

Alen Smailagić se ne oseća dobro, tako da on verovatno propušta ceo kup bez odigranog minuta.

Šta možemo očekivati od večitih rivala?

Nisu blistali niti dominirali protiv svojih protivnika večiti. Može se potražiti opravdanje u specifičnosti sistema takmičenja, kao i ograničenom broju stranaca, ali sve to ne baca senku na sjajne partije ostalih ekipa na ovogodišnjem kupu. Sve utakmice su pružile sjajnu atmosferu, “pravu takmičarsku”. Ostaje samo nada da će i finale pružiti kvalitet shodno samom značaju utakmice, kao vrhuncu celokupnog turnira.

Ono što treba pohvaliti u redovima oba tabora, su sjajne partije nekih domaćih igrača koji nisu imali ogromnu minutažu, pre svih Dalibora Ilića i Balše Koprivice. Kod crveno-belih je Dejan Davidovac pružio dve jako dobre partije, dok se kod crno-belih Tristan Vukčević pokazao kao neko na koga se može računati u finalu.

O samom meču ne treba trošiti puno reči. Nema nepoznanica između ova dva rivala, pa treba očekivati jednu pravu “bitku” na terenu.

Šta kaže istorija?

Kada pričamo o istoriji i međusobnim susretima ova dva tima, prednost je na strani Partizana. U do sada odigranih 300 duela skor je 156-139 u korist crno-belih uz pet remija. Ali, u nacionalnom kupu je nešto drugačija priča, u 22 duela prednost je na strani Crvene zvezde sa skorom 13-9.

Ako pogledamo rezultate u Kupu Radivoja Koraća od 2006. godine i ponovnog osamostaljenja Srbije, učinak u kupu je nerešen, 6-6.

No, znamo da u ovakvim duelima istorija i tradicija ne moraju ništa da znače, tako da ostaje samo da se nadamo da ćemo uživati u jednoj odličnoj atmosferi na tribinama i sjajnim potezima učesnika na terenu. Mesto poprišta je hala “Čair” s početkom u 21 čas.