Fener završava špansku turneju i nada se brejku u Blaugrani!

Ove nedelje na programu je duplo kolo Evrolige, a mi smo došli do poslednjeg dana istog. U meču 13. kola najelitnijeg evropskog takmičenja ekipa Barselone će nakon poraza u Bolonji (80:75), u svojoj dvorani “Palau Blaugrana” dočekati ekipu Fenerbahčea koja je takođe poražena, ali na gostovanju u Vitoriji.

Ekipa Barse koja trenutno drži 2. poziciju na tabeli sa skorom 9-3, u ovaj meč ulazi sa porazom iz prethodnog kola od ekipe Virtusa, taj meč je završen rezultatom 80:75, u korist ekipe iz Bolonje.

Katalonci su prethodni meč otvorili izuzetno dobro i već u prvom poluvremenu imali najvećih +14, dok su na poluvreme otišli sa 12 poena prednosti. Kontrolisao je gost ovaj meč u potpunosti, pre svega preko Vilija Ernangomeza koji je u prve dve četvrtine skupio 11 poena. Sa početkom drugog poluvremena počeli su i naleti domaćih, koji su brzo prišli na -5, ali je Barsa imala odgovor i ekspresno se vratila na +12. Na samom kraju treće četvrtine, zbirno sa početkom treće ekipa Virtusa je izjednačila, a zatim i preuzela prednost, da bi na kraju meča Ife Lundberg stavio tačku sa svojom trojkom za 79:75.

U dosadašnjem delu evroligaške sezone, najefikasniji igrač ekipe je argentinac Niko Laprovitola koji sa 14 poena i 6 asistencija u proseku, beleži prosečan indeks korisnosti 16,1. Odmah iza njega je Jan Veseli sa 12 poena i 4,5 skoka za prosečan indeks 15,9.

U ekipi Barselone su svi spremni za ovaj meč, osim od ranije povređenog Kaiseda.

Kada je u pitanju gostujuća ekipa na ovom meču, ekipa Fenerbahčea koju sa klupe predvodi grčki stručnjak Dimitris Itudis, ulazi u ovaj duel takođe kao poražena ekipa iz prethodnog kola, ali i kao ekipa u jako lošoj formi, jer su na prethodnih 6 mečeva, slavili samo jednom i to protiv ekipe Real Madrida kojoj je to jedini poraz u dosadašnjem delu sezone. Oni su na gostovanju u areni “Fernando Buesa” poraženi od ekipe Baskonije u jednoj veoma neizvesnoj završnici koju je rešio Markus Hauard trojkom pod faulom. Imao je Fener priliku da dobije ovaj meč, nakon što je Hauard promašio svoje dodatno bacanje, ostalo je 7 sekundi do kraja međutim napad nije organizovan kako treba pa se srpski reprezentativac Marko Gudurić odlučio da preuzme odgovornost i šutne trojku iz driblinga, ali neprecizno.

Fenerbahče trenutno zauzima 10. poziciju na tabeli, sa skorom 6-6. Najefikasniji igrač ove ekipe Najdžel Hejs-Dejvis sa 12,2 poena, 4,6 skokova i 2,3 asistencije za prosečan indeks korisnosti 14,3. Uz njega se najviše ističe Marko Gudurić koji u proseku beleži 12 poena, 3 skoka i 3 asistencije, i njegov prosečan indeks iznosi 13,1.

U gostujućem timu za ovaj meč od ranije neće biti dostupni Raul Neto i Metecan Birsen, dok će Papajanis propustiti i ovaj duel.

Kada su u pitanju prethodni dueli ove dve ekipe, međusobni skor je “debelo” na strani katalonaca koji su u 34 evroligaška duela bili bolji čak 23 puta. Najubedljiviju pobedu zabeležila je Barselona 12. Novembra u 2020. godini, kada je na svom parketu slavila rezultatom 97:55, čak +42! U prethodno odigranom duelu, ekipa Fenerbahčea je slavila na svom parketu rezultatom 81:73.

Početak meča zakazan je za 20:30.