Univerzitet u Tenesiju, preciznije košarkaški tim tog univerziteta, Tenesi Volontirsi, nisu baš najzvučnije ime NCAA-a, ali je svakako ovaj košarkaški program proizveo neka zvučna imena. Među njima su miljenici grada Njujorka, Bernard King i Alan Hjuston, jedan od najboljih šutera 80-ih, Dejl Elis, čovek koji je u karijeri zaradio preko 210 miliona dolara bez nastupa na Ol-star utakmicama, Tobajas Heris, i momak koji je odnedavno postao dobro poznat svim ljubiteljima regionalne košarke – Uroš Plavšić.
Ekipa Mege je najprijatnije iznenađenje u ABA ligi ove sezone. Klub sa Novog Beograda je uspeo da se domogne četvrtog mesta pred plej-of ABA lige, a jedan od ključnih faktora ovog uspeha koji su ostvarili izabranici Marka Baraća je sigurno novo pojačanje pred ovu sezonu, Uroš Plavšić, koji ove sezone igra sjajno, što pokazuju i brojke – 15.7 poena i 7.8 skokova po utakmici u ABA ligi.
Momku iz Ivanjice je ovo drugi put da nosi dres Mege, ali prvi put kao članu seniorskog tima. Bio je već član Meginih juniora u periodu od 2014 do 2016 godine, i sa njima je stigao do četvrtfinala evroliginog Next Gen turnira u sezoni 2015/16. Posle toga odlazi na pozajmicu u Smederevo (jedan od saigrača u Smederevu mu je bio, sada NBA centar, Goga Bitadze), gde je proveo jednu sezonu u kojoj je beležio 4.5 poena i 2.4 skoka za oko 14 minuta provedenih na parketu.
Nakon sezone u Smederevu seli se u Ameriku, gde završava srednju školu Hamilton Hajts u Tenesiju. Igrao je Plavšić jednu sezonu i za srednjoškolski tim, Hamilton Hajts Hokse, gde je beležio 9.6 poena i 7.5 skokova po utakmici (jedan od saigrača mu je tada bio Samson Ružencev, koji je takođe posle bio član Mege). U intervjuu za Telegraf pričao je upravo o odlasku u Ameriku i poteškoćama koje su došle sa njim, s obzirom na njegove godine i nepoznavanje engleskog jezika:
“… prve godine je bilo naprono navikavanje, bez znanja engleskog… Prvo što sam mislio da ću se izgubiti usput, išao sam iz Londona do Atlante, pa je tu bio trener srednje škole na aerodromu, morao sam da idem sa jednog aerodroma na drugi bez znanja engleskog, ali mi je drago što sam se gurnuo u vatru i što sam morao sve da naučim.”
Po završetku srednje škole odlučuje se za nastavak svoje košarkaške (kao i akademske) karijere na koledž nivou, kao član Arizona Stejt koledža (gde mu je jedan od saigrača bio i Lugenz Dort), ali mu se nije svideo program u Arizoni, te je u toj prvoj godini bio ono što se u SAD-u naziva „redshirt freshman“.
Terminom „redshit freshman“ se u američkim koledž sportovima označava igrač koji oduči da „presedi“ svoju prvu sezonu. Ovo uglavnom sportisti rade zbog povreda ili zbog tranzicije sa nivoa srednje škole na nivo koledža, gde je kompetitivnost veća i potrebno je neko prilagođavanje, a takođe se ovim potezom zadržava mogućnost igranja sve četiri godine na koledžu, s obzirom da se ta prva godina ne računa, te je prva atletska godina zapravo druga godina koledža. Plavšić je posle te prve sezone u kojoj nije igrao za Arizonu zatražio transfer u Tenesi Volontirse.
Ipak, pojavljuju se novi problemi. Na leto 2019. godine, pri transferu Plavšića na koledž u Tenesiju, ekipa je zatražila da Plavšić ima pravo da odmah te sezone da zaigra za Voluntirse, očekivajući od NCAA da im to omoguće. Ipak, na šok svih tada, petog novembra stiže odgovor NCAA-a koji kaže da Plavšić nema pravo nastupa.
Žalili su se na ovu odluku ljudi iz Tenesija čim je donešena. Nakon nekoliko meseci čekanja, skandiranje „Free Uroš“ na domaćim utakmicama u Tenesiju je moglo da prestane, jer je u januaru Uroš Plavšić konačno dobio dozvolu da nastupa za Tenesi Voluntirse i tako započne svoju prvu pravu koledž sezonu. U svojoj prvoj sezoni Plavšić je odigrao 16 utakmica, gde je beležio 2.6 poena i jedan skok u proseku. Do kraja svoje koledž karijere skupio je 101 NCAA nastup za Tenesi, sa prosečnim brojkama od 3.7 poena i 2.8 skokova. Možemo reći da je za ovo vreme postao miljenik publike u Tenesiju.
Nakon četiri sezone Uroš je odlučio da napusti Tenesi i započne svoju profesionalnu karijeru. Iako na koledžu nije bio poznat kao neko ko ispunjava statističke kolone, Uroš je imao svoju ulogu u timu Rika Barnsa. On je Tenesiju pružao čvrstinu u reketu i sigurnost na skoku. Bio je takozvani „enforcer“, pravi „siledžija“ u timu koji je dosta zavisio od fizičke igre i kontakta. Uroš je donosio energiju timu koji je bio poznat po svojoj čvrstoj i izuzetno fizičkoj košarci.
Ipak, ovakva uloga „enforcera“ ima i svojih mana. Najveća od njih je svakako reputacija koju ima kod protivničih navijača i igrača. Ovakav tip igrača nikad nije bio omiljeni protivnicima, kako igračima tako i navijačima. „Obožavaš ga ako igra u tvom timu, mrziš ako igra za protivnika“. Nakon nekoliko „upitnih“ faulova na NCAA turniru u sezoni 2022/2023, kod mnogih je stekao reputaciju kao „prljav igrač“, dok su neki čak išli i toliko daleko da ga zovu „najprljavijim igračem u istoriji koledž košarke“. Takođe, pored “grube” igre, ni trash-talk mu nije bio stran:
„Psuje me kad god je u igri. On priča lude stvari… Rekao mi je: „Ja sam tvoj tata.”
rekao je sada centar Pejsersa, a tada igrač Kentakija, Oskar Čiebve.
NBA draft 2023. je jedan od boljih draftova u skorije vreme. Viktor Vembanjama, Skut Henderson, Brendon Miler, i još mnogo drugih igrača oko koji se digao veliki „hajp“. Uprkos ne baš najboljim brojkama i reputacijom kroz svoju koledž karijeru, za ovaj draft se prijavio i Uroš Plavšić, ali na kraju nije bio izabran. Nakon drafta sledeća stanica je bila letnja liga, preko koje je visoki centar pokušao da stigne do NBA ugovora.
Našao se u rosteru Atlanta Hoksa za letnju ligu, za koje je na kraju odigrao svega dve utakmice u okviru letnje lige, jednu protiv Minesote, gde je ubacio sedam poena uz dva skoka, i jednu protiv Filadelfije, u kojoj je brojao do četiri poena i osam skokova (od kojih je pet bilo u napadu). Ipak, ovo nije bilo dovoljno za NBA ugovor, tako da je sledeći potez bio povratak u Evropu.
U avgustu potpisuje ugovor sa Megom. Ovaj transfer je prošao ispod radara, mnogi su smatrali da je to samo još jedan mladi igrač koji dolazi u Megu, tako da nije skrenuta preterana pažnja na njega pred početak sezone. Međutim, kako je sezona odmicala, to se sve promenilo. I to mnogo.
Prva utakmica u kojoj se Uroš posebno istakao bila je ona protiv Borca u drugom kolu ABA lige, kada je ubacio 15 poena i uhvatio 14 skokova. Nedugo zatim je bio i jedan od junaka velike pobede Mege nad Partizanom, kada je ekipi Željka Obradovića ubacio 15 poena, a uz to je uhvatio i šest skokova. Protiv Mornara je imao prvi (i za sada jedini) dabl-dabl sa 20+ poena, kada je u pobedi Mege ubacio 23 poena i uhvatio deset skokova.
Dva puta je poneo epitet MVP-ja kola ABA lige, najpre 21. kola, kada je imao monstruoznu partiju protiv Krke, u kojoj je ubacio 32 poena uz devet skokova, pa potom i 26. kola, kada je protiv Igokee postigao 17 poena i uhvatio 16 skokova. Treba napomenuti da je između ove dve utakmice bio jedan od glavnih igrača u pobedi svog tima nad Crvenom zvezdom, kada je ubacio 16 poena (od kojih je polovinu postigao u poslednjoj deonici) i uhvatio 12 skokova.