Zvezdina odbrana odlučila meč u Forumu

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su košarkaše Olimpije Milano rezultatom 76:62 u 21. kolu Evrolige. Odlična odbrana i strpljiva igra u napadu bili su od presudnog značaja za pobedu crveno-belih u “Mediolanum Forumu”.

Odlična odbrana gostiju i “horor” sa povredama

Pogodak Bolomboja na početku meča pa minut i 30 sekundi “zatišja” pre pogotka Hola za izjednačenje. Odgovara ponovo Bolomboj za crveno-bele pre mini serije Aleksa Pojtresa za prvo vođstvo domaćih na meču. Šabaz Nejpir trojkom kreira najveću prednost italijanskog tima, 9-6.

Nemanja Nedović je šutem sa poludistance smanjio razliku na poen, 11-10, nakon čega skoro dva minuta bez koša pre nego što je isti igrač nakon sjajne kontre postigao nove poene. Odličan pogodak Nedovića nakon kojeg je osetio bolove u predelu kuka i morao je da izađe iz igre. Da sve bude gore po sastav crveno-belih, u vrlo kratkom roku nekoliko igrača je doživelo povrede. Luka Mitrović se sudario glavom sa Kajl Hajnsom a onda je Majk Tobi nakon što je “preleteo” Hajnsa nezgodno se dočekao na zemlju.

Sve to se ipak još uvek nije odrazilo na rezultat jer je trojkom Hange beogradski tim na 90 sekundi pre kraja prve deonice poveo, 15-17. Odlična odbrana gostiju nagrađena je najvećom prednošću od pet poena nakon pogotka Giedraitisa, 15-20, koji je naterao trenera Mesinu da zatraži tajmaut. Nova trojka Rokasa Giedraitisa označila je konačan rezultat prve četvrtine, 15-23.

Odlična igra crveno-belih na obe strane terena

Nastavljaju crveno-beli sa čvrstom odbranom i to donosi sjajan rezultat od 13 razlike za goste, 17-30. Četiri minuta u kojima je Zvezda odlično neutralizovala napad Olimpije, najzaslužniji su za ovako veliku razliku sredinom drugog perioda igre. Pet vezanih poena Rokasa Giedraitisa nastavilo je agoniju domaćeg tima nakon što gosti odlaze na najveću razliku od 18 poena, 19-37.

Šest minuta bez poena za milanski tim prekida isti igrač koji je i postigao prve poene u drugom periodu, Đordano Bortolani šutem za tri. S obzirom da su obe ekipe ušle u “bonus”, u poslednja dva minuta igre bilo je nekoliko “lakih” poena sa linije penala za oba tima. Popravili su utisak domaći pred kraj ali fenomenalno zakucavanje Džoela Bolomboja označava kraj poluvremena i rezultat 31-47 za goste.

U redovima Olimpije Milano najefikasniji su na poluvremenu Aleks Pojtres ( 6p, 2sk ) i Bortolani ( 6p ). Kompletan tim je u prvom poluvremenu podbacio i moraće svi da podignu nivo igre ukoliko žele da preokrenu rezultat.

U redovima Crvene zvezde najistaknutiji je definitivno Rokas Giedraitis ( 15p, 4sk ). Litvanca su odlično ispratili Džoel Bolomboj i Nemanja Nedović sa osam poena. Ono što je loše za gostujući sastav, povreda koju je zadobio Nedović deluje da je ozbiljnije prirode i da se neće vraćati u nastavku, kao i Majk Tobi.

Nalet “Manekena” i dobar odgovor crveno-belih

Dobar start domaćih i serija 9-0 koja je naterala trenera Sferopulosa da nakon nešto više od dva minuta igre u nastavku zatraži tajmaut. Prekinuo je seriju milanskog tima poenom sa linije penala Teodosić. Tajmaut je očigledno izazvao dobru reakciju crveno-belih jer vezanim poenima Bolomboja i Mitrovića gosti odbijaju nalet domaćeg tima, 40-52.

“Primirio” se rezultat meča u drugom delu treće deonice a onda “razmena” pogodaka za tri. Sa jedne strane Jago dos Santos, sa druge strane Đordano Bortolani za 45-57. Johanes Fojtman je pogotcima sa linije penala doneo konačan rezultat nakon 30 minuta igre, 47-57. Nešto lošiji period igre za crveno-bele ali ipak su uspeli da održe dvocifreno vođstvo.

Četvrta deonica u kojoj je presudilo strpljenje

Prelep flouter Giedraitisa za dobro otvaranje gostiju. Raspoloženi Bortolani pogađa još jednu trojku kao odgovor na drugoj strani. Nakon ofanzivnog skoka i poena Hajnsa trener gostiju Sferopulos ne želi da prepusti ništa slučaju i odmah traži tajmaut pri rezultatu 52-59 za njegov tim. Ne deluje da gostujući tim ima jasnu ideju šta da uradi u napadu. Ipak, ni domaći sastav ne igra ništa bolje u napadu.

Četiri vezana poena Hange i Giedraitisa prekidaju skoro tri minuta bez pogotka i ponovo odvajaju crveno-bele na devet poena razlike, 54-63. U drugom delu poslednje deonice ulazi se u period kada će strpljenje jedne ekipe presuditi. Nakon mnogo promašenih šuteva, u jako bitnom trenutku za rezultat Teodosić pogađa trojku za 56-66.

Jako nervozno ulaze u poslednja tri minuta oba tima, mnogo grešaka na obe strane. Adam Hanga, koji je preuzeo ulogu plejmejkera, nakon odličnog postavljanja u odbrani i ukradene lopte postiže jako bitne poene, 58-68. Hvataju priključak “Manekeni” ali stiže odgovor sa druge strane od večeras odličnog Giedraitisa, 62-71. Trojka Teodosića i zakucavanje Bolomboja za kraj, 62-76.

U redovima Olimpije Milano najefikasniji je bio Đordano Bortolani sa 14 poena a Aleks Pojtres je sa 12 poena bio prvi pratilac. Solidne partije Nikola Melija ( 5p, 5sk ), Devona Hola ( 6p, 4as, 3uk ) i Šabaza Nejpira ( 6p, 5sk, 4as )

U redovima Crvene zvezde najefikasniji je bio Rokas Giedraitis sa 22 poena kojima je dodao šest skokova, Džoel Bolomboj je imao ponovo jednu sjajnu utakmicu sa 14 poena i šest skokova. Ne treba zanemariti sjajan učinak Adama Hange koji se nalazio na svakom delu terena ( 7p, 6sk, 3as, 4uk ).

Jako bitna pobeda za nastavak sezone

Odigrala je Crvena zvezda možda ne sjajnu, ali jako pametnu utakmicu. Jako bitno je bilo da tim pokaže ovakvu reakciju nakon teškog poraza od Asvela koji je mogao da poljulja atmosferu ekipe. Hanga je sjajno odradio rolu plejmejkera večeras i pokazao zašto je vrlo zahvalan igrač za rotaciju bilo kog tima.

Što se tiče Olimpije Milano, nisu odigrali najbolju utakmicu iako su imali nekoliko šansi ali je delovalo da je protivnik većim delom utakmice imao potpunu kontrolu rezultata. Nisu odigrali igrači koji su u poslednje vreme bili “motor” ekipe ali bi milanski tim ako se uskoro vrate Lo i Šilds mogao biti još ozbiljniji rival bilo kome u nastavku sezone.

Nakon ove utakmice Olimpija Milano se nalazi na 12. poziciji sa skorom 9-12. U narednom kolu ih očekuje gostovanje Valensiji ali će pre toga imati obaveze u nacionalnom prvenstvu gde dočekuju ekipu Tortone.

Nakon ovog meča Crvena zvezda se nalazi na 13. poziciji sa skorom 9-12. U narednom kolu ih očekuje duel sa Baskonijom u Beogradu ali će pre toga crveno-beli prvo ugostiti Borac Čačak u okviru 16. kola ABA lige.