U Morači je danas postojao samo jedan tim na terenu – Budućnost je (ubedljivo) savladala Zvezdu i prekinula crni niz

Košarkaši Budućnosti su savladali Crvenu zvezdu u derbiju 19. kola ABA lige rezultatom 84:62. Čekali su u Podgorici na ovaj trijumf još od maja meseca 2021. godine, izabranici Andreja Žakelja su prekinuli ovaj crni niz i mora se priznati da su to učinili sa stilom. Ogromno slavlje u Morači, propraćeno sjajnom atmosferom tokom čitavog susreta.

DOMAĆIN I GOST – DVE RAZLIČITE ENERGIJE NA POČETKU

Prve poene na meču postigao je Marvin Džouns, gotovo nikada ga ne viđamo da uzima šuteve za tri poena, ali je baš on prvi “zapalio” mrežicu u Podgorici, a nepunih dvadesetak sekundi kasnije je Jogi Ferel najavio mnogo bolji početak ekipe Budućnosti – 6:0 i dosta mučni uvodni minuti za napad Crvene zvezde.

Uspeli su “crveno-beli” da se oporave od energičnijeg ulaska u meč Podgoričana, poenima Nedovića i Jaga su došli do izjednačenja. Mnogo dobrih akcija i zakucavanja smo videli u prvoj četvrtini na obe strane, uprkos činjenici da je dosuđen veliki broj faulova, igrala se “tečna košarka”. Izlaskom Ferela iz igre, javili su se prvi ozbiljniji problemi u organizaciji igre Budućnosti, dok su se u defanzivi mučili da odbrane pik i saradnju TeodosićBolomboj. Prvo vođstvo Zvezda je imala na nešto više od dva minuta pre kraja prve deonice (17:18). Vredi napomenuti da je po prvi put u plavom dresu (u ABA ligi) na parket izašao Alerik Friman, sveže pojačanje podgoričke ekipe. Na krilima Mekinli Rajta, Budućnost prvu četvrtinu završava serijom 5:0 i ponovo preuzima prednost (22:18).

Prvi napad u nastavku i odmah imamo jedno od lepših zakucavanja ove sezone, u režiji Kenana Kamenjaša. Uvukla se nervoza u ekipu Crvene zvezde, loši napadi i dekoncetracija pojedinaca, a problem sa realizacijom šuteva za tri poena se nastavio. Na momente, meč kao preslikan od petka i evroligaškog obračuna sa Barsom. Pravo niotkuda, Budućnost ima zalihu od +13, a izabranici Janisa Sferopulosa su bili u “nokdaunu”. Prvu trojku na meču Zvezda pogađa gotovo na polovini druge deonice, ko bi rekao da će Bolomboj da “vadi kamenje iz vatre” šutevima spolja?

Budućnost je dominirala u većini statističkih parametara, ali nekako se to najviše ogledalo u odnosu skokova. Makundu i Džouns su prečesto završavali na lakim zakucavanjima, pritom su sve pozitivne stvari u prvih 20 minuta uglavnom postigli dok je Jogi Ferel bio na klupi, što je još jedan pokazatelj da crnogorski tim i te kako ima dubok roster. Na poluvreme se otišlo uz rezultat 46:36, ali i utisak da je domaćin zaslužio veće vođstvo.

U NASTAVKU NIŠTA NOVO…

Treću četvrtinu poenima otvara Džoel Bolomboj – centri Crvene zvezde su poenterski nastavili tamo gde su stali u prvom delu, američko-ruski košarkaš i Luka Mitrović su bili jedine konstante u napadu srpskog tima. Dva i po minuta nastavka donela su tek dva koša, oba u režiji Zvezde, Budućnost je imala nekoliko praznih poseda, a gosti su to odmah kaznili i smanjili zaostatak. Primetna je od izlaska iz svlačionice bila i razlika u energiji “crveno-belih”, koja je na obe strane parketa bila mnogo bolja u odnosu na prvih 20 minuta.

Podgoričani su najčešće tražili individualna rešenja u napadu, Zvezda nije bila dovoljno agresivna u odbrani, najbolje će to oslikati situacija koja se odigrala na polovini treće četvrtine, kada Jago ide “ispod bloka” Ferelu, koji pogađa daleku trojku i vraća osetniju prednost domaćinu. Uz to, prvi faul Zvezda je napravila tek nakon šest minuta igre. Rezultatska klackalica se nastavila do isteka poslednje sekunde treće četvrtine, ali se suštinski ništa značajnije nije promenilo – poen po poen na obe strane, Budućnost ima prednost od osam poena (59:51).

Uspešno se Alerik Frimen “stavio” u ulogu lidera na parketu i glavnog organizatora igre, Mekinli Rajt je imao sjajno prvo poluvreme ali je ušao u problem sa ličnim greškama, što nije puno otežalo glavni i jedini cilj košarkaša Budućnosti – održati rezultatsku prednost do kraja. Katastrofalno je Zvezda šutirala za tri poena, Nemanja Nedović je u ozbiljnoj šuterskoj krizi, Rokas Giedraitis nije imao gotovo nikakvu poentersku ulogu u meču, a Miloš Teodosić se takođe mučio u šutevima sa distance. Ponovo je polovinom četvrte četvrtine usledio energetski pad izabranika Janisa Sferopulosa, nedovoljno agresivna i nedovoljno dobra odbrana, u kombinaciji sa “mučenjem” u šutu, nikako nisu dobitna kombinacija.

Flečer Megi je bio popularni “džoker” domaćih, kada god je Zvezda pokazivala i tračak vere/nade u preokret, fenomenalni šuter Budućnosti je pronalazio adekvatna rešenja u napadu. Sferopulosu je na pet minuta do kraja meča ponestalo tajm-auta, što vam dovoljno govori o igri koju su prikazali gosti. Kada je meč rezultatski i definitivno bio rešen, Zvezda je potpuno odustala od utakmice, omogućivši domaćinima da do kraja “pritisnu papučicu za gas”, što su Ferel i saigrači oberučke prihvatili. Definitivno najgora utakmica Zvezde od dolaska grčkog stručnjaka na klupu.

Šesta uzastupna pobeda u ABA ligi za Budućnost i fenomenalna partija kao uvod u meč sezone koji Podgoričane očekuje već za dva dana u Evrokupu, kada će u Morači gostovati Gran Kanarija. S druge strane, Crvenoj zvezdi ovaj neuspeh ne menja mnogo, makar što se tiče stanja na tabeli, ali Sferopulos i stručni štab će ozbiljno morati da se pozabave određenim segmentima u igri.

Revija promašaja je viđena danas u režiji gostiju, ali sigurno je da postoje i mnogo veći problemi u samoj postavci igre i idejama koje na terenu sprovode igrači Zvezde. Sledeći meč je na programu u petak, kada Žalgiris gostuje u Areni.