Trinkijeri izdinstao bolonjeze uz crveno vino

U meču trećeg kola Evrolige, gostujući Žalgiris ostvario je trijumf na strani protiv posrnulog Virtusa, rezultatom 68-71. U tesnoj završnici, presudio je Alen Smailagić, a Žalgiris nastavlja kvalitetnu igru, i ima 2-1 nakon tri kola. Virtus ne zna za pobedu, i moraće velike promene da se dogode u Bolonji.

Prvi period igre nije bio naročito efikasan. Nakon sjajnog starta Brazdeikisa sa 4 poena, Virtus je poveo, a Vil Klajburn je počeo da igra. Pridružio mu se i Rejžon Taker, nakon gotovo nepostojećeg učinka u prva dva kola. Ipak, ovaj tandem nije bio dovoljan za vođstvo, jer su gosti preko Giedraitisa i odlične odbrane stigli do prednosti. 15-16

Sjajno je gost otvorio drugu četvrtinu, sjajno je nastavio Fransisko nakon koša na kraju prvog dela igre. Birutis je bio naročito raspoložen, imajući u vidu već poslovično slab Virtus na centru. Odgovorili su Italijani i uspeli čak 4 minuta da zaustave napad Zelenih, došavši maltene do egala. Pred samu završnicu prvog poluvremena velika serija Žalgirisa, čak 14-2, gde je blistao kapiten Ulanovas. 30-44

Najraspoloženiji u redovima Virtusa je bio Vil Klajburn sa čak 13 poena, a pratio ga je Taker sa 5. Kod gostiju je sjajan učinak ostvario Dovidas Gedraitis sa 12 poena (2/2 za tri), ali je definitivno igrač poluvremena Silvejn Fransisko sa 10 koševa i 6 asistencija. Pomenuti Birutis je iskoristio slabosti na poziciji 5, i postigao 7 poena uz 4 skoka.

Banki je odsvirao alarm, te je njegov tim morao da zapne, to je i učinio. Za 6 minuta igre dozvolio je gostima 5 poena, a sami su postigli 15 koševa. Sve je pokrenuo mladi Diuf sa pogotkom uz faul, i potom je Pajola vezao brzih 4 poena. Ipak, Žalgiris se nije dao, Mičel, potom maestralni Gedraitis za tri poena, a zatim i Lekavičijus. Stari lisci, Klajburn i Belineli nisu dali da se Zeleni odvoje. Levoruki snajper, specijalista, se pojavio da ugasi dobar nalet, Deividas Sirvidis pogađa svoje prve poene. 52-60

Prosto je sve išlo kako je dirigovao Luka Banki. Opet sjajna odbrana, Žalgiris nije mogao da pogodi ništa, a domaćin je sa 11-0 doneo prednost u Unipol arenu. Smailagić je vratio tas na stranu Litvanaca, a Butkevičijus se pridružio, sa linije penala. Ključ pobede bio je Srbin, sjajnom rolom u odlučujućem periodu. Kraj meča 68-71.