Slukas i Lesor utišali Madrid za treću poziciju na tabeli!

Košarkaši Panatinaikosa večeras su savladali Real u Madridu rezultatom 85:80 u derbiju 27. kola Evrolige.

Španski velikan je u ovaj meč ušao kao ubedljivo najbolji evropski tim i to nakon osvajanja Kupa Kralja u finalu protiv Barselone. Sa druge strane, Panatinaikos igra najbolju evroligašku sezonu u prethodnih nekoliko godina, ali su u grčkom kupu doživeli poraz u finalu, i to onaj najbolniji – od Olimpijakosa.

U poenterski siromašnom početku, Real je uspeo da stekne početnu prednost, a potom i da je podiže od sredine prve deonice uz pomoć dobrog šuta za tri Alberta Abaldea i Fabijena Kozera. Ipak, glavna figura uvodne četvrtine i na kraju najbolji pojedinac domaćih bio je Geršon Jabusele koji je u prvih deset minuta ubacio devet poena za vođstvo 24:18 nakon kraja prve četvrtine. Drugi period igre doneo nam je odgovor gostiju brzom trojkom Kostasa Slukasa i vezanim koševima Huanča Ernangomeza nakon čega Zeleni prelaze u vođstvo. Na dobro otvaranje nadovezao se Matijas Lesor koji je za manje od dva minuta uspeo da veže čak devet poena i time odvede svoj tim na +8 sredinom četvrtine. U trenucima sjajne igre gostiju, Real je svoje poene uspeo da nalazi isključivo preko linije za slobodna bacanja. Manjak napadačke kreativnosti Madriđani su uspeli da nadoknade nešto pristojnijom odbranom u završnici. Nakon brze serije 4:0 u poslednjem minutu poluvremena, Kendrik Nan je uzeo loptu za poslednji napad te sa zvukom sirene pogodio dvojku za 36:45.

Domaćin je u nastavku meča počeo nešto ozbiljnije, pa su dobrom ofanzivom pre svega Kozera i Hezonje uspeli da vrate plus na svoju stranu nakon četiri minuta igre, za koja su igrači Panatinaikosa postigli svega dva koša. Nan već u sledećem napadu diže trojku koju pogađa za 52:53. Lesor je počeo sve više da koristi greške u odbrani rivala, pa je do kraja treće deonice uspeo da izvlači poene pod košem, uz čak dva koš-faul poena. U poslednjem minutu, Jabusele je održao svoju ekipu u pristojnom minusu trojkom, pa potom poenima ispod obruča.

U odlučujući period Madriđani su ušli sa -6, ali i sa jasnom idejom na u napadu kreiraju pre svega preko Muse i Kampaca. Musa je uspeo da diktira tempo na terenu, veže čak 11 poena sjajnom igrom i dovede svoju ekipu na koš zaostatka. Ipak, nalete protivnika je uspešno zaustavljao Dinos Mitoglu koji je nakon skoro svakog poena Muse kvalitetnim prodorom ka košu uspeo da postigne poene. Na kraju, X faktor u ključnim trenucima bio je Kostas Slukas. Nakon koša Ćaća Rodrigeza za 74:75, grčki košarkaš je uspeo da pogodi šut za tri, nakon odbranjenog poseda je iznudio i pogodio dva penala, a onda nakon još jednog neiskorišćenog napada Madriđana – Slukas pogađa još jednu trojku sa 74:83, što je odredilo dalji tok završnice meča koji je protekao bez previše uzbuđenja.

Real Madrid će ostati usamljen na prvoj poziciji sa skorom 22-5, dok se grčki tim penje na treće mesto sa 17-10.