Sjajno drugo poluvreme Makabija za prekid crne serije protiv Zvezde

U “Štark Areni” košarkaši Crvene zvezde izgubili su od ekipe Makabija rezultatom 80:84. Imao je domaćin svoje šanse ali ih nije iskoristio. Gosti su ostvarili vrlo važnu pobedu i prekinuli niz od šest uzastopnih poraza u nizu od večerašnjeg protivnika.

Odličan početak domaćeg sastava i sjajna odbrana

Nakon početnog furioznog starta crveno-belih i vođstva 9-3, gostujući sastav stiže do izjednačenja polovinom prve deonice, 9-9. Zvezdu predvode inspirisani Luka Mitrović i Džoel Bolomboj dok sa druge strane raspoloženo izgledaju Džoš Nibo i Vejd Boldvin. Nakon televizijskog tajmauta, Makabi sjajnim ofanzivnim skokom dolazi do poena preko Bonzija Kolsona, 12-11.

Ofanzivnim skokom i novim poenima na drugoj strani odgovara Bolomboj i vraća prednost od tri razlike za domaće. Nastavljaju se čvrste odbrane na obe strane terena, a rezultat je “na klackalici” uz minimalnu prednost Zvezde. Boldvin je doneo prvo vođstvo gostima pogotkom za tri ali je Jago odgovorio svojim pogotkom za tri na drugoj strani.

Odličnom odbranom i strpljivom igrom u napadu, onako kako trener Sferopulos želi, Zvezda privodi prvi period igre uspešno i na odmor odlazi sa prednošću od četiri poena, 21-17.

Džavonte “on fire” Smart

Nastavlja se odličan pritisak u odbrani domaćeg sastava, što uz dobar protok lopte u napadu donosi prednost od šest poena, 26-20. Trener momaka u plavo-žutim dresovima, Oded Kataš, primoran je da zatraži tajmaut. Na samom tajmautu imali smo prilike da čujemo pohvale trenera Zvezde Janisa Sferopulosa na pristupu igri koji njegovi izabranici imaju.

Večeras odlični Džavonte Smart nakon sjajnog dodavanja Adama Hange pogađa trojku iz natrčavanja za najveću prednost na meču. Odmah nakon toga, sjajnu odbranu Davidovca završava poenima ponovo Smart, 33-22. Kroz dve ofanzivne sekvence Jaga dos Santosa, poenima i asistencijom za Smarta, crveno-beli dolaze do 14 poena prednosti, 38-24. Odličnu igru prepoznaju i navijači u dvorani, pa popularne “Delije” postaju bučnije.

Džoš Nibo nastavlja da se bori gotovo sam protiv ekipe Zvezde, nakon još jednog ofanzivnog skoka i “2+1”. Mitrović svojim novim pogotkom postavlja konačan rezultat poluvremena, 47-31.

Domaći sastav predvode Džavonte Smart ( 12p, 3sk ) i Jago dos Santos ( 11p, 4as ) ali učinak Luke Mitrovića ( 6p, 3sk, 3as ) i Džoela Bolomboja ( 7p, 5sk ) je od nemerljivog značaja za veliku prednost Zvezde na poluvremenu. U gostujućem sastavu Bonzi Kolson sa deset poena je predvodnik tima uz Džoša Niba ( 5p, 6sk ) koji igra odlično.

Sjajna energija i povratak u utakmicu Makabija

Počinje dobro srpski predstavnik drugo poluvreme polaganjem Jaga za prve poene u nastavku. Polovičnim učinkom sa linije penala, Lorenco Braun upisuje na semafor poene za svoj tim. Sjajna odbrana “Ponosa Izraela”, uz “dirigenta” Brauna u napadu, te gosti prilaze na 12 razlike, 51-39. Trener kluba sa Malog Kalemegdana Sferopulos primoran je da zatraži tajmaut ne bi li “prodrmao” svoj tim.

Uspevaju košarkaši Zvezde da “obuzdaju” nalet gostiju iz Tel Aviva. Ipak, nesmotrena nesportska Fredija Gilespija daje dodatnu snagu protivniku nakon što je Boldvin uspešno realizovao slobodna bacanja a potom i sjajno zakucao za jednocifrenu prednost crveno-belih, 55-47. Antonijus Klivlend, igrač koji je od presudnog značaja za sjajan period igre Makabija, pre svega defanzivno, nakon ukradene lopte i istrčane kontre smanjuje prednost protivnika na šest poena, 59-53.

Veliki broj izgubljenih lopti i prilično loš protok lopte u napadu domaćina indikator su da je narodski rečeno, “ušla voda u uši” košarkašima u crveno-beloj opremi. Ipak, Mitrovićeva bacanja i sjajna blokada Gilespija sprečavaju totalni “potop” Zvezde pa se pred poslednjih deset minuta odlazi rezultatom 61-53.

“Igra nerava” u četvrtom periodu

Loš start Zvezde i četiri vezana poena Makabija za 61-57. Momentalno je zatražio tajmaut Janis Sferopulos. Utišala se “Štark Arena” nakon pogotka Brauna i razlike koja je sada samo dva poena. Nastavlja se loš period igre crveno-belih i sjajna energija na ofanzivnom skoku gostiju dovodi do izjednačenja nakon prelepog floutera Lorenca Brauna, 63-63.

Ključni momenti meča i verovatno period igre kada se “lomi” rezultat pripada u potpunosti igračima Makabija. Džoš Nibo i njegovih sedam vezanih poena donose isto toliku prednost, 63-70. Nemaju domaćini rešenje u napadu, a gosti sjajno pronalaze “rupe” u odbrani. Dve vezane trojke Zvezde su signal da se možda košarkaši crveno-belih bude ali “hladnokrvni” Kolson uzvraća trojkom za rezultat 70-75.

Nešto duži prekid nastao je nakon sudara Bonzija Kolsona i Jaga dos Santos. Polovičan učinak Giedraitisa i Kolsona sa penala nakon pauze. A onda Hanga pogađa za tri i smanjuje razliku na samo dva poena. Imala je Zvezda šansu da možda i pobedi ovu utakmicu ali sjajan pas Boldvina ka Dibartolomeu je možda i rešio pitanje pobednika uprkos pogotku za tri Giedraitisa na pet sekundi do kraja pri rezultatu 80-83. Na kraju, 80:84 za goste iz Tel Aviva i pobeda koja znači u nastavku takmičenja.

Olako ispuštena pobeda domaćeg sastava i sjajni gosti

U redovima Crvene zvezde istakao se Jago dos Santos sa 20 poena i sedam asistencija. Nakon sjajnog prvog poluvremena, “nestao” je Džavonte Smart ( 12p, 6sk ), a Džoel Bolomboj je bio blizu dabl-dabl učinka ( 11p, 8sk ). Kada pričamo o dabl-dabl učinku, igrač utakmice, Džoš Nibo je ostvario 18 poena i 13 skokova. Bonzi Kolson sa 23 poena je takođe pružio sjajan doprinos pobedi. Ni Lorenco Braun i Vejd Boldvin nisu razočarali večeras.

Nije uspela ekipa sa Malog Kalemegdana da iskoristi svoje šanse koje je imala. Gosti su sjajnim presingom i odličnim rešenjima u napadu napravili totalni preokret i zasluženo pobedili u “Štark Areni”. Makabi je tako prekinuo niz od deset godina bez pobede nad Zvezdom u Beogradu, te je nakon sedam pobeda srpskog tima, došla na red druga za izraelski tim.

Nakon večerašnjeg meča Crvena zvezda se nalazi na 16. poziciji sa skorom 10-19 dok se Makabi nalazi na devetoj poziciji sa učinkom od 16 pobeda i 13 poraza. U narednom kolu crveno-beli će ugostiti Panatinaikos dok će “Ponos Izraela” ugostiti Asvel.