Sjajni Makabi pobedom udaljio Valensiju od plej-ina

Gosti iz sunčane Valensije nastavili su svoj strmoglavi pad, novim porazom od Ponosa Izraela koji je na ubedljiv način vezao 15. pobedu u svim takmičenjima.

Makabi je malo bolje ušao u ovu utakmicu, ali je sredinom četvrtine Valensija pronašla svoj napadački ritam i uz dobru odbranu stekla prednost od 10:13 pred prvi TV tajm-aut. Uz poene Odželeja gosti su uvećavali prednost, ali je druga smena na terenu Makabija donela novu energiju i uz poene Haziela Rivera prva deonica završila se u njihovu korist, rezultatom 21:20.

Početkom druge deonice igralo se ‘koš-za-koš’. Ekipe su pronašle dobar napadački ritam i mogli smo da vidimo veliku borbu oba tima. Odbrana Makabija letela je po terenu i tako prouzrokovala pregršt izgubljenih lopti gostiju, što im je omogućilo da igraju u tranziciji i steknu prednost od 38:30 pred kraj četvrtine. Festival izgubljenih lopti Valensije nije prestajao i na odmor se otišlo rezultatom 48:38.

Drugo poluvreme počeli su uz maksimalnu koncentraciju u odbrani i jedni i drugi. Vejd Boldvin i Bonzi Kolson donosili su poene za Makabi, ali su gosti uspevali da održe priključak zahvaljujući strpljivim napadima. Ponovo su igrači sa klupe Makabija uneli energiju, a uz to Makabi je ponovo pronašao dobar ritam u napadu i njihova prednost rasla je i do +16. Pred poslednju četvrtinu rezultat je bio 71:58.

Zonska odbrana Valensije očigledno da je izbacila iz ritma domaće koji su promašili par otvorenih šuteva, pa su uz brzih pet poena posle samo 75 sekundi naterali Kataša na tajm-aut. Oni su potom ipak uspevali da pronađu poene na obruču, uglavnom iz ofanzivnog skoka. Uzvratili su zonskom odbranom na koju su gosti promašili nekoliko otvorenih šuteva, te se prednost domaćih popela sa na najvećih +17 sredinom četvrtine. Nakon toga usledila je serija promašaja domaćih na koju su gosti odgovorili novom serijom izgubljenih lopti, pa za njih nije bilo puta nazad u ovu utakmicu. Konačan rezultat bio je 95:80.

Posle ovog poraza put Valensije do plej-ina deluje zaista neprohodno. Oni će, pored dve pobede koje moraju da ostvare, morati da se nadaju i porazima ostalih konkurenata za prolaz u narednu fazu.

Makabi za izlazak iz plej-ina i direktan plasman u doigravanje takođe mora da juri preostale dve pobede do kraja, ali i da se nada porazima Olimpijakosa ili Fenerbahčea.

Najefikasniji u redovima ‘domaćih’ bio je Vejd Boldvin sa 17 poena. Njega je pratio Džoš Nibo sa učinkom od 15 poena i 9 skokova, dok su po 10 poena upisali Kolson, Klivlend i Rivero.

Goste je predvodio Semi Odželej sa 15 poena, Robertson je ostvario evroligaški rekord karijere sa ‘tihih’ 13 poena, a istakao se i Inglis sa 12 poena i 9 skokova.