Sjajna odbrana PAO-a odlučila utakmicu

Košarkaši Panatinaikosa pobedili su košarkaše Partizana rezultatom 84:71 u okviru 22. kola Evrolige. Atinski “Zeleni” su se ovom pobedom učvrstili na četvrtom mestu i nastavili sjajnu formu u svojoj “OAKA” dvorani.

Čvrste odbrane, raspoloženi Nan i Doužer

Kendrik Nan otvara poentersko veče ali ubrzo stiže odgovor sa druge strane u vidu četiri vezana poena Bruna Kabokla. Čvrste odbrane od samog starta utakmice od strane oba tima. Pi Džej Doužer vezuje osam poena za najveću prednost gostiju, 7-12. Ono što je takođe bilo zanimljivo je da nijedan faul nije napravljen u uvodnih četiri minuta.

Odlično dodavanje Slukasa za raspoloženog Nana koji pogađa za najveću prednost domaćina na meču, 15-12. Ono što zabrinjava je serija 8-0 “Zelenih” koja je naterala trenera gostiju Obradovića da zatraži tajmaut. Na 30 sekundi pre kraja prve deonice, Huančo Hernangomez pogotkom za tri poena postavlja konačan rezultat nakon prvih deset minuta igre, 18-16.

Usponi i padovi u igri oba tima za nastavak rezultatskog egala

Početak druge četvrtine donosi period igre kada se igra poen za poen. Ulazak Danila Anđušića donosi povratak vođstva za gostujući tim nakon sjajne odbrane a zatim i sjajnog pogotka pod faulom, 26-27. Dinos Mitoglu sa penala vraća vođstvo domaćinima, koje prvim ofanzivnim skokom Partizana na meču i poenima pod košem Alena Smailagića gostujući tim ponovo vraća vođstvo na svoju stranu.

A onda sjajni Marius Grigonis sa šest vezanih poena menja izgled meča i donosi prednost “Zelenima”, 34-29. Crno-beli rezultatski priključak održavaju zahvaljujući sjajnoj igri Pi Džej Doužera. Ne ide na ruku beogradskom timu činjenica da je Bruno Kaboklo zaradio svoj treći faul i time “primorao” trenera Obradovića da ga pošalje na klupu.

Marius Grigonis je odlično pročitao dodavanje Kaminskog, istrčao kontranapad za svoj deseti poen i najveću prednost domaćina na meču, 40-31. Poenterski “post” gostiju prekida Zek Ledej poenima sa penala. Fali gostujućem timu protok lopte u napadu većim delom prvog poluvremena i to se itekako odražava na igru crno-belih. Sa druge strane, PAO radi odličan posao u defanzivi i dodatno otežava posao protivniku.

Uspeo je gostujući tim da podigne odbranu na viši nivo i značajno smanji razliku protivnika. Pre svega, jako bitan momentum za ekipu Partizana kao “dodatni podstrek” da se u drugom poluvremenu nastavi sa dobrom odbranom. Na kraju, nakon 20 minuta igre rezultat je 42-40 u korist atinskih “Zelenih”.

Na poluvremenu ekipu PAO-a predvode Kendrik Nan sa 13 poena i Marius Grigonis sa 10 poena. U redovima Partizana ključna “figura” tima je Pi Džej Doužer ( 11p, 4sk, 3as, 3uk ).

Neizvesno i u nastavku

Odličan početak gostiju i pet vezanih poena Džejmsa Nanelija za rezultat 44-45 nakon uvodnih dva minuta drugog poluvremena. Imali su crno-beli šansu da se dodatno rezultatski “odlepe” ali dva faula u napadu Koprivice i Nanelija nisu donela ništa dobro. Stigao je odgovor PAO-a preko Nana i Slukasa ali je i Partizan imao sjajan odgovor u vidu fantastičnog zakucavanja Koprivice.

Nastavlja se bespoštedna borba u odbrani, prava “rovovska” bitka! Nekoliko grešaka na obe strane terena, a zatim i nekoliko sudijskih odluka koje su naišle na negodovanje obe ekipe. Haos prekida Kendrik Nan novim košem za vođstvo svog tima, na šta fenomenalni Pi Džej Doužer odgovara trojkom za 53-54. Za kraj neizvesnog perioda igre, sjajnim zakucavanjem, Matijas Lesor se pobrinuo da rezultat pred poslednjih deset minuta igre bude nerešen, 58-58.

Partizan ofanzivno “zaključan”

“Zeleni” odlično otvaraju poslednji period igre poenima sa linije penala i dolaze do četiri poena prednosti. Za nastavak sjajnog niza pobrinuo se Lesor i seriju 6-0 domaćina koja primorava trenera Željka Obradovića da zatraži tajmaut. Obradović insistira na pritisku na organizatora igre Slukasa koji je glavna karika u sjajnom početku PAO-a u četvrtoj deonici. Konačno je Naneli svojim poenima prekinuo seriju domaćina i bar na kratko zaustavio “nalet” momaka u zelenim dresovima, 64-60. “Dirigent” tima Slukas pogađa trojku za sedam razlike, 69-62. Deluje da košarkaši gostujućeg tima nemaju odgovor na iskusnog grčkog plejmejkera na početku četvrtog perioda igre.

Uz odlično vođen napad, PAO uspešno remeti ofanzivni ritam protivnika i održavaju možda i ključnu prednost na utakmici. Tri minuta pre kraja, nakon prelepog floutera Nanelija, Dinos Mitoglu pogađa jednu “dugu” dvojku i donosi prednost od devet poena, 75-66. Pokušava na sve načine večeras odlični Pi Džej Doužer da održi svoj tim u utakmici, ali ne deluje da ima pravu podršku. Ni nekoliko grešaka Kabokla nisu doprinele nadama beogradskog tima za preokret. Sa druge strane, domaćem sastavu ide na ruku svaki promašaj gostiju dok njihova razlika od sedam do devet poena kroz ovaj poslednji period ostaje na snazi.

Ulaskom u poslednji minut Džerian Grant nakon pogotka pod faulom i realizovanog slobodnog bacanja postiže poene kojima rešava sve sumnje oko pobednika, 82-71. Na kraju, 84-71 za ekipu Panatinaikosa.

U redovima Panatinaikosa najefikasniji je bio Kendrik Nan sa 21 poenom kojima je pridodao četiri asistencije. Veliki doprinos dali su Dinos Mitoglu ( 16p, 7sk ), Matijas Lesor ( 14p, 9sk ), Kostas Slukas ( 10p, 4as ) i Marius Grigonis ( 10p, 3sk ). Neko ko je prošao “ispod radara” je Džerian Grant ( 4p, 5as, 4uk ).

U redovima Partizana ubedljivo najbolji pojedinac bio je Pi Džej Doužer ( 16p, 7sk, 8as, 6uk ) ali nažalost to nije bilo dovoljno za pobedu. Džejms Naneli sa 13 poena i Alen Smailagić sa 11 poena dali su svoj doprinos i bili neka vrsta podrške Doužeru.

Odlični PAO koji je iskoristio svoje šanse

Jedna sjajna utakmica Panatinaikosa, pre svega defanzivno, većina ključnih protivničkih igrača bila je dobro pokrivana a samim tim je i protok lopte gostiju bio nemoguć u pojedinim momentima meča. Sa druge strane, Partizan se na pogon Doužera održavao u utakmici do samog kraja ali je ponestalo snage i rešenja za bolji ishod utakmice.

Nakon ove utakmice Panatinaikos se nalazi na četvrtoj poziciji sa skorom 14-8. U sledećem kolu ih očekuje gostovanje ekipi Makabija. Pre toga, za vikend ih očekuje derbi sa Olimpijakosom u okviru nacionalnog šampionata.

Nakon ove utakmice Partizan se nalazi na 10. poziciji sa skorom 11-11. U sledećem kolu ih očekuje duel sa Žalgirisom pred svojim navijačima. Pre toga, crno-bele očekuju obaveze u ABA ligi i duel sa ekipom Mege.