Sjajan početak i rutinska završnica meča Zvezde

Košarkaši Crvene zvezde su rutinski pobedili košarkaše Igokee rezultatom 80:48 u okviru 14. kola ABA lige. U solidno popunjenom “Pioniru” navijači crveno-belih imali su priliku da vide povratak Nikole Topića i odličnu igru njihovih izabranika.

Zvezda u “šestoj brzini” predvođena Topićem

Dobar početak utakmice za Topića i odmah pogodak. Sjajna energija Nikole Topića i saradnja sa Nemanjom Nedovićem donose prvu osetniju prednost domaćeg sastava, 13-5. Sjajna defanziva Dejana Davidovca i kompletnog tima donosi i prvu dvocifrenu prednost, 18-8. Nakon još jednog sjajnog prodora Topića i pogotka za 24-10, trener Igokee Jovanović zatražio je tajmaut.

Brza tranziciona igra crveno-belih i odlična defanziva donose ogromnu razliku i prednost domaćem timu. Gosti iz Aleksandrovca nisu uspeli da odgovore adekvatno u prvih deset minuta na agresivnu igru domaćina, o čemu je trener Jovanović govorio na tajmautu svojim igračima. Nakon trojke Adama Hange prva četvrtina završena je sa 18 razlike, 31-13.

Sporiji start ali i brzo buđenje crveno-belih

Dobra reakcija košarkaša gostujućeg tima i serija 7-0 koja je naterala trenera domaćih Sferopulosa da zatraži tajmaut. S pravom grčki stručnjak nije bio zadovoljan igrom svojih pulena uprkos velikoj razlici. Nakon nešto više od tri minuta bez poena domaćeg tima Jago dos Santos pogotkom za tri prekida poenterski post svog tima.

Snažni Džeki Karmajhl vezuje četiri poena za svoj tim ali protivnik odgovara sa tri vezane trojke. Zadržava domaći sastav dvocifrenu prednost i uspeva da zaustavi nalet gostiju. Ponovo ulaskom Topića na teren Zvezdina igra postaje daleko brža dok i gosti nemaju sreće sa nekim šutevima. Na kraju, na poluvremenu rezultat 47-29 u korist Crvene zvezde.

Najbolji pojedinac u redovima crveno-belih nakon prve dve deonice je Nikola Topić koji je uz osam poena podelio i tri asistencije. Ne sme se zaboraviti ni sjajni Dejan Davidovac koji je upisao sedam poena, šest skokova i tri ukradene lopte.

U redovima gostiju sjajno je iskoristio šanse koje su mu se pružale Džeki Karmajhl koji je upisao 11 poena i šest skokova. Mario Nakić je sjajno počeo i upisao devet poena ali su ga dve lične greške “usporile” pa je njegov učinak možda mogao i biti veći.

Ne blista Zvezda u napadu

Nakić otvara trojkom drugo poluvreme za gostujući tim dok sa druge strane Tobi “skuplja” promašaj Lazića i pogađa. Boškovićevih “2+1” posle dužeg vremena smanjuje razliku domaćeg sastava na 12 poena razlike, 49-37. Dosta loše šutersko veče za oba tima, ne ide u napadu ni jednima ni drugima. Dva brza faula Gilespija izbacila su ga iz igre iako je evidentno da mu je potrebno vremena na parketu.

U jednom trenutku košarkaši Zvezde odlaze na plus 22, 59-37. Brzo se Igokea vratila serijom 7-0 koja je naterala trenera Sferopulosa da zatraži novi tajmaut. Gostujući sastav igra ponovo drugu deonicu zaredom vrlo dobro na obe strane terena.

Ipak na kraju, nekoliko grešaka košarkaša Igokee donosi Crvenoj zvezdi prednost od 20 poena razlike pred početak poslednje deonice meča, 64-44. Sve je izglednija nova pobeda crveno-belih ali i činjenica da su gosti mogli pružiti daleko zanimljiviju utakmicu za gledanje da nije bilo loše prve četvrtine.

Opuštena atmosfera i završnica meča bez pritiska

Konačno dobro otvaranje regionalnog vicešampiona i serija 8-0 kojom crveno-beli odlaze na gotovo 30 poena prednosti, 72-44. Ušao je u igru Dalibor Ilić i uspeo da se upiše u strelce nakon dodavanja Topića. Gilespi je konačno pokazao malo onoga zbog čega je doveden nakon što je ubeležio jednu sjajnu blokadu ali i imao vrlo dobro postavljanje u reketu defanzivno.

Do kraja utakmice nije bilo ništa vredno pomena, utakmica je završena u jednom vrlo laganom ritmu. Na kraju, 80-48 za Crvenu zvezdu.

Crvena zvezdu je predvodio Majk Tobi sa dabl-dabl učinkom od 13 poena i 12 skokova kojima je pridodao četiri asistencije. Dejan Davidovac je bio na skok od istog takvog učinka ( 10p, 9sk ). Nikola Topić je svoj povratak obeležio sa osam poena i pet asistencija.

U redovima Igokee najefikasniji je bio Mario Nakić sa 12 poena kojima je pridodao četiri skoka. Najbolji pojedinac ekipe bio je Džeki Karmajhl sa 11 poena i devet skokova.

Rutinska igra i pobeda pred Novu godinu

U jednoj večeri u kojoj je utakmicu u svoju korist rešila sjajnom prvom četvrtinom, Crvena zvezda je ostvarila svoju devetu uzastopnu pobedu u AdmiralBet ABA ligi. Suvereno drže prvo mesto od početka sezone košarkaši crveno-belog tima, uz ogromnu pomoć večitog rivala koji je imao nekoliko kikseva.

Raduje sjajna partija i energija mladog Nikole Topića, još jedna odlična partija Majka Tobija. Takođe, zabrinjavaju sve lošije partije Marka Simonovića i Jaga dos Santosa pred možda i najvažniji period sezone za crveno-bele.

Sa druge strane, ekipa Igokee nakon gubitka nekoliko ključnih igrača nije ni uspela da pruži jači otpor rivalu. Presudan je bio jako loš početak utakmice nakon kojeg su konstantno jurili zaostatak i na kraju ostali bez snage. Jednostavno, šut nije funkcionisao nikako za goste i možda je to najveći razlog ovako ubedljivog poraza.

Crvena zvezda nakon ovog ostaje na liderskoj poziciji ABA lige sa skorom 13-1. U narednom kolu regionalne lige očekuje ih gostovanje u Ljubljani ekipi Cedevita Olimpije. Pre toga, očekuju ih obaveze u Evroligi i utakmice sa Fenerbahčeom u Istanbulu i “večiti derbi” sa Partizanom.

Igokea nakon ovog kola nalazi se na četvrtoj poziciji sa skorom 9-5. U narednom kolu ABA lige ugostiće ekipu Splita.