Sindrom stare slave je ponovo prisutan

Nakon sjajnih uspeha naših basketaša i šeste svetske titule, slični ishod priželjkuje se i od “starijeg brata” – košarke. Da li će talična Manila najzad opravdati očekivanja javnosti i još bitnije – da li su očekivanja prava i realna?

Od kako je basket 3×3 uvršten kao sportska disciplina u okviru Fibine organizacije, Srbija je na osam svetskih turnira, šest puta završala kao prva i jednom kao druga. Na prvenstvu Starog kontinenta, bilans je gotovo srazmeran – pet učešča, četiri zlata i jedna bronza. Ako ste i potpuni laik, bez ikakvog iskustva i staža gledanja basketa, ovi rezultati govore dovoljno. Pre svega, o dominaciji i kontinuitetu.

Ipak, za košarkašku reprezentaciju Srbije, ta dva pojma su postali složenice. Dominacija je nažalost davno prošlo vreme, a i kontinuitet obično vezujemo za sam vrh, a ne četvrtfinala i sve ređu borbu za medalje.

Poslednji podijum, paradoksalno, dogodio se u Istanbulu 2017, sa najslabijim sastavom u poslednjih desetak godina. Kina i Berlin doneli su znatno veće ambicije ali i razočarenja.

foto: FIBA

Možda je problem u nama. U slabijoj selekciji igrača, preteranim i nerealnim prognozama, taktički lošim utakmicama. Iskren da budem (a da to ne zvuči kao opravdanje), ni fortuna nas ne prati kao ranije. Videli ste koliko je naklonjenost sreće igrala ulogu u finalnom duelu basketaša protiv Amerike. Jedan šut mogao je lako promeniti narativ ovog teksta ali i oduzeti jedan pehar iz vitrine KSS. Na kraju, ne kaže se tek tako da sreću treba zaslužiti.

foto: FIBA

Zasluženo ili ne, situacija na bojnom polju se promenila. Basket je vremenom, tačnije od kada je postao relevantan, stekao status nacionalnog sporta zemlje. I sada će neko reći – pa kako i da ne bude, kada skoro svaka zgrada ima svoj teren. Pa upravo, jer nije suština na terenu (igralo se i osvajalo i na šljaci i na tartanu), već na onome ko igra. Boj ne bije svetlo oružje, već boj bije srce u junaka. Elem, oružje je drugačije i više ne preti iz NBA ili Evrolige.

Iako smo klupski nikada jači, timski – Zvezda i Partizan i individualno – Jokić, Micić, Bogdanović…to ne umemo ili ne možemo da prenesemo na polje reprezentacije. Sa druge strane, basket tim koji ni finansijski ni medijski nije za poređenje, donosi drugačiji vid slave.

Sva sigurnost i naizgled lakoća osvajanja trofeja Đorđevića, Danilovića, Rebrače, Bodiroge dospela je u ruke Majstorovića, Vasića, Brankovića i Stojačića.

PROČITAJTE NAJNOVIJE NA PORTALU:

https://flouter.rs/kada-kazem-bogdan-mislim-reprezentacija/

foto: FIBA

ZAŠTO NE BAŠ MI?

I ja se pitam, pravo da vam kažem. Kroz decenije uvek smo imali kvalitetne, talentovane i tražene igrače. Sposobne za najveće domete, sa šampionskim genom. Generalno, nikada nama nije bio problem personal. A i kada je bio, nekako, kao po obrnutoj psihologiji, osvajali smo medalje. Sastav koji (na papiru) čine najbolji košarkaš planete, jedan od najboljih u Evropi, jedan koji u dresu Srbije postane najbolji na turniru i mnoštvo iskusnih i upotrebljivih ljudi, nije i ne sme biti problem.

Mundobasket u Manili i eventualne Olimpijske igre u Parizu (čiji nam je odlazak muka pregolema) biće poslednji turniri i pokušaji nečeg velikog jedne generacije. Selektor svoj “The Last Dance” nije sigurno zamišljao fijaskom u skoro pa rođenoj Nemačkoj, a nismo ni mi.

Filipini su nam znatno taličniji, kako u košarkaškom tako i u basket smislu. Kada god smo tamo igrali, vraćali smo se sa trofejom.

Ipak, to je sve “tradicija” a ona je pre Evropskog prvenstva glasila da Pešić nije izgubio ni jedan turnir sa reprezentacijama, juniorskim, kadetskim, seniorskim, svojim i tuđim. Za titulu potrebno je više od “niko do sada”. Jer kao što se često kaže u okruženju sportskih fraza i floskula – zlato ne donose 12 najboljih već 12 najsložnijih , a epilog takvog mišljenja čekamo već 20 godina.

Jesu tako u nedelju Amerikanci imali sve u svojim rukama; Fridet je pogodio četiri trojke i trebala mu je još jedna za titulu, ali je upravo ona izašla iz koša. Verovatno će sledeća ući, ali ona neće biti za titulu.

foto: FIBA

ČEKAMO VAS IZA ĆOŠKA…

Kada smo već kod Amera, jedan od razloga pisanja ovog teksta, ide i u pravcu njihove seniorske A košarkaške selekcije. Stiv Ker je objavio spisak igrača koji su prihvatili poziv i među njima su – Džaren Džekson, Džejlen Branson, Ostin Rivs, Entoni Edvards. Ubrzo zatim, izašli su naslovi domaćih medija kako Pešić može da “trlja ruke” i kako je ovo „daleko od Dream Teama“. Sve OK, mediji koji to kače, time i služe.

Međutim, čitaoci bi ipak trebali umesto autora tih tekstova da uče na greškama. Ili bar pogledaju neku utakmicu prozvanih momaka. Oni svakako nisu na nivou LeBrona ili Durenta, ali su i daleko od slabe i lako pobedive ekipe. Najbolji defanzivac lige, igrač kadar da ubaci 40 poena i Ker sa pet igračkih i četiri trenerske titule.

Prošli put kada je narativ bio isti, susreli smo se sa Amerikancima, ali ne u finalu, već u borbi za peto mesto. Poslednji je čas da se manemo drugih, naročito kada kontra argumenat ne postoji (Argentina, Italija x2) i pokušamo da nam ovo svetsko prvenstvo ne ostane u sećanju „mnogo hteo, mnogo započeo“. Imamo dovoljno vremena za pripremu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *