Rutinska pobeda Crvene zvezde u Železniku

U okviru 13. kola ABA lige Crvena zvezda je rutinski pobedila ekipu Splita rezultatom 89:67. Ovom pobedom crveno-beli su se učvrstili na liderskoj poziciji regionalne lige i ostvarili svoju osmu uzastopnu pobedu.

Debi Gilespija i sjajni Majk Tobi

Greške na obe strane u prvom minutu igre a onda utakmicu poenterski “otvara” Adam Hanga pogotkom za tri poena. Dobra odbrana domaćih donosi nakon tri minuta prvu veću razliku, 9-2. Utisak je da obe ekipe od početka meča igraju u bržem ritmu što dovodi i do češćih grešaka oba tima. Prišao je Split nakon pogotka Fanderburka na poen razlike, 9-8.

Serijom osam vezanih Majka Tobija crveno-beli odbijaju nalet “žutih”. Sa druge strane, Luis Saliven odgovara serijom od četiri vezana poena za održavanje priključka gostiju. Na dva minuta pre kraja prve deonice, po prvi put na parketu u dresu Crvene zvezde našao se Fredi Gilespi. Do kraja deonice još nekoliko dobrih poteza na obe strane, a rezultat prvog perioda zaključio je Nemanja Nedović trojkom za konačnih 21-16.

Ključni igrač za prednost domaćih nakon prvih deset minuta igre bio je Tobi koji je postigao 12 poena.

Serija Zvezde pred kraj za plus 11 na poluvremenu

Nakon nekoliko promašaja i loših akcija, konačno Saliven postiže prve poene u drugoj četvrtini nakon skoro dva minuta. Odmah sa druge strane usledio je odgovor Nedovića. Sporiji ritam meča koji deluje da više odgovara domaćem timu jer razlika ostaje na nekih šest poena konstantno. Gilespi nakon dva brza faula izlazi iz igre ali može da raduje njegova velika energija na terenu.

Toni Perković vezuje pet poena i smanjuje razliku na tri poena zaostatka, 30-27. Nezadovoljan igrom svojih izabranika trener Sferopulos je zatražio tajmaut. Dobio je odgovor sjajnom akcijom Giedraitisa i Mitrovića ali je Šenon Šorter pogodio sjajno za tri i dodatno smanjio razliku. Poslednja tri minuta ponudila su mnogo zanimljiviju igru obe ekipe.

Imao je sjajnu priliku Fanderburk da “spusti” vođstvo domaćih na poen ali je promašio dodatno slobodno bacanje. Ponovo nalet gostiju odbija Tobi novom trojkom. A onda preko sjajnog Mitrovića i sa mnogo boljim protokom lopte nego u dotadašnjem delu utakmice Zvezda odlazi na plus 13 pred odlazak na odmor, 47-34.

Ubedljivo najistaknutiji pojedinac meča u prve dve deonice bio je Majk Tobi sa 15 poena kod crveno-belih koga su pratili Mitrović i Giedraitis sa po osam poena. U redovima gostiju najistaknutiji pojedinci su bili Šenon Šorter sa 11 poena i Derek Fanderburk sa osam poena.

Crveno-beli ostvaruju ključnu prednost

Početak drugog poluvremena, 30 sekundi, tri faula košarkaša Zvezde. U defanzivnom smislu ne baš poželjna situacija za domaće. Tobi i Mitrović održavaju vođstvo, mada se Šorter i Saliven trude da zadrže svoj tim u meču. Uprkos velikom broju ličnih grešaka dobra odbrana crveno-belih u uvodnim minutima treće četvrtine. Napravila je Zvezda plus 17 u jednom trenutku, 55-38.

Na skoro sedam minuta do kraja trećeg perioda Zvezda je ispunila “bonus” pa se moglo očekivati da gosti to pokušaju da maksimalno iskoriste. Dobra odbrana i jedna sjajna akcija krunisana trojkom kapitena Lazića za najveću prednost na meču, 63-41. Usledio je tajmaut trenera gostiju Rimca ne bi li uspeo da trgne svoje izabranike.

Nakon nekoliko loših napada sa obe strane Nedović pogađa trojku a Tonko Vuko odgovara dok iz jedne neizgrađene akcije Hanga pogađa još jednu trojku. Održavaju crveno-beli sigurnu prednost i u poslednjih deset minuta meča ulaze sa prednošću od 20 poena, 71-51.

Odrađivanje posla ali i prevelika opuštenost Zvezde

Ekipa sa Gripa dobro koristi “ležernost” domaćina na početku poslednje deonice i otvaraju poslednju deonicu sa sedam vezanih poena. Verovatno i sam svestan da ekipa ne igra kako treba, trener Sferopulos je zatražio novi tajmaut. Uspeli su da pojačaju odbranu domaći i malo “smire” napad gostiju.

Težak pad na leđa doživeo je igrač “žutih” Boris Tišma ali srećom nije bilo ozbiljnijih posledica. Kombinuje očigledno trener domaćih i raspoređuje minutažu u poslednjoj deonici ali to i dalje ne opravdava vrlo loš poenterski učinak. Trojkama Lazarevića i Tobija malo se “popravio” utisak u napadu crveno-belih.

Posle dugo vremena smo na parketu u dresu Zvezde videli i Dalibora Ilića. Na kraju, vrlo lako i ubedljivo Crvena zvezda je došla do pobede, 89-67.

Najbolji pojedinac u redovima crveno-belih bio je Majk Tobi koji je upisao 24 poena kojima je dodao i šest skokova. Treba izdvojiti i jednu jako dobru partiju Marka Simonovića koji je upisao 10 poena i četiri skoka. Nemanja Nedović ( 11p, 6as ) i Jago dos Santos ( 4p, 5as ) su “popravili” utisak u odnosu na prethodnih nekoliko utakmica.

U redovima gostiju iz Splita ubedljivo najbolji igrač bio je Šenon Šorter sa 17 poena a jedini koji su uz njega delovali raspoloženi za igru su bili Toni Perković sa 11 i Tonko Vuko sa 10 poena.

Odmoreni igrači i dobro raspoređena minutaža

Košarkaši Zvezde odradili su ono što se od njih očekivalo. Jedna laka i sigurna pobeda uz napomenu da su Miloš Teodosić i Džoel Bolomboj dobili odmor za ovu utakmicu. Trener Janis Sferopulos dao je šansu igračima koji imaju manju minutažu ili su u slabijoj formi i dobar deo njih je to iskoristio na pravi način.

Nakon četvrtog meča u poslednjih sedam dana nije bilo realno očekivati da će ostati još nešto u “rezervoaru” košarkaša Splita. Ipak, uprkos razmaku od 24 časa između dva meča pružili su dobru partiju u prvom poluvremenu protiv aktuelnog vicešampiona regionalne lige.

Crvena zvezda se nakon ovog meča nalazi na prvoj poziciji sa skorom 12-1. U sledećem kolu ih očekuje duel sa Igokeom kod kuće. Pre toga, u Evroligi ih očekuje duel u Atini sa Panatinaikosom.

Split se nakon ovog meča nalazi na 12. poziciji sa skorom 4-9. U narednom kolu ih očekuje duel sa SC Derbijem u Podgorici. Imaće vremena za odmor i pripremu “žuti” s obzirom da neće imati nikakve dodatne obaveze između ova dva meča.