Retrospektiva trećeg dana: Francuzi “pakuju kofere”, Sokolovi se spremaju za Amerikance

Treći dan Svetskog prvenstva doneo nam je par iznenađenja, kao i zasigurne učesnike druge faze takmičenja. U današnjoj retrospektivi, koju su spremili naši urednici, moći ćete da pročitate nešto o svakoj od osam odigranih utakmica.

Italija – Dominikanska Republika (82:87): Uzaludni ispad Đanmarka Poceka i velika senzacija Dominikane

foto: FIBA

Tokom jedne konferencije pred sam početak Svetskog prvenstva, Đanmarko Poceko je istakao kako Italija može da izgubi od bilo koga. Čak i pored takve izjave prvog čoveka stručnog štaba, malo ko je verovao da će taj mogući poraz naneti ni manje ni više – Dominikanska Republika.

U drugom kolu grupe A sastale su se Italija i Dominikana. Utakmica je počela očekivano, boljom igrom reprezentacije Italije. U prvoj četvrtini ništa nije slutilo na, do sada, najveće iznenađenje Mundobasketa.

Dominikanci su se mučili u napadu, pa su u prvih deset minuta postigli skromnih 13 poena. Drugu čevrtinu igraju znatno bolje. Najbolji igrač utakmice, Andres Feliz ulazi u ritam i vezuje tri trojke. Odbrana Italije popušta, a sa njom reklo bi se i strpljenje selektora Poceka. Usled nezadovoljstva odlukama sudija, počinje da psuje, preti i skače što rezultira isključenjem. Tada, ponavlja scenu sa utakmice protiv Srbije i kreće da grli igrače i stručni štab. Potom odlazi ka svlačionici ali se onda vraća nazad na parket i nastavlja predstavu.

Ovakav nastup, ispostaviće se, nije bio taličan kao protiv Srbije. Poceko ovaj put nije bio vetar u leđa timu, već je svojom nepromišljenošću tim ostavio na cedilu. U drugom poluvremenu Dominikanska Republika preuzima kontrolu nad utakmicom. Karl Entoni Tauns i Viktor Liz već na samom početku treće deonice dovode svoj tim u prednost. Do polovine treće deonice dolaze do dvocifrene prednosti. Iako Italija pokušava da se vrati u meč, Dominikanci odbijaju njihove nalete i uspevaju doći do pobede 82:87.

Najbolji u redovima pobednika bio je Andres Feliz sa 24 poena (8/12 FG), pet skokova, pet asistencija i indeksom korisnosti 27. Istakao se i novi član reprezentacije, Karl Entoni Tauns. NBA zvezda je zabeležila dabl-dabl učinak sa 24 poena i 11 skokova.

Kod poražene ekipe se istakao Marko Spisu sa 17 poena, pet skokova i četiri asistencije.

Australija – Nemačka (82:85): Nemci prejaki i bez mlađeg Vagnera

foto: FIBA

U jednom od derbija trećeg dana Mundobasketa učestvovali su Australijanci i Nemci, a popularni Manšaft slavio je rezultatom 85:82 u neizvesnoj završnici.

Na krilima Denisa Šrudera, Nemci su bolje otvorili utakmicu, i to serijom od 8:0. Kenguri su svoje prve poene postigli tek nakon tri minuta, kada je svoju prvu trojku pogodio Peti Mils. Sa druge strane, Nemci su odmah imali odgovor, tačnije Isak Bonga, koji je takođe pogodio sa linije 6,75. Nastavio je da razigrava Šruder, podelio pas za lako zakucavanje Bonge a nakon toga pogodio i trojku i nakon četiri minuta, Nemačka reprezentacija bila je na +devet. Tada je Mils preuzeo inicijativu i postigao osam poena u nizu. U igru je ušao Dante Egzum i odlično razigravao, pa je tako i Australija prešla u vođstvo i na kratku pauzu otišla sa skromnih pola koša razlike.

Druga četvrtina je bila slična prvoj, Nemci su ponovo bolje krenuli, igrali agresivno i bili bolji u realizaciji napada, pa su ponovo otišli na +osam, a Kenguri se ponovo vratili. Nakon ove deonice, Denis Šruder i ekipa otišli su na petnaestominutnu pauzu sa +pet, a rezultat je bio 49:44.

Treća deonica bila je totalno drugačija, Australijanci su imali momentum skoro čitavih deset minuta i brzo su istopili prednost Nemaca, ponajviše uz odlične sekvence bivšeg košarkaša Crvene zvezde, Duopa Rita, koji je postigao osam poena u prvih pet minuta ovog dela igre i bio dominantan. Nakon dva pogođenja bacanja Dantea Egzuma, Australija je imala +šest, a trojkom je tu razliku smanjio Maodo Lo, novi igrač Olimpije iz Milana. Potom je Džo Ingls pogodio jedno slobodno bacanje i u poslednju deonicu, Kenguri su otišli sa +četiri.

Dijametralno suprotna bila je finalna četvrtina, koja je počela sa trojkama Denisa Šrudera i Maoda Loa, pa su Nemci posle jednog minuta ponovo poveli, a tu “minimalnu” prednost održali do kraja utakmice, na krilima NBA igrača Denisa Šrudera. Videli smo mnogo izgubljenih poseda, korake, faulove u napadu, netačnih pasova, što je sve bila posledica agresivne odbrane na obe strane. Pobedu je zapečatio Maodo Lo polaganjem, dve sekunde pred kraj. Pokušao je Džoš Gidi sa tri četvrtine terena, možda bio i fauliran, ali ta lopta nije ni prišla košu, pa su tako Nemci zasluženo slavili.

Franc Vagner nije igrao, pa je već često pomenuti Denis Šruder morao da totalno preuzme inicijativu – što je i uradio. Postigao je 30 poena i podelio osam asistencija. Pratio ga je Maodo Lo sa 20 poena, a Johanes Vojtman postigao je 7 poena, ali i uhvatio šest skokova i podelio četiri asistencije.

Peti Mils i Džoš Gidi predvodili su Kengure sa 21, odnosno 17 poena, sa tim da je Mils uhvatio i pet skokova i podelio šest asistencija. Zejvijer Kuks i Dante Egzum postigli su po devet poena.

Crna Gora – Egipat (89:74): Sokolovi preleteli grupnu fazu

foto: FIBA

Izabranici Boška Radovića su i u drugom meču opravdali ulogu favorita porazivši reprezentaciju Egipta sa 15 poena prednosti.

Od samog početka meča je Crna Gora nametnula ritam koji joj odgovara, uz izuzetnu disciplinu u odbrambenim zadacima. Dobra igra i visoki procenti šuta za dva poena (70% u celom meču) krunisali su 27 datih poena u prvoj četvrtini meča. Tokom druge četvrtine kao da je došlo do blagog opuštanja ekipe, što su Egipćani iskoristili, a najviše njihov poenterski lider – Ehab Amin, koji je postigao čak 26 poena na ovom meču. Egipat je na poluvreme otišao sa minusom od 14 poena. Vidno iznervirani selektor Crne Gore, Boško Radović, upozoravao je svoju ekipu na tajmautima na neke poteze koji očigledno nisu bili deo dogovora.

Može se reći da su iskustvo i kvalitet bili presudni u ovom meču, te su Sokolovi uspeli da obezbede plasman u narednu fazu takmičenja, a ponovo su najbolji pojedinci bili Nikola Vučević i Nikola Ivanović. NBA centar je postigao 16 poena, uhvatio sedam skokova i ostvario dve asistencije. Njegov imenjak je imao 15 ubačenih poena uz po dva skoka i dve asistencije.

Crna Gora će u borbi za lidersku poziciju grupe D imati protiv Litvanije, koja je danas porazila Meksiko.

Liban – Kanada (73:128): Rekord Kanađana i očekivana pobeda

foto: FIBA

Reprezentacija Kanade obezbedila je učešće u drugoj fazi takmičenja nakon ubedljive pobede nad Libanom od +55 poena razlike. Trener Žordi Fernandez Tores mogao je mirno da raspodeli minutažu i odmori igrače pred utakmicu sa Letonijom, u kojoj će se odlučiti prvak grupe H.

Nema šta mnogo da se priča o ovoj utakmici, sve vam kaže razlika. Liban je vodio čitavih tri minuta, a najefikasniji bio je Omari Spelman sa 16 poena i tri skoka. Karim Zeinun postigao je 15 poena, a Ali Haidar 11.

Kanađani su postigli novi rekord Svetskih prvenstava sa 44 asistencije na jednoj utakmici. Krilo Oklahome Lugeunc Dort nije nastupio zbog povrede, a svaki od preostalih 11 igrača imao je dvocifren indeks korisnosti.

Ar-Džej Beret predvodio je svoju ekipu sa 17 postignutih poena, pratili su ga bivši košarkaši podgoričke Budućnosti, Trej Bel-Hejns i Melvin Edžim sa 15, odnosno 13 poena. Po 12 poena postigli su SGA, Nikejl Aleksandar-Voker, Keli Olinik i Zek Edej, a Dilon Bruks i Kajl Aleksandar postigli su po 10 poena.

Prekosutra će Kanađani odigrati utakmicu protiv Letonije i pobedom će osigurati prvo mesto.

Filipini – Angola (70:80): Loše šutersko veče Klarksona eliminisalo domaćina sa Mundobasketa

foto: FIBA

Kako kaže stara košarkaška izreka – ko živi od šuta, od šuta i umre. Baš se ovakav scenario dogodio selekciji domaćina, reprezentaciji Filipina, koja se propisno ispromašivala van linije 6,75 metara, sto ju je na kraju i koštalo pobede protiv reprezentacije Angole.

Pred brojnom domaćom publikom, Filipini su dobro otvorili utakmicu i prvu četvrtinu završili sa 11 poena prednosti. Međutim, Angola se konsolidovala i ekspresno odgovorila Filipincima. Pogodila je afrička selekcija čak 4 trojke u drugoj deonici, popravila odbranu i koncentraciju, te se na poluvreme otišlo sa prednošću Angole, 33:36.

U nastavku meča manje više isti scenario-loše šutersko veče Filipina koju su nastavili da promašuju, dok je Angola rešenja tražila u reketu, preko NBA igrača Bruna Fernanda. Meč je definitivno prelomljen na početku poslednje četvrtine, kada su Angolci vezali 10 poena zaredom bez odgovora Filipina, na krilima raspoloženog Žersona Gonsalveša.

Nakon toga, Filipinci su bili nemoćni da se vrate u meč, pa je Angola manje-više rutinski meč privela kraju. Najefiksaniji u taboru Angole bili su Gonsalveš sa 17 poena i 6 skokova, Domingoš sa 15 poena i 7 asistencija, Fernando sa 14 poena i 7 skokova, Bango i Sousa sa po 10 poena i po 7 uhvaćenih lopti.

U taboru Filipina prednjačio je, očekivano, košarkaš Jute Džez, Džordan Klarkson. Postigao je 21 poen, uz 7 asistencija ali vrlo loš šut iz igre, a i selekciju istog. Za tri je šutirao 1/8 a ukupno iz igre samo 6/14. Pored Klarksona, niko nije uspeo da ubeleži dvocifren učinak u timu Filipina, u čemu je možda i ključ problema ove reprezentacije.

Angola će u narednom meču protiv Dominikanske Republike tražiti šansu za prolaz u narednu fazu. Naime, u slučaju da pobede ovu ostrvsku zemlju, u grupi će se formirati krug između Angole, Dominikanske Republike i Italije (pod uslovom da pobede Filipine), pa bi koš-razlika odlučivala koja dva tima će u narednu fazu takmičenja. Ne deluje realno…

Japan – Finska (98:88): Samuraji katanom odsekli nade Finaca

foto: FIBA

Reprezentacija koja dolazi iz zemlje izlazećeg sunca priredila nam je danas pravi spektakl u svom okršaju sa Finskom, koja ništa manje nije doprinela tome.

Ovaj meč grupe E su obeležili naturalizovani Japanac, Džošua Hokinson i Lauri Markanen u reprezentaciji Finske. Naime, rođeni Amerikanac je u dresu Japana ubacio Fincima čak 28 poena i uhvatio 19 skokova, da – dobro vidite, 19 skokova! U ovom obračunu Markanen je dao 27 poena uz 17 skokova.

Da ne bude da je fokus ovog meča bio na pojedincima, mora se napomenuti da su i preokreti bili sastavni deo istog. Japan je prvu četvrtinu završio sa deset poena prednosti, da bi na poluvreme otišao sa minusom od sedam, a Finska im je zatrpala obruč sa 31 poenom. Treća četvrtina je protekla u znaku koševa na obe strane, ukupno 54. Dakle, pred poslednju deonicu se otišlo sa istom prednošću Finaca sa poluvremena, ali… Onda se desio blickrig Samuraja koji su postigli 35 poena, koji su i pritegli svoju odbranu i time dozvolili protivniku 15 poena. Možda jedna i od najlepših utakmica dosadašnjeg dela prvenstva nam je uz preokrete donela i veliki broj trojki na obe strane. Japanci su postigli 11, a Finci samo jednu više, ali nije im bilo dovoljno za pobedu.

Japanu će za prolaz biti potrebna pobeda u poslednjem kolu protiv Australije, dok za Fince više nema pomoći s obzirom na to da im je ovo drugi poraz. Oni će u poslednjem kolu odigrati praktično revijalni meč sa Pancerima.

Litvanija – Meksiko (96:66): Timski rad za potpuni potop Meksika

foto: FIBA

Duel ove dve selekcije doneo nam je izuzetno uzbudljivu prvu četvrtinu, sličnu jučerašnjoj između Slovenije i Zelenortskih Ostrva. Rokas Jokubaitis je predvodio svoju ekipu fenomenalnom igrom, ostvarivši indeks korisnosti 17 tokom prvih devet minuta meča. Sa druge strane, Meksikanci sa lošom odbranom i bez smislene organizacije napada, oslanjaju se na šut sa distance.

U odbranu Meksika, treba reći da je suđenje na momente bilo poprilično loše.

U drugoj četvrtini dolazi do potpunog raspada igre Meksika. Selektor Kintero pokušava izmenama da probudi ekipu i to mu i uspeva pošto Lando Mendes u prvom kontaktu sa loptom pogađa za tri i sledi tajmaut selektora Litvanije. Ipak i pored postignutih trojki,  loš šut za dva poena (5/20) sprečava Meksiko da se vrati u igru, pa Litvanija nastavlja održavati dvocifrenu razliku.

Treća četvrtina počnje poenima Litvanije, dok protivnik nastavlja sa promašajima ispod obruča.

Ispotavlja se da je igra ispod obruča Ahilova peta Meksika, obzirom da se prvi centar tima – Ibara, upisuje u strelce tek nakon 23 minuta igre i to sa linije slobodnih bacanja. Ta bacanja su ujedno i prva za selekciju Meksika na ovoj utakmici. Ibara u sledećem napadu pogađa i za dva poena i tako bar malo popravlja katastrofalno izdanje u napadu (do tada šutira iz igre 0/9). Nakon nekoliko dobrih poteza uspeva da postigne i autokoš. Meksiko uspeva da se približi na 13 poena zaostatka ali onda sledi period dekoncentracije i Litvanija dolazi do visokih +25.

Utakmica se do kraja nastavlja u sličnom ritmu. Meksiko niže greške i na svojoj i na protivničkoj polovini i sa svakim primljenim poenom deluju sve manje zainteresovano za meč. Prednost Litvanaca nastavlja da raste i postavljaju konačan rezultat 96:66.

Iako je u prvoj deonici Rokas Jokubaitis briljirao, zaustavio se na 15 poena, tri skoka i sedam asitencija. Najbolji pojedinci u redovima Litvanije bili su Mindaugas Kuzminskas sa 14 poena, osam skokova i četiri asistencije, te Jonas Valenčijunas sa dabl-dabl učinkom od 15 poena i 12 skokova.

Sa druge strane, Gael Bonila je zabeležio osam poena i četiri skoka. Najbolji poenter je bio Gabriel Giron sa 13 poena, dok su Pako Kruz, Orlando Mendez i Izrael Gutijerez postigli po deset poena.

Francuska – Letonija (86:88): Hrabra Letonija šalje Petlove kući

foto: FIBA

Šta radi Geršon Jabusele? Pa… IDE KUĆI. Da, aktuelni olimpijski i evropski viceprvaci moraju da pakuju kofere. Ovo je nešto čemu su se najverovatnije obradovali “obožavaoci” lika i dela Geršona Jabuselea, košarkaša u slobodno vreme kada radi kao izbacivač na splavovima.

Deluje da se bliži kraj ljubavi između Francuske košarkaške federacije i aktuelnog selektora, Vensana Kolea nakon 14 punih godina. Nakon poraza od Kanade, došlo je do mršenja svih konaca u igri i protiv Letonije koja je povela prvi put 37 sekundi pre kraja meča.

Prva četvrtina bila je izuzetno efikasna, a su obe reprezentacije su pogidile ukupno 11 trojki. Dva puta su Francuzi sticali prednost od devet poena razlike, ali uporni Letonci su se konstantno vraćali, zahvaljujući svojoj prepoznatljivoj šuterskoj klinici, pa je na poluvremenu bilo 53:49.

Furiozan start Francuske od 8:0 na startu treće četvrtine i dvocifren zaostatak Letonije. Nakon toga su se ponovo vratili, smanjili zaostatak na četiri poena minusa, ali je sjajna završnica Francuza obezbedila prednost od osam poena razlike pred poslednjih deset minuta. Galski petlovi su ponovo prokockali prednost, vremešni Nando De Kolo je zbog dve nesportske greške isključen, te se meč pretvorio u pravu dramu.

Najefikasniji pojedinac u redovima pobedničke Letonije je bio Arturs Zagars ubacivši 22 poena, a pratio ga je Roland Šmits sa dva poena manje. U poraženoj ekipi prednjačio je Evan Furnije sa 27 poena.

U poslednjem kolu uvodne faze Mundobasketa Francuska igra protiv Libana, nakon čega će se vratiti kući, dok će Letonija igrati za prvo mesto protiv Kanade. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Verified by ExactMetrics