Retrospektiva šestog dana: Bogdanović i Jović kao Kobi i Šek, Grci jedva protiv Novog Zelanda

Zvanično je završena prva faza grupnog dela Mundobasketa i poznato je koji će timovi nastaviti borbu za trofej, a koje će se boriti za što bolji plasman. Podsećamo, najbolje dve ekipe iz svake grupe prošle su dalje. Naši urednici pripremili su retrospektivu šestog dana Svetskog prvenstva, a vi ćete moći da pročitate po nešto o svakoj od osam odigranih utakmica danas.

Južni Sudan – Srbija (83:115): Bogdanović i Jović za perfektnu Srbiju

Srbija je ostala fokusirana na zadatku pred sobom i lako pobedila debitante Južni Sudan rezultatom 115:83, osiguravši svoje mesto u drugom krugu Svetskog kupa.

Južni Sudan je došao nakon svoje prve pobede na Svetskom prvenstvu, ali to nije uzdrmalo naše momke, koji su bili vođeni trojcem Bogdan Bogdanović, Nikola Jović i Nikola Milutinov i pobedili u svojoj prvoj utakmici protiv Afrikanaca, osvojivši prvo mesto u Grupi B sa savršenim skorom od 3-0. Južni Sudan je završio prvu fazu grupne faze sa skorom od 1-2.

Srbija je vodila tokom cele utakmice i imala prednost od 45-36 kada je završila prvo poluvreme serijom od 10-3, odlazeći na odmor sa vođstvom od 56-39. Prednost se povećala na 29 poena u trećoj četvrtini i Afrikanci se nisu mogli približiti bliže od 18 poena do kraja utakmice. Finalna razlika bila je +32 za naše momke.

Dok je Bogdan Bogdanović postigao 23 poena – dostigavši ukupno 345 poena u istoriji Svetskog šampionata, izjednačavajući se sa Markom Gasolom na 30. mestu – i imao devet asistencija, a Nikola Milutinov postigao 17 poena i 13 skokova, nagrada za Najkorisnijeg igrača utakmice otišla je Nikoli Joviću, koji je ukupno postigao 25 poena uz šut 9 od 9 – uključujući 5 od 5 za tri poena- tri asistencije i dva skoka.

Srbija je imala šut iz igre 62%, uključujući 17 trojki sa stopom uspešnosti od 53%, uz 34 asistencije i samo osam izgubljenih lopti. Takođe, Srbija je imala prednost od 23-16 u poenima iz izgubljenih lopti i 16-8 u poenima iz drugih šansi.

Gruzija – Venecuela (70:59): Dabl-dabl Bitadzea i katastrofalna druga četvrtina Venecuele

Grupa F nije donela velika iznenađenja. Favoriti su, bez problema, savladali prvu prepreku u borbi za trofej i sada ih očekuje znatno teži posao. Slovenija i Gruzija će se u narednoj fazi takmičenja sastati sa Nemačkom i Australijom. Gruzija u novu grupu prenosi dve pobede, Slovenija tri.

Venecuela prvu fazu završava bez pobede.

Od početka utakmice, Gruzija je bila bolji protivnik. U prvoj četvrtini je reprezentacija Venecuele uspela da drži rezultatski priključak ali onda sledi katastrofalnih deset minuta južnoameričkog tima. U drugoj deonici su postigli samo četiri poena. Greške su se nizale jedna za drugom i protivnik je nakon 20 minuta igre imao prednost od 19 poena.

Loše izdanje u drugoj četvrtini je Venecuelu koštalo cele utakmice.

Iako su u nastavku utakmice igrali bolje, igrači Iliasa Zurosa nisu imali energije da se vrate u utakmicu.

Toko Šengelija je pružio odličnu partiju u pobedi svog tima – 25 poena, tri skoka i tri asistencije. Odličan je bio i Goga Bitadze. Ostvario je dabl-dabl sa 11 poena uz perfektan šut iz igre i 11 skokova.

U poraženoj ekipi je Nestor Kolmenares zabeležio dabl-dabl – 16 poena i 12 skokova.

Sjedinjene Američke Države – Jordan (110:62): Igra mačke i miša za ubedljivih +48 Amerikanaca

Zahuktali su se Amerikanci u okviru svoje grupe i ne nameravaju da se zaustave. Kao što je i Entoni Edvards rekao, ne zanima ih previše ko je sa druge strane terena, fokusirani su na sebe i, za sada, melju.

Današnja žrtva bio je slabašni Jordan, koji od samog starta nije imao šta da traži na ovoj utakmici. Uspeli su Jordanci da namuče, barem u prvom delu utakmice, i Grke i Novozelanđane, ali Amerikanci su im vođstvom od 31:12 u prvoj deonici odmah stavili do znanja da nemaju šta da traže u ovoj utakmici. Ta prednost se do kraja samo uvećavala, da bi u finišu dostigla i 50 poena.

Lepršavo su igrali Amerikanci, gro poena su postigli iz tranzicije i prodora, jer ih šut za tri nije naročito služio. Takođe, u odbrani su neutralisali gotovo sve akcije protivnika i nisu im dozvolili da uhvate bilo kakav ritam. Najefikasniji u timu Amerike bili su Entoni Edvards sa 22 poena, Bobi Portis sa 13, Džeren Džekson Džunior sa 12 i Džejlen Branson sa 10 postignutih poena. Skokovima se istakao Džoš Hart (12), asistencijama Halibarton (6) a blokadama mladi Voker Kesler (3), koji je dobio nešto više prostora na ovoj utakmici.

U redovima Jordana, očekivano, najbolji je bio Rondej Holis Džeferson, otkrovenje Mundobasketa što zbog svojih igračkih kvaliteta, što zbog toga što njegovi pokreti neodoljivo podsećaju na slavnog Kobija Brajanta. Postigao je 20 poena i uhvatio 7 poena, i tako zaokružio fenomenalan Mundobasket na individualnom planu.

Jordanu slede utakmice za plasman od 17.-32. mesta, dok će Amerika u narednu fazu sa prve pozicije u grupi, a ukrstiće se sa Crnom Gorom i Litvanijom, sa kojima će se boriti za prolaz u četvrtfinale.

Obala Slonovače – Brazil (77:89): Jago Dos Santos doneo Brazilcima drugu rundu

Brazil je obezbedio svoje mesto u drugom krugu nakon što je osvojio drugo mesto u Grupi G pobedom od 89-77 protiv Obale Slonovače.

Slonovi su veći deo prve četvrtine vodili, zahvaljujući čestim putovanjima na liniju za slobodna bacanja i veštoj strategiji u odbrani. Međutim, Jago Santos je preuzeo kontrolu u drugoj četvrtini, postigavši 13 poena u toj deonici i omogućio Brazilu da se izdvoji u vođstvu.

Đorđinjo De Paula je sa distance postigao ključni šut 2:38 pre kraja utakmice, koji je bio previše za Obalu Slonovače da se oporavi, čime je rezultat postao 82-74. Prednost Brazilaca porasla je još malo, pa je tako krajna razlika bila +12 poena za zeleno-žute.

Jago Santos je postigao 19 poena u prvom poluvremenu sa neverovatnim šutem pet-od-pet za tri poena. Plejmejker je uspeo da se izbori sa povredom noge i završio je utakmicu sa 24 poena, 12 asistencija, četiri skoka i izvanrednim PIR-om od 38.

Santos je sada izjednačen za peto mesto u istoriji Svetskog kupa po broju asistencija u jednoj utakmici, od kada su zvanično beleženi podaci 1994. godine.

Sedrik Ba je učinio sve što je mogao da oteža protivnicima sa energičnih 13 poena, 13 skokova i dve blokade za Slonove.

Oba tima su uložila hrabar napor, ali Brazil je na kraju jednostavno bio mnogo precizniji. Brazilci su pogodili 14 od 32 šuta za tri poena, dok Obala Slonovače nije uspela da realizuje nekoliko dobrih prilika i postigla je samo 7 od 23 pokušaja sa distance.

Sada Brazil mora da se pripremi za Drugi krug gde će se boriti sa Kanadom i Letonijom za mesto u četvrtfinalu.

Obala Slonovače verovatno nije oduševljena moralnom pobedom, ali borba koju su pružili protiv Brazila obećava za njihove sposobnosti u rundi za klasifikaciju. Utakmicama protiv Francuske i Libana odlučiće o svojoj sudbini u vezi sa Olimpijskim igrama 2024. Međutim, Zelenortska ostrva i dalje imaju šansu da se plasiraju i budu tim sa afričkog kontinenta koji obezbeđuje direktan let za Pariz.

Slovenija – Zelenortska Ostrva (92:77): Lukin flert sa tripl-dablom za potvrdu prvog mesta

Reprezentacija Slovenije je pobedom nad Zelenortskim Ostrvima potvrdila osvajanje prvog mesta u grupi F, ostavivši iza sebe Gruziju, Zelenortska Ostrva i Venecuelu.

Slovenija nije mogla računati na pomoć Jake Blažiča, koji je protiv Gruzije zaradio povredu nakon duela sa Tornikeom Šengelijom.

Iako je na kraju ekipa Aleksandra Sekulića došla do ubedljive pobede, timovi su u većem delu utakmice bili ravnopravni. Edi Tavares je opet imao probleme u napadu, iako je odigrao svih deset minuta u prvoj deonici, postigao je samo dva poena uz šut 1/3. Sa druge strane, raspložen je bio Ivan Almeida sa šest poena 3/3 za dva.

Luka Dončić se mučio sa šutem iz igre, pa je sve svoje poene u prvoj četvrtini – njih šest, postigao sa linije slobodnih bacanja. Probleme sa šutem nadomestio je odličnim razigravanjem saigrača, a upisao i četiri skoka, te jednu ukradenu loptu. Bele ajkule isuviše lako gube lopte, što Slovenija iskorištava i postiže 14 poena iz protivnikovih izgubljenih poseda. Na odmor odlaze sa sedam poena zaostatka.

Početkom treće deonice Zelenortska Ostrva dolaze do izjednačenja ali onda Luka Dončić pogađa važnu trojku i započinje seriju 8:0 svog tima. Nakon nešto manje od pola sata utakmice prvi put dolaze i do dvocifene prednosti, koju održavaju sve do kraja utakmice.

Luka Dončić je bio nadomak prvog tripl-dabl učinka u istoriji Mundobasketa sa 19 poena, sedam skokova i devet asistencija. Selektor Sekulić je bio svestan da mu njegova najveća zvezda treba što odmornija za naredni krug takmičenja, pa je Luka poslednje minute meča proveo na klupi. Klemen Prepelič je bio najbolji igrač na parketu sa 18 poena, četiri skoka i devet asistencija. Bine Prepelič i Aleksej Nikolić su takođe bili dvocifreni sa po 11 poena.

U poraženoj ekipi Betinjo Gomeš je bio najkorisniji igrač sa 17 poena uz indeks 16.

Ovim porazom Zelenortska Ostrva završavaju takmičenje kada je reč o borbi za trofej. Turnir nastavalju u borbi za poziciju od 17. do 32. mesta, ukrštajući se sa dve lošije plasirane ekipe grupe E – Japanom i Finskom.

Slovenija nastavlja borbu za trofej i u novu grupu prenosi tri pobede. Protivnici će biti Nemačka i Australija, dok iz grupe F takođe prolazi i Gruzija.

Kina – Portoriko (89:107): Portoriko obezbedio drugu fazu

Reprezentacija Kine, koju sa klupe predvodi naš Saša Đorđević, doživela je i treći vezani poraz u ovkviru grupe B, dok je Portoriko sebi izborio šansu da se u doigravanju bori za četvrtfinale Mundobasketa.

Portorikanci su od početka nametnuli svoj ritam. Već u prvoj četvrtini imali su i osetniju, dvocifrenu prednost, a na kraju četvrtine vodili su 23:16. Drugih 20 minuta je prošlo jeu istom maniru, Portorikanci su u jednom trenutku vodili 17 razlike, ali Kinezi su do kraja poluvremena neznatno smanjili deficit.

Sale Đorđević je na poluvremenu očigledno trgnuo svoju ekipu koja je pokazala otpor u nastavku, gde su dali čak 32 poena. Poslednju četvrtinu Kinezi su dočekali sa minusom od devet poena. Igra kosooke reprezentacije se načisto raspala u poslednjem kvartalu, što je Portoriko kaznio i iskoristio, te ostvario ubedljiv trijumf.

Najbolji strelac Portorikanaca je bio Tremon Vejters. On je utakmicu završio sa 22 poena i šest asistencija. Ismael Romero upisao je dabl-dabl učinak sa 18 poena i deset skokova. Kinu je predvodio Rui Žao sa 16 poena, dok je Dživej Žao meč završio sa 14 poena

Portoriko prolazi u narednu rundu uz Srbiju, dok Kina i Južni Sudan konačan plasman traže kroz doigravanje od 17. do 32. mesta. Srpska reprezentacija, kao i portorikanska će biti u podgrupi sa Italijom i Dominikanom.

Grčka – Novi Zeland (83:74): Heleni teškom mukom srušili “ol blekse”, Papapetru i Larencakis heroji u preokretu

Da Grcima neće biti nimalo lako na ovom Mundobasketu bilo je jasno od starta. Nagomilani otkazi mahom najvažnijih igrača ovog tima ostavili su Grke u problemu, pre svega što se tiče faze napada. Roster Grčke čine mahom igrači koji po vokaciji nisu košgeteri, pa je skepticizam što se tiče dobrog rezultata u grčkoj javnosti razumljiv.

Sve ove boljke ogolila je ekipa Novog Zelanda. Iz ivice ponora vratila se selekcija Grčke i nakon minusa u kojem su bili tokom većine utakmice uspela da trijumfuje. Sve zahvaljujući maestralnom Joanisu Papapetruu, koji je dugo vremena praktično sam nosio Grke i održavao ih u životu kao jedina raspoložena napadačka opcija. U finišu utakmice pridružio mu se i bek Olimpijakosa, Janulis Larenciakis, i vezao nekoliko vrlo važnih poena koji su zapečatili sudbinu Novog Zelanda. Larencakis se na kraju zaustavio na 20 postignutih poena.

Imaće za čime da žali reprezentacija Novog Zelanda.. Tokom većeg dela utakmice su bili u prednosti, a sredinom druge četvrtine ta razlika iznosila je i 15 poena. Na poluvreme su otišli sa prednošću od 11 poena i daleko boljim napadačkim momentumom. Rastrčali su se Novozelanđani po celom terenu, trojke su ulazile, a ritam igre bio je baš onakav kakav preferira selekcija iz daleke ostrvske zemlje.

Ipak, pomenuti Papapetru nije dao da razlika poraste dovoljno visoko, pa je redovno iz rukava vadio i porađao poene. U samom finišu pojavio se i Tomas Vokap, koji je završio sa 10 poena a igrao čak 37 minuta, što dovoljno govori o kvalitetu na plejmejkerskim pozicijama u timu Grčke.

U redovima Novog Zelanda maestralan je bio, kao i na celom prvenstvu, Šej Ajli sa 25 poena i 8 asistencija, a istakli su se i Te Rangi sa 19 poena, i Dilejni sa dabl-dabl učinkom od 10 poena i 14 skokova. Nedovoljno za prolaz dalje, te će Novi Zeland u razigravanje za plasman

Iran – Španija (65:85): Het-trik Crvene furije za drugu fazu

Španija je u trećem kolu grupe G Mundobasketa savladala reprezentaciju Irana sa 85:65 i tako, sa maksimalnim učinkom zauzela prvo mesto grupe.

Iran je bolje otvorio utakmicu na krilima Aminija Mohameda, poveo sa 15:6, ali su reprezentativci sa Pirineja u finišu uspeli da istope zaostatk, na čist kvalitet reklo bi se. Drugu četvrtinu obeležila je serija 7:0 Španaca koji su tako stigli do preokreta. Pokušao je iskusni iranski Hamed Hadadi da vrati svoj tim u egal, ali je Španija otišla na odmor sa +9.

Trudio se Iran, ali presudan je bio kvalitet izabranika Serđa Skariola. Nisu reprezentativci Irana imali snage da naprave novi preokret, što je Španija iskoristila da poveća prednost i na kraju ubedljivo slavi.

Najefikasniji igrač u reprezentaciji Španije bio je Huančp Hernangomez sa 21 poenom, dok se kod Irana istakao Amini Mohamed sa 19 postignutih poena.

Španija učešće u grupi G završava kao prva sa tri pobede, dok je Iran ostao poslednji sa tri poraza. U narednu fazu Mundobasketa se sa druge pozicije plasirao Brazil sa skorom 2-1.