Retrospektiva drugog dana druge faze Mundobasketa: Litvanci spustili Ameriku na zemlju, a Italijanima srušili sneška!

Zvanično je gotova druga faza Svetskog prvenstva i poznato je svih osam ekipa koje će nastaviti borbu za svetski trofej u Manili. O završnom danu druge faze i o svih osam odigranih mečeva čitajte u ovoj retrospektivi, koju su pripremili naši urednici.

Australija – Gruzija (100:84): Stotka Australije za kraj

foto: FIBA

Selekcije Australije i Gruzije su borbu za trofej završile porazima od Slovenije, odnosno Nemačke. Današnji meč, ujedno je bio poslednji u ovom takmičenju za obe zemlje.

Džoš Gidi utakmicu otvara lepim potezima. Pogađa polaganje za 2:0, a potom i fejdavej. Sa četiri poena uzvraća jedan od najboljih igrača Gruzije na ovom Mundobasketu, Šermadini. U nastavku tim Australije mnogo greši. U prvih deset minuta zabeležili su šest izgubljenih lopti, od čega je pet izgubio Peti Mils. Uz sve greške održavaju prednost. Gruzija u poslednja dva napada ima šansu da dodje do izjednačenja ali Mekfaden i Liklikadze promašuju za tri poena.

Druga deonica počinje sa šest vezanih poena Dantea Egzuma koji njegovom timu donose dvocifrenu prednost. Upravo ovih deset minuta druče četvrtine je i odlučilo pobednika utakmice. Peti Mils sada igra sa mnogo više koncentracije, bez izgubljenih lopti. Na manje od šest minuta do kraja prvog poluvremena počinje njegov ples po terenu tokom kojeg postiže 13 poena za samo tri minuta i vodi svoju ekipu na odmor rezultatom 54:37.

U trećem kvartalu Australija dolazi do maksimalnih +20. Gruzija mini serijom 5:0 spušta na -15 ali energije za bilo šta više nisu imali, obzirom da se sličan rezultat održao do samog kraja meča.

Iako je Gruzija u pojedinim segmentima igre bila ubedljivo bolji protivnik, za ishod meča je presudan bio loš šut sa distance. Takođe, nedovoljna podrška igrača sa klupe, koji su postigli 24 poena, dok je kod protivnika klupa postigla 37.

U pobedničkom timu najefikasniji je bio Dante Egzum. Bivši Partizanov as je postigao 18 poena uz četiri asistencije. Dvocifreni su bili i Peti Mils sa 19, Duop Rit sa 16, Džoš Gidi sa 15 i Džo Ingls sa 10 poena.

Pet dvocifrenih igrača je imao i poraženi tim. Andronikašvili je bio najkorisniji sa 12 poena i osam asistencija. Goga Bitadze je upisao 20, Mekfaden 18, Šermadini 16 i Mamukelašvili 12 poena.

Obzirom na grupu u kojoj su se zadesili u drugom krugu takmičenja, možemo reći da je Gruzija dostigla maksimum. Kada je reč o Australiji, utisak je da su protiv oslabljene Slovenije mogli pokazati mnogo više. Blažič, Murić i Čančar nisu bili u sastavu, a Luka Dončić je odigrao skroman meč. To je bila izuzetna prilika da Australija izjednači broj pobeda sa Sekulićevim timom i u poslednje kolo grupne faze udje kao favorit, obzirom da je Sloveniju čekala teška utakmica protiv Nemačke. Ipak, to se nije desilo i Australija je takmičenje završila u drugoj rundi.

Italija-Portoriko (73:57): Italija porazila Portoriko u meču koji je većim tokom bio neizvestan

foto: FIBA

Košarkaška reprezentacija Italije porazila je Portoriko 73:57 u susretu druge faze Mundobasketa koji je većim tokom bio neizvestan.


Od prvog do poslednjeg minuta bilo je izuzetno zanimljivo na ovom meču. Portoriko je bio ravnopravan rival tokom prve tri četvrtine, ali u poslednjoj četvrtini je poklekao i završio učešće na Mundobasketu. Na kraju je presudilo iskustvo Azura i veliki broj odigranih utakmica na ovom nivou.


Znalo se da je ova utakmica bitna za reprezentaciju Srbije, ali je i za Italijane. Italijani su i pre ove utakmice obezbedili plasman u četvrtfinale, samo se nije znalo sa koje pozicije će ići u doigravanje.


Od samog starta nisu ništa prepuštali slučaju Italijani, što govori podatak da su nakon deset minuta imali već deset poena prednosti. U drugoj četvrtini su se razigrali reprezentativci Portorika pružajući znatno kvalitetniju igru. Smanjili su greške i počeli sigurnije da šutiraju što im je i donelo izjednačeniji rezultat. Drugi deonicu su dobili rezultatom 21:14. U trećoj četvrtini oporavila se Italija od šoka, razigrao se prekaljeni Luiđi Datome, i uspeli su Italijani pred poslednju deonicu da sačuvaju prednost od četiri poena razlike. Problem kod Portorika je ta što su se oslonili na dva igrača, koji u ključnim momentima nisu pogađali koševe. Sa druge strane, preiskusna reprezentacija Italije je znala to da iskoristi i u poslednjoj deonici dođe do dvocifrenog plusa koji je garantovao plasman u četvrtfinale sa prve pozicije.

Najefikasniji kod pobedničkog sastava bili su Đampaolo Rići i Stefano Tonut sa po 15 osvojenih poena, a istakao se još i prekaljeni Luiđi Datome, koji je u izuzetno bitnim momentima poentirao, te je meč završio sa 11 poena.

Sa druge strane, kod Portorika je glavnu reč vodio Tremont Voters sa 13 poena, a dvocifreni je bio još Džordan Hauard, koji je dodao dva poena manje.

U četvrfinalnim duelima koji su na programu 5. i 6. septembra Italija će na megdan reprezentaciji Sjedinjenih Američkih Država, dok će Srbija na megdan Litvaniji.

Grčka – Crna Gora (69:73): Crnogorci trijumfalno završavaju učešće u grupnoj fazi

Reprezentacije Grčke i Crne Gore su se borile u meču koji nije imao uticaj na dalje putnike u četvrtfinale, ali je bio značajan za što bolji plasman.

foto: FIBA

Ekipa Boška Radovića je u ovaj meč ušla bez pomoći Kendrika Perija koji ima povredu leđa. Sam početak meča je izgledao tvrdo, da bi potom Crna Gora serijom došla do 15:5, od čega je sjajni Vučević ubacio čak osam poena. Mini-serijom pri kraju prve deonice Grci su stigli do -5, a potom i do minimalnog zaostatka nakon što su pogodili dve vezane trojke preko Bohoridisa. Na ovu seriju je odgovor trojkom imao Mihailović, da bi potom seriju produžili Radović, Dubljević i ponovo Mihailović za 30:22. U tom periodu meča se razigrao i Bojan Dubljević koji je u prvom poluvremenu skupio pet asistencija, da bi meč završio sa čak devet. Crna Gora je pred sam kraj poluvremena stigla i do +9, ali je Ivanović napravio loš faul nad Bohoridisom koji je kompletirao 2+1, za 36:30 nakon 20 minuta igre.

Crnogorci su i u drugi deo meča ušli bolje i stekli i do tog momenta maksimalnih +11 nakon što je Popović ubacio tri slobodna bacanja, a Simonović poentirao na Itudisovu tehničku grešku. Tim Boška Radovića je visoku prednost držao kroz celu treću četvrtinu, a u prvoj polovini poslednje deonice se držala visoka razlika koja je dostigla i +14. Pri rezultatu 60:48 je došlo do neverovatnog povratka Itudisove selekcije koja je brzim rešenjima za manje od minuta vezala sedam poena. Nakon tajmauta je Vučević doneo bitne poene, koje su Papajanis polaganjem i Vokap trojkom ubrzo poništili za -4. Potom je usledio pogodak Vučevića nakon ofanzivnog skoka, a on je u tandemu sa Dubljevićem do kraja vezao još šest poena za Crnu Goru koja je tako prelomila ovaj meč i tako sa malo vremena do kraja ostavila Grke bez šansi.

Vučević je upisao 19 poena i sedam skokova, a Radončić i Mihailović su dodali još po 12, odnosno 10. Na drugoj strani je ubedljivo najbolji bio doskorašnji košarkaš Partizana – Joanis Papapetru sa 16 poena, a pratili su ga Bohoridis i Papanikolau sa po 13.

Brazil – Letonija (84:104): Hrabri letonski san se nastavlja

foto: FIBA

Letonija se više nego ubedljivo plasirala iz Grupe L u četvrtfinale, pobedivši Brazil rezultatom 104-84.

Baltička nacija je vodila gotovo 17 minuta u prvom poluvremenu i čak imala prednost od deset poena, ali teško biste mogli nazvati igru jednostranom jer se Brazil uporno borio i na poluvremenu zaostajao samo tri poena.

Arturs Žagars je započeo magijom u pik-en-rolu, a zatim su se svi pridružili zabavi dok je Letonija postigla 36 poena u trećoj četvrtini, priredivši ofanzivnu izložbu i stekla impresivno vodstvo od 18 poena, 81-63.

Bilo bi ludilo da su to održali tokom preostalih deset minuta, međutim, Letonija je u četvrtoj četvrtini uspela da uspori ritam igre i zatvori meč kao pobednik.

Andrejs Grazulis je bio pouzdan u odbrani kao i uvek, ali je takođe doprineo sa 24 poena, pet asistencija i tri skoka, uz 11 od 15 uspešnih šuteva sa terena. Jago Dos Santos je dao sve od sebe da bude vođa brazilske ofanzive, ali njegovih 14 poena, četiri asistencije i tri skoka jednostavno nisu bili dovoljni za obavljanje zadatka.

Letonija se mora smatrati ozbiljnim konkurentom nakon što su izbacili Brazil i Francusku, redovne učesnike Svetskog prvenstva, iz četvrtfinala. Nakon pobede Nemačke nad Slovenijom otkrili su svog protivnika u četvrtfinalu, a to je baš ekipa Manšafta.

Iako su izgubili, Brazilci su i dalje bili veoma zainteresovani za plasman u Grupi L. Međutim, pobeda Kanade protiv Španije ih je lišila šanse da obezbede kartu za Pariz 2024. godine.

Nemačka – Slovenija (100:71): Denis Šruder slomio Sloveniju

foto: FIBA

Nemačka i Slovenija su svoje karte za četvrtfinale obezbedile još u prošlim mečevima, pa je ostalo jedino pitanje ko će sa koje pozicije u grupi nastaviti takmičenje. Oba tima su do sada bila neporažena, a Nemačka je, obzirom da oslabljeni roster Slovenije, svakako bila favorit za prvo mesto.

Prva četvrtina protiče u znaku Luke Dončića koji postiže 12 poena za prednost svoje ekipe 11:25.

Nakon par minuta igre u prvoj deonici, selektor Gordron Herbert je zatražio tajmaut tokom kojeg je izbio incident. Denis Šruder se tokom tajmauta prepirao sa Danijelom Teisom, što se već iznerviranom Herbertu nije svidelo, pa je povukao svog igrača i besno mu rekao da sedne. Šruder nije želeo da sedne i ljutito je poručio selektoru da mu se nikada više tako ne obraća.

Rasprava na klupi nije ostavila uitcaj na ekipu. Nakon pet minuta igre u drugoj četvrtini Nemačka pravi seriju 7:0 i smanjuje prednost protivnika na samo jedan poen. Luka Dončić potom pogađa za dva ali sledi još jedna serija Nemačke, ovaj put 6:0 za rezultat 38:34.

U drugom poluvremenu dolazi do potpunog raspada igre Slovenije. Nemačka u prvom delu treće četvrtine dolazi do 12 poena prednosti, a Aleksandar Sekulić reaguje tajmautom. Posle kratke pauze, selekcija Nemačke nastavlja gde je stala i postiže devet vezanih poena. Slovenija ne uspeva doći do koša što rezultuje još jednim Sekulićevim tajmautom. Iako je sada bio nešto uspešniji, pa su Slovenci uspeli postići poene po povratku na parket, do kraja treće deonice Nemačka dolazi do 16 poena prednosti.

Četvrti kvartal bio je još manje uspešan za Zmajčeke. Iako na početku poslednje četvrtine Nemci imaju problem da dodju do poena, utisak popravljaju serijom 11:0. Prednost se povećavala sve do samog kraja utakmice, gde je u jednom trenutku iznosila 30 poena. Jakob Čebašek je u pretposlednjem napadu svoje ekipe postigao trojku i prednost protivnika smanjio na “samo” 29 poena.

Denis Šruder je još jednom pokazao da je pravi lider svoje ekipe. Sa 24 poena uz šut iz igre 8/11 i deset asistencija najzaslužniji je za pobedu Nemačke. Pratili su ga Daniel Teis sa 14, Bonga sa 12 , te Vagner i Gifi sa 10 poena.

Luka Dončić je, sad već po običaju, odigrao dobro. Postigao je 24 poena uz šest skokova i šest asistencija. Ipak, ovaj put je izostala prava podrška saigrača.

Nemačku u četvrtfinalu očekuje duel sa Letonijom. Letonci su jedna od najboljih ekipa i svakako najveće iznenađenje Mundobasketa. Grupe u kojima su igrali nisu bile nimalo naivne, a sama činjenica da su bez Porzingisa i kapitena Bertansa pobedili selekcije poput Francuske, Španije i Brazila dovoljno govori. Utakmica Nemačka – Letonija je na programu u sredu od 10 časova i 45 minuta.

Slovenija kao drugoplasirani tim zakazuje meč sa Kanadom. Selekcija Kanade je danas u izuzetno uzbudljivoj utakmici nakon preokreta savladala aktuelnog svetskog šampiona Španiju. Meč između Kanade i Slovenije igraće se u sredu od 14 časova i 30 minuta.

Srbija-Dominikanska Republika (112:79): Dominacija Bogdanovića i drugara za ubedljivu pobedu

foto: FIBA

Košarkaška reprezentacija Srbije ubedljivo je savladala Dominikansku Republiku i zauzela drugo mesto u grupi I. U četvrtfinalu će igrati sa reprezentacijom Litvanije koja je na programu u utorak, 5. septembra.

Od prvog do poslednjeg minuta utakmice, srpski košarkaši su kontrolisali ritam. Činilo se da je brzo zaboravljen poraz od Italije i zaista je sve delovalo perfektno na terenu i nijednog trenutka se nije postavljalo pitanje ko će slaviti na današnjem susretu. U poslednjoj četvrtini se videla moć i snaga srpskih košarkaša kada su u jednom momentu imali prednost od 30 poena razlike.

Na samom startu utakmice razigrali su se i Vanja Marinković i Bogdan Bogdanović, a odmah su uposlili i Nikolu Milutinova koji je zajedno sa njima dominirao na parketu. Od početka su stekli veliku prednost i održavali su je do samog kraja utakmice. Na poluvremenu je bilo 56:35 u korist srpskih košarkaša.

Drugo poluvreme je bilo mnogo bolje, igrali su naši momci fenomenalno. Bogdan i Vanja su ranim trojkama doneli ozbiljnu prednost Srbiji. Nije imala Dominikanska Republika nikakve šanse da se vrati u igru.

Kapiten Bogdan Bogdanović je utakmicu završio sa 20 osvojenih poena, bez promašaja iz igre (4/4 za dva poena, 3/3 za tri poena), pet asistencija i tri ukradene lopte.
Odličan na ovoj utakmici je bio i Stefan Jović sa 12 poena, sedam asistencija, šest skokova i dve ukradene lopte.
Dvocifreni su još bili Vanja Marinković sa 16 osvojenih poena, Nikola Milutinov takođe sa 16 poena, Filip Petrušev sa 14 poena i Marko Gudurić sa 10 poena. Treba istaći i Dejana Davidovca koji je igrao strašnu odbranu na ovom meču.

Očekivano, na drugoj strani se poenterski istakao Karl Entoni Tauns, ali sve što je on uradio nije bilo dovoljno njegovoj ekipi.

SAD – Litvanija (104:110): Litvanci sjajnim šutem do četvrtfinala sa Srbijom

U poslednjem okršaju pred četvrtfinale, za prvo mesto i susret sa Srbijom u narednoj fazi borile su se reprezentacije Amerike i Litvanije.

foto: FIBA

Amerikanci su u meč ušli sporo i uspavano, dok su Litvanci imali odličan protok lopte i odličnim rešenjima u napadu su pronazali otvorene šuteve za tri poena. Time su podsetili i Amerikance i ceo svet da su verovatno najbolji šuteri, nakon što su u prvoj četvrtini sa distance šutirali 9/9. Početkom druge četvrtine, Amerikanci su zaigrali bolje predvođeni neverovatnim Entonijem Edvardsom, međutim to nije trajalo dugo jer njihova odbrana nije imala rešenja za raznovrstan napad Litvanaca. Litvanci su nalazili rešenja iz pik igre, igre na niskom postu napadajući pre svega Ostina Rivsa. Koristili su izabranici Kazisa Maksivitisa i nepažnju protivnika, pa su nekoliko puta poentirali vrlo lako na samom obruču nakon sjajnih utrčavanja iza leđa. Najbolji američki visoki igrač, Džeren Džekson Junior je brzo napravio tri penala pa je pre svega Jonas Valančiunas, inače najbolji rim protektor u litvanskom timu, dominirao u reketu na obe strane. Sjajni centar Litvanaca je u potpunosti iskontrolisao defanzivni skok, a na ofanzivnoj strani terena je potpuno nadigrao golobradog Keslera.

Na poluvreme se otišlo sa +17 za Litvance. Početak treće četvrtine obeležila je očekivana reakcija selekcije Stiva Kera. Zaigrali su vrlo agresivno i čvrsto u odbrani, a u napadu su pronalazili dobra rešenja i vrlo brzo su prišli na samo -4, kada je Džekson Junior promašio potpuno otvoren šut za -1. Litvanci su imali odgovor i poenima, pre svega iz reketa, su uspevali da održavaju razliku na 2-3 poseda. Poslednjih pet minuta, Amerikanci su jeftino izgubili nekoliko lopti i Litvanci su opet otišli na dvocifrenu prednost. Američki igrači su zaigrali presing preko celog terena i zahvaljujući sjajnom Edvardsu i njegovim pogocima su u poslednja dva minuta prišli na 108-104, da bi potom u presingu uspeli da ukradu jednu loptu i na desetak sekundi do kraja iz ugla izgrade otvoren šut za potpuni priključak. Odbijenu loptu od obruča su pokupili Litvanci, a Dimša je svojim trijumfalnim zakucavanjem zakazao četvrtfinalni dvoboj sa reprezentacijom Srbije.

U odlično podeljenom učinku u litvanskom timu, najviše je imao Kariniauskas – 15. Na drugoj strani je očekivano, Entoni Edvards priredio brutalnu partiju od 35 poena.

Španija – Kanada (85:88): Šampion sveta ide kući

foto: FIBA

Reprezentacija Kanade dorasla je zadatku i uspešno eliminisala svetske šampione, reprezentaciju Španije, rezultatom 88-85.

Ovo je prvi put da Španija nije uspela da se plasira u četvrtfinale Svetskog prvenstva od 1994. godine. S druge strane, Kanada je prvi put od 1994. godine osigurala mesto među najboljih osam.

Šaj Gildžs-Alegzander i Dilon Bruks su se udružili za 52 poena. Vili Hernangomez je predvodio Španiju sa 25 poena i šest skokova. Ovo je bio najbolji meč turnira za Bruksa do sada, budući da je postigao 11 od svojih 22 poena u četvrtoj četvrtini.

Ar-Džej Beret je dobio petu ličnu grešku 1:32 pre kraja. Tada je Hernangomez pogodio nekoliko slobodnih bacanja za poslednje vođstvo Španije, 80-77. Nakon toga, međutim, sve je bilo u korist Kanade. Dilon Bruks je izjednačio trojkom, Šei Gilgius-Aleksander je pogodio šut u poslednjim minutima za vođstvo Kanade od 82-80, a Lu Dort je imao ključnu krađu sa 26 sekundi pre kraja kako bi pomogao da se obezbedi ovaj veliki trijumf. SGA je pogodio svih šest slobodnih bacanja u poslednjih 21 sekundi kako bi sprečio španske pokušaje povratka.

Koliko god dobar bio Bruks, SGA je i dalje bio glavna figura za Kanadu. On je bio ključan sa košem za vođstvo u poslednjim minutima i pogodio je odlučujuća bacanja za konačan rezultat. Šaj je završio sa 30 poena, sedam asistencija, četiri skoka i tri ukradene lopte. Takođe je pogodio 14 od 16 slobodnih bacanja.

Kanada je veći deo meča bila u zaostatku, ali su se iskazali kad je to bilo najpotrebnije. Ekipa trenera Đordija Fernandeza je nadmašila šampione iz prethodnog turnira, 27-12, u poslednjem periodu kako bi preokrenula situaciju i obezbedila svoje mesto u četvrtfinalu u Manili.

Pobeda Kanade ih vodi na prvo mesto u Grupi P i u četvrtfinale sa zanimljivim duelom protiv Slovenije. Poraz ruši španske nade za odbranu titule, kao i direktan plasman na Olimpijske igre u Parizu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *