Pobeda Zvezde, ali da li Sferopulos može da bude zadovoljan?

Ekipa Janisa Sferopulosa slavila je na gostovanju u FMP Areni u Železniku rezultatom 72:83, verovatno teže nego što je bilo ko očekivao. Bila je ovo borbena utakmica do samog kraja, ali je ipak individualni kvalitet evroligaškog gosta presudio.

Utakmica je počela pretežno ishitrenim napadima za crveno-bele, dok se FMP mučio i igrao duže napade, traživši rešenje za poene. Francuz Hugo Beson ponajviše je igrao sa loptom za Pantere i naterao je kapitena Branka Lazića na brza dva prekršaja, nakon kojih ga je zamenio Adam Hanga. On je preuzeo ulogu organizatora igre, iako je zajedno na parketu bio i Šabaz Nejpir. Rokas Gidraitis je odlično otvorio utakmicu, pogotkom za tri poena i lakim poenima na košu. Majk Tobi je bio u startnoj petorci i zajedno sa Dejanom Davidovcem činio visoki dvojac, koji se napadački i nije tako proslavio u prvoj deonici. Dejan je promašio dva čista zicera, a Tobi u trenutku nepažnje napravio faul u napadu. Domaćin je u odbrani sve preuzimao, što je dozvolilo crveno-belima da pokažu odlični protok lopte i tako naprave prednost u napadu.

Ritam utakmice promenio se nakon prvog tajmauta. Ekipa gostiju nije iskoristila svoj napad, a nakon toga je FMP imao problema da vrati loptu nazad u igru. Mladi Nikola Šaranović pogodio je šut za tri poena iz levog kornera, što je vratio Majk Tobi odmah u sledećem napadu, maltene na isteku napada. Nakon šest i po minuta igre, na terenu su se našli i Miloš Teodosić, bivši igrač FMP-a, kao i Jago Dos Santos koji je zamenio Šabaza Nejpira. Koliko je Majk Tobi bio pogodan za Zvezdu u napadu, toliko je njegova prisutnost u odbrani bila mana na pik-en-rolu u odbrani. Teodosić je pogodio šut za tri i podelio nekoliko autentičnih dodavanja, a FMP poentirao pred sami kraj četvrtine na košu, pa je tako rezultat na kraju prvog dela igre – 16:21.

Nakon dugačkog i neuspešnog prvog napada gostiju u drugoj četvrtini, Beson je poentirao u tranziciji, na šta je Crvena zvezda brzo odgovorila. Miloš Teodosić je i dalje odlično razigravao saigrače, dok je FMP sa druge strane pokušavao da se rezultatski približi brzim ritmom. I Luka Mitrović je nakon 15 minuta utakmice dobio prvu priliku. Nenad Stefanović je tražio tajm-aut i tražio igru jedan-na-jedan, a u tom stilu se vratio i Beson u igru. Zvezda je i dalje igrala agresivnu odbranu preko celog terena, što nije sprečilo Besona da brzo dođe do novih poena. Zonska odbrana domaćih terala je Crvenu zvezdu na teže napade, ali su to u ekipi crveno-belih kompenzovali čvrstom odbranom na drugoj strani. Luka Mitrović je sa četiri vezana poena završio prvo poluvreme, Miloš Teodosić za malo pogodio uz zvuk sirene, a rezultat je bio 17:20 u drugoj četvrtini, samim tim na poluvremenu – 33:41. Miloš Teodosić predvodio je ekipu Crvene zvezde sa sedam poena i šest asistencija, dok je Stepanović bio jedini dvocifreni pojedinac na utakmici.

Odlično je u odbrani počela evroligaška ekipa crveno-belih, što je dovelo do poena Gidraitisa i Davidovca i brze male serije 4:0. Siromašna atraktivnih napada, a bogata lošim šutevima, treća četvrtina nije bila lepa na oko gledalaca u FMP Areni. Razliku je počeo da pravi Šabaz Nejpir, probijajući prvu liniju odbrane i dolazeći do nešto lakših poena i dodavanja oslobođenom igraču. Energija je prešla na stranu domaćih pred kraj treće četvrtine, pa je novi trener, Joanis Sferopulos tražio tajmaut i kritikovao odluke koje donosi njegova ekipa u napadu i tražio organizovanije napade, kao i veći odbrambeni intenzitet.

Šabaz je i dalje dobro razigravao, Tobi je postigao lake poene na njegovu asistenciju, a Dalibor Ilić promašio otvorenu trojku iz kornera. To je u sledećem napadu kaznio Voker, koji je postigao šut van linije 6,75, da bi već u sledećem napadu Tobi napravio još jedan ofanzivni faul. Mladi Nikola Šaranović maestralno je igrao odbranu kroz celu utakmicu. Onda, kao na traci, još jedan odlično organizovan napad u režiji Šabaza Nejpira i još jedan promašen otvoren šut. Još jedna trojjka domaćih, na minut i po do kraja treće deonice prišao je FMP na samo -2, a nakon promašene otvorene trojke Miloša Teodosića usledio je i faul Džoela Bolomboja na skoku i prilika da se FMP potpuno vrati u ovaj meč. Nakon tajmauta, Dalibor Ilić je pogodio šut za tri poena, a Voker je ponovo uzvratio, na šta je Dalibor ljutito odgovorio atraktivnim zakucavanjem. Jago Dos Santos je završio četvrtinu postignutim šutem sa polu-distance nakon prelepe finte, kojom se rešio čuvara i ,,slomio mu članke”. Rezultat je 56:61.

Četvrta četvrtina počela je greškom u koracima Džoela Bolomboja, neostvarenim napadom FMP-a, a onda i dva faula domaćih za slobodna bacanja Luke Mitrovića. Gledali smo previše promašenih šuteva sa obe strane, a taj post prekinuo je Ostin Luk trojkom za vođstvo, nakon čega je usledila i izgubljena lopta gostiju. Posle polovičnog učinka sa linije slobodnih bacanja Luke Mitrovića, imali smo izjednačen rezultat, 63:63, a tajmaut je tražio Stefanović.

Beson je isforsirao šut nakon tajmauta, promašio, a u napadu Crvene zvezde fauliran je Jago Dos Santos, koji je takođe polovično izveo slobodna bacanja. Hugo Beson je donosio veoma loše odluke, pokušao i da zakuca preko Bolomboja kao njegov saigrač, a FMP je iz tog napada nekako poentirao. Brazilski reprezentativac pogodio je vrlo bitnu trojku sa velike udaljenosti na četiri minuta do kraja meča, nakon koje je trener Stefanović tražio još jedan tajmaut na kom je tražio da se traži preuzimanje preko Teodosića u napadu. Rezultat pre tajmauta bio je 67:70.

Sve su preuzimali gosti, a Voker je odabrao mnogo težak šut kako bi pokušao da reši taj napad, što je Jago Dos Santos kaznio lakim polaganjem i pokazao požrtvovanje i borbu za posed. Konfuzan čelindž sa klupe FMP-a na kratko je prekinuo dobar ritam četvrte četvrtine, a na tri minuta do kraja desila se greška zapisničkog stola kod pogotka domaćih, pa su sudije morale da gledaju još jedan snimak.

Luka Mitrović se u završnici meča povredio nakon što je fauliran, pa je Teodosić izveo dva slobodna bacanja umesto njega i Zvezda je povela sa +7, a posle još dva pogođena slobodna bacanja Majka Tobija i sa +9, kada je Zvezda i osigurala pobedu na teškom gostovanju.

Najefikasniji pojedinac u ekipi pobednika bio je Miloš Teodosić, koji je postigao 11 poena i podelio 10 asistencija, tako upisavši dabl-dabl, a pratili su ga Nejpir, Dos Santos, Ilić i Davidovac sa po 10 poena.

U hrabroj ekipi domaćih su najbolji bili Aleksa Stepanović sa 15 i Džordan Voker sa 16 poena.