Pobeda rastrčanog Virtusa protiv usnulog Fenerbahčea!

Kakva utakmica se odigrala sinoć u Paladoci. Pred oko 7000 gledalaca doživeli smo pravi košarkaški spektakl. Rezultat posle 40 minuta iznosio je 87-79. Duel dva trenera, prerano završen zbog isključenja Itudisa u trećoj četvrtini, imao je odličnu uvertiru i opravdao sva očekivanja. Ovo je sedma pobeda za domaći sastav Virtusa koji se sve više približava direktnom plasmanu u top 8, dok se gosti iz Istanbula vraćaju kući u neverici. Ovo je bio njihov peti poraz, treći u nizu u Evroligi.

Nalet neverovatnog Motlija zaustavlja Heket

Početni potez na ovom meču bio je delo MVP kandidata u dosadašnjem toku Evrolige, Tornikea Šengelije. Šutem sa poludistance otvorio je svoj konto. Silovita je ovo bila četvrtina za centra gostiju, Džonatana Motlija. Ovaj Amerikanac je postigao čak 15 poena i uhvatio četiri lopte u prvih deset minuta. Na trenutke je plejmejker domaćih, Danijel Heket uspevao da prekine njegovu dominaciju. Naročito nakon što je prekinuo seriju od 8-0 ubacivši trojku pod faulom, za tri plus jedan. Prvi kvartal je završen rezultatom 25-27 nakon trojke veterana Mahmutoglua.

Velika serija Virtusa, ipak egal na velikom odmoru

Drugi deo igre je bio poprilično tih u uvodna dva minuta. Buđenje se dogodilo kada je Ife Lundberg atraktivno uposlio Devontea Kejkoka koji je snažno zakucao nakon alej-ap dodavanja. Seriju od 11-0 domaćih započeli su Lunberg i Heket sa po dva pogođena slobodna bacanja. Završio ju je sjajni Kejkok nakon što ga je pri prodoru uočio Toko i spustio mu loptu, za dva plus jedan. Centar domaćih je napravio dve ključne ukradene lopte tokom druge četvrtine. Vraćaju se gosti preko Motlija i Gudurića koji su zajedno postigli devet poena. U tome ih je prekinuo Šengelija nakon što je okrenuo roling pod košem i na drugi obruč zakucao kao pravi košarkaški virtuoz. Belineli je trojkom postavio 46-44 pred odmor.

Isključenje Itudisa, krucijalni period meča

Srpski reprezentativac, Ognjen Dobrić, uveo nas je u drugo poluvreme svojom trojkom. Započeo je seriju svoje ekipe od 11-2, u kojoj je samo Motli zakucavanjem poentirao za goste. Na oko šest minuta do kraja trećeg perioda, nakon koša koji je postigao Šengelija, Dimitris Itudis je isključen. Sumnjao je da je Gruzijac načinio prekršaj u napadu nad Hejsom-Dejvisom, i nakon prigovora sudiji dobio tehničku grešku, potom još jednu zbog koje je morao da napusti klupu. Nakon ovoga se Fener mučio i ušli smo u poslednji kvartal pri rezultatu 70-58. Najatraktivniji potez na meču je bio delo majstora sa loptom, Toka Šengelije koji je nakon prodora koji je otpočeo van linije za tri poena, doleteo do koša i jednom rukom autoritativno ukucao loptu.

Poslednji trzaj Fenera nije slomio domaćina

Ponovo na početku nekog perioda trojka domaćih, ovog puta je to bio bivši igrač Albe, Džejlin Smit. Probudio se gost, i preko raspoloženog Motlija i probuđenog Vilbekina uspeo da spusti razliku na -9. Sjajan je bio Kejkok koji je posle ofanzivnog skoka poentirao na obruču i vratio dvocifrenu razliku. Heket je praktično doleteo do obruča svojom brzinom, da bi u narednom napadu Skoti Vilbekin postigao trojku koja je izgledala kao da daje veštačko disanje iscrpljenoj ekipi. Pravo niotkuda, žargonski ‘iz zamrzivača’ Avudu Abas vraća istom merom i nada više nije postojala. Gudurić je sa dva plus jedan pokušao, ali loši i neorganizovani napadi u završnici su koštali goste pobede u Italiji. Meč je završen rezultatom 87-79.

Zapaženi akteri

Najzaslužniji za trijumf domaćih je bio njihov najbolji igrač, popularni Toko. Postigao je 15 poena, uhvatio osam skokova i podelio pet asistencija. Uneo je potrebnu energiju među saigračima koji krupnim koracima gaze sve pred sobom. Neočekivani heroj bio je Danijel Heket sa 14 koševa i šest tačnih dodavanja, a prijatno iznenađenje bilo je jedno poznato ime. Ognjen Dobrić je zabeležio 11 poena uz pet skokova i u prelomnim momentima bio tu za tim. Bivši NBA igrač, Devonte Kejkok je meč završio sa 10 poena, sedam skokova i dve ukradene lopte. Zaista sjajan učinak ovog Amerikanca.

Ipak, najefikasniji učesnik sinoćne utakmice bio je centar Fenerbahčea, Džonatan Motli. Bivši igrač Lokomotive Kuban postigao je 25 poena od kojih 15 u prvoj četvrtini! Uhvatio je osam skokova pride. Skoti Vilbekin je upisao 13 poena dok je njegov sunarodnik Hejs-Dejvis imao 10. Reprezentativac Srbije, Marko Gudurić ostavio je učinak od devet poena, tri skoka, četiri asistencije i dve ukradene lopte.

U narednom kolu Virtus ide u goste Bajernu u Minhen, a Fenerbahče dočekuje do sada jedinu neporaženu ekipu, prošlogodišnjeg šampiona, Real iz Madrida. Po svemu sudeći očekuje se nastavak dobrih rezultata Bankijevih momaka, dok se potpuno druga sudbina očekuje u Turskoj. Fener mora da pronađe izlaz iz ove krize rezultata, iako je imao i problema sa povredama, najbitnija od njih Dajšona Pjera, ne sme sebi da dozvoli da veže ovoliki broj poraza. Situacija u Evroligi se polako zakuvava, špageti bolonjeze i španska paelja se pokazuju kao najbolja jela.