NBA

Nova zvezda je rođena! Vembanijama krenuo putem koji su utabali Dankan, Robinson i Parker

U noći između četvrtka i petka u NBA ligi je održana možda i najiščekivanija draft lutrija u poslednjih nekoliko godina. Kao i svake godine, NBA timovi biraju najbolje mlade prospekte, a prvi među jednakima ove godine je francuski vunderkind i čudo prirode, Viktor Vembanijama!

izvor: NBA/Youtube

Popularni Vembi kao prvi izbor ovogodišnjeg drafta odlazi u San Antonio Sparse gde će pod dirigentskom palicom legendarnog trenera Grega Popoviča pokušati da San Antonio vrati na mesto stare slave. Vembanijama će tako postati treći igrač u istoriji Sparsa koji je biran sa pozicije broj 1, nakon možda i najbolje četvorke u istoriji lige, legendarnog Tima Dankana (1997.) i jednog od najboljih centara lige, Dejvida Robinsona (1987.).

Ako je verovati tradiciji i sudeći po tome kakve karijere je pomenuti dvojac imao i sa koliko uspeha su nosili dres tima iz Teksasa (pet titula od 1999. – 2014.), Vembanijami se sprema fenomenalna karijera.

Ne pamti se kada je neki mladi NBA prospekt dobio ovoliko publiciteta i pažnje još na početku sezone. Utakmice francuskog prvoligaša Metropolitana 92, Viktorovog sada već bivšeg kluba, prenošene su na programima ESPN televizije, što je presedan sam po sebi, jer čak ni Evroliga nema pristup američkom gledištu. Organizovano je mnoštvo intervjua sa njim, kao i nekoliko prijateljskih utakmica između Metropolitana i tima iz NBA G lige (G League Ignite) u kojem su nastupali njegovi konkurenti iz klase, da bi se Vembanijama protiv njih okušao i njegov stvarni potencijal izmerio. Malo je reći da je na tim mečevima impresionirao čitavu javnost.

Ko je u stvari Viktor Vembanijama? Radi se o 19-ogodišnjem Francuzu visine od oko 226 cm i rasponom ruku od čak 244 cm!. Ponikao je u akademijama Nantera, potom se preselio u Asvel, odakle se nakon samo jedne godine, nezadovoljan minutima koje dobija, seli u ekipu gde će moći da napreduje brže, sa više minuta u nogama. Izbor je pao na Metropolitan 92, kod selektora francuske reprezentacije Vensana Kolea koji iz Vembanijame otključava pravi potencijal.

Deset meseci kasnije, Vembanijama postaje najmlađi MVP francuskog prvenstva, sa 21.6 poena, 10.4 skokova, 2.4 asistencije i tri blokade po meču! Pomogao je svom Metropolitanu da u regularnoj sezoni dođe do drugog mesta na tabeli sa skorom 23-11, potom da u polufinalu plejofa eliminiše evroligaša, Asvel, da bi u finalu izgubio od favorizovanog Monaka sa 3-0 u seriji.

foto: Metropolitans 92

Viktor je pritom sve samo ne krut i usporen centar, kako bi se na prvi pogled pomislilo kada bi se pročitale njegove dimenzije. Radi se o vrlo pokretnom igraču, sa odličnom tehnikom i mehanikom šuta, sa dobrim driblingom i zavidnim košarkaškim IQ-om. Dobar je i u kontrama, koje završava kontrolisano čak i u punom trku, a blokade su, logično, njegov zaštitni znak. Iz svega ovoga je jasno zašto NBA generalni menadžeri za njega smatraju da je generacijski talenat i najbolji prospekt još od dolaska Lebrona Džejmsa u ligu 2003. godine.

Ipak, dalek je put od prospekta do superstara u surovoj ligi kao što je NBA. Vembi će morati da poradi na selekciji šuta, jer na suprotnoj strani rivali više neće biti fizički inferiorniji igrači, već atlete kakve ipak do sada nije imao prilike da vidi. Mišićna masa je nešto na šta treba obratiti pažnju, jer je NBA liga daleko čvršća nego francuska, te je za Vembija važno da na tom polju ne zaostaje. Konačno, povrede nisu novost za igrače takve građe i visine, i čini se da one mogu biti i jedini pravi kamen spoticanja za ovog bisera.

Što se timskog uspeha tiče, treba biti realističan. San Antonio neće preko noći sa Viktorom u timu postati košarkaška velesila. Tim je vrlo mlad, sa Keldonom Džonsonom, Devinom Vaselom i Džeremijem Sočanom kao liderima, te će biti potrebno vreme da se kockice poklope, a ekipa možda dodatno i pojača nekom super zvezdom obzirom da se očekuje da će imati dovoljno mesta u seleri kepu za tako nešto. Ipak, u San Antoniu računaju na svoje mlade snage, nisu u žurbi za instant uspehom, te nam ostaje da vidimo da li će Vembanijamin San Antonio ponoviti uspeh ekipe njegovog sunarodnika, Tonija Parkera i čuvenog trojca Parker – Đinobili – Dankan.

Kulibali izabran iznenađujuće visoko, Šarlot ipak preferira Milera

izvor: NBA/Youtube

Pomalo iznenađujuće sa druge pozicije Šarlot je izabrao krilo sa univerziteta Alabama, Brendona Milera. Dosta polemike u prethodnom periodu vodilo se oko mesta broj dva između Milera i plejmejkera Skuta Hendersona, produkta G lige.

Čini se da se Šarlot odlučio za Milera jer je pozicija krilnog igrača koju on pokriva u ovom trenutku timu potrebnija nego obe bekovske pozicije, koje pokrivaju zvezde tima Lamelo Bol i Teri Rozir. Milera krasi sjajan šut za tri poena u čemu je jedan od najboljih u klasi, kao i impresivne dodavačke sposobnosti. Za očekivati je da se uklopi u roster Šarlota, u kojem bi kreatorske dužnosti i prodore trebalo da obavlja pomenuti dvojac Bol-Rozir, i tako oslobodio Milera da se fokusira samo na ono što najbolje radi-šut zatri poena.

foto: Printscreen/ YT NBA

Portland je sa treće pozicije iskoristio propuštanje Skuta Hendersona, te ga doveo u svoje redove. Henderson je karijeru proveo u G ligi igrajući za tim G-league Ignite, a na ovaj korak se poslednjih godina odlučuje sve više mladih igrača u USA. Na ovaj način mladi prospekti dobijaju priliku da igraju protiv profesionalnih igrača u okviru G lige, a ne golobradih momaka sa koledža. Kada je reč o Hendersonu, radi se o dinamičnom, agresivnom, eksplozivnom kombo beku koji u mnogome podseća na Rasela Vestbruka iz mlađih dana. Poseduje sva oružja za efektivnu pik-en-rol igru u NBA ligi, vrlo je borben, dok u odbrani problem na niskom postu može biti njegova visina i sitnija građa.

Ipak, na Portlandu je da sada proceni koliko je moguće upariti svog dugogodišnjeg plejmejkera i superzvezdu, Demijana Lilarda, kao i mladog beka Anfernija Sajmonsa (otkrovljenje sezone za Portland), sa još jednim bekom sa loptom u rukama, Hendersonom. Draftovanjem Hendersona reklo bi se da je Portland spreman da trejduje svoju dugogodišnju zvezdu, Lilarda..

izvor: NBA/Youtube

Sa četvrte i pete pozicije birani su braća blizanci iz G-lige, Amen i Usar Tompson I u Hjuston, drugi u Detroit. Amen igra na poziciji plejmejkera, pomalo atipičnog jer ima vrlo slab šut, ali ga krasi neverovatan odraz, najbolji je dodavač u klasi, a u odbrani je prava napast na lopti gde nakon pritiska neretko osvaja lopte i otvara kontra napade. Usar je nešto bolji šuter nego brat, ali nešto slabiji atletski, a pokriva poziciju tri i snalazi se najbolje igrom od lopte.

Orlando je birajući plejmejkera Entonija Bleka sa pozicije 6 jasno stavio do znanja da je spreman da trejduje barem jednog mladog plejmejkera u rosteru, Kola Entonija ili Džejlena Sagsa. Blek dolazi sa univerziteta Arkanzas, gde se pokazao kao pouzdan ol-araund plejmejker sposoban da razigra sebe putem prodora, kao i svoje saigrače.

Pik broj sedam izazvao je verovatno i najviše pažnje na večerašnjem draftu. Indijana Pejsersi su ustupili svoje mesto Vašingtonu koji je birao odmah iza njih, i za tu rokadu dobili su dva buduća pika druge runde 2028. godine. Vašington je potom izabrao Bilala Kulibalija, mlado francusko krilo iz redova Metropolitana, gde je bio saigrač Viktora Vembanijame.

Kulibali je mlađi od svojih kolega na ovom draftu, te se očekuje da je on ipak dugoročniji prospekt. Iako mlad, u Kulibalijevoj igri se vide primese modernog 3&D igrača, sposobnog da ,jednog dana kada njegova igra sazri, kreira za sebe i saigrače na NBA nivou. Indijana je, pak, birala odmah iza Vašingtona i Majlsu Tarneru dovela partnera na poziciji krilnog centra, Džerasa Volkera sa Univerziteta Hjuston, koga kao i Tarnera odlikuje čvrstina, sjajna defanziva na pik-en-rolu, niskom postu, kao i u izolacijama.

Pikovi ispod radara

izvor: NBA/Youtube

Utisak je da je klasa 2023 na ovom draftu bila prepuna bekova i krila, a vrlo deficitarna po pitanju pozicije centra. Redak primerak uspeo je izvući Dalas sa pozicije 12, a radi se o momku sa univerziteta Djuk, Deriku Lajvliju II. Lajvlija ne odlukuje napadački instikt i dobra leđna tehnika (samopet poena u proseku, na oko 3.5 pokušaja po meču), ali je daleko najbolji u zaštiti obruča, što blokadama (2.4 po meču) što samim svojim prisustvom u reketu, jer se radi o momku visokom 216 cm sa rasponom ruku od 234 cm. Lajvli je primarno rim-runner, odlikuje ga sjajna mobilnost za tu visinu i brze pravolinijske kretnje i sprintovi.

Očekuje se da se odlično uklopi sa Lukom Dončićem kao primarni postavljač blokova za Slovenca, odakle bi se brzim otvaranjima nudio za lagane poene na obruču. Dodajmo na to i činjenicu da se Dalas pomerio dve pozicije unazad, sa 10. na 12. mesto putem trejda u kojem je poslao loš ugovor Davisa Bertansa u Oklahomu, te pokupio talenat kakav je Lajvli i imamo kao rezultat sasvim dobro odrađen draft za Meverikse.

Pravo je čudo kako je prospekt kao što je Kem Vitmor sa Vilanove završio tek na 20. mestu. Odabran je od strane Hjustona, a o tome o kakvom se potencijalu radi govori činjenica da je pre samo pola godine slovio za top pet pikova u gotovo svim predikcijama oko NBA drafta. Ipak, zabrinjavajući izveštaji lekara, ali mnogo više nezainteresovanost Vitmora za treninge i trening utakmice dovelo je do toga da mnogi timovi nisu želeli da bace kockicu na Kema. To je učinio Hjuston i ukoliko uspe da pomenute spoljne faktore sredi, dobija ubojitog atletu na poziciji krila, gotovo jednako eksplozivnog kao blizanci Tompson.

Ovim izborom Hjuston ističe kandidaturu za pobednika ovog drafta, jer su svoj postojeći mlad tim (u kome su talenti poput Alperena Šenguna, Džejlena Grina, Kevina Portera Juniora, Džabarija Smita i Tarija Isona) oplemenili sa još dvojicom dragulja, Amenom Tompsonom i Kemom Vitmorom. Pride, Roketsi su ekipa sa najviše prostora u seleri kepu u celoj ligi, te je za pretpostaviti da dolaze bolji dani za franšizu iz Hjustona.

Što se evropskih igrača ili igrača poznatih evropskoj javnosti tiče, izuzev pomenutih Vembanijame i Kulibalija, izabrani su: Džejms Nadži iz redova Barselone (31. pik, Šarlot), Tristan Vukčević iz Partizana (42. pik, Vašington), Francuz Rajan Rupert iz redova Nju Ziland Brejkersa (43. pik, Atlanta), još jedan Francuz, Sidi Sisoko iz tima iz G lige, Overtajm Elit (44. pik, San Antonio) i Tarik Biberović iz Fenerbahčea (56. pik, Memfis).

https://www.nba.com/news/2023-nba-draft-order

Pošto su svi izabrani u drugoj rundi, za sada nije poznato hoće li im biti ponuđeni ugovori za narednu sezonu ili će biti vraćeni u Evropu na “kaljenje”. Priliku da ubede svoje timove da zaslužuju ugovore imaće već od sredine jula, kada počinju prvi kampovi i prijateljske utakmice u okviru Letnje lige.

https://flouter.rs/finiks-sansi-sa-bilom-na-sve-ili-nista/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *