Matković rekorder: Devet blokada za novi rekord ABA lige i pobeda Cedevita Olimpije

Cedevita Olimpija je u Tivoliju savladala ekipu Krke rezultatom 91:79 i tako došla do devetog trijumfa u Admiral Bet ABA ligi. Zvezda utakmice ali i celog kola je Karlo Matković. Hrvatski centar je sa devet blokiranih šuteva došao do rekorda regionalne lige.

Prethodni rekord – sedam blokada, delilo je pet igrača: Šon Džejms, Zoran Nikolić, Uroš Luković, Smiljan Pavič i Slavko Vraneš.

Matkoviću je malo falilo za neverovatan tripl-dabl učinak sa dvocifrenim brojem poena, skokova i blokada. Iako do tripl-dabla nije došlo, to nije umanjilo Karlovu fantastičnu utakmicu. Za 36 minuta provedenih na parketu zabeležio je 23 poena, osam skokova, devet blokada i indeks korisnosti 34. Vredi spomenuti i dobre procente šuta za 2 poena – 9/13.

izvor: ABA Liga j.t.d.

Domaći su već u prvoj deonici ostvarili dvocifrenu prednost. Iako se Krka nije predavala, do kraja meča nisu uspeli opasno da zaprete i dođu do egala. Odbrana gostiju nije pronalazila rešenja za raspoloženog Matkovića koji je u prvih deset minuta zabeležio tri atraktivna zakucavanja i dvocifren broj poena.

U drugoj deonici Pjaniđani daje prostor mladim igračima Ščuki i Glasu. Gosti pokušavaju da iskoriste kombinovanu petorku domaćina i uspevaju da prepolove zaostatak. Trener domaćih ne dozvoljava da se protivnik približi još više, pa reaguje izmenama i na parket vraća Matkovića i Stjuarta. Ipak, naleti Krke se nastavljaju. Na tri minuta do kraja prvog poluvremena gosti iz Novog mesta dolaze do -4 ali tada kreće serija domaćih preko Blažiča i Stjuarta i razlika je opet dvocifrena. Nakon prvih 20 minuta rezultat je bio 48:38.

Na početku drugog polvuremena Darko Planinić je jedini održavao svoj tim u utakmici. Postigao je šest poena u nešto manje od sedam minute igre i to su bili gotovo jedini poeni Krke. Pored Planinića pogađao je jedino Hamilton. Nisu ni domaći bili preterano efikasni ali su preko Matkovića održavali dvocifrenu prednost. U poslednjim minutama treće deonice razigrali su se Kazins i Špan, te vratili jednocifren minus. Nakon promašaja za tri poena Kobsa, imali su izabranici Gašpera Okorna priliku da dođu na dva poseda zaostatka ali je Radovanovićev pokušaj izblokirao Matković.

Do kraja meča Krka nije uspevala ozbiljnije da pripreti. U uvodnim minutama poslednjeg kvartala držali su jednocifren zaostatak ali onda sledi serija domaćih gde Matković sa pet vezanih poena vodi svoj tim do +17 i stavlja tačku na meč. Do kraja gosti pokušavaju da se približe ali bezuspešno. Konačnih 91:79 postavlja Miha Cerkvenik na 26 sekundi do isteka vremena.

Igrač utakmice je Karlo Matković sa 23 poena, osam skokova i devet blokada. Kod domaćih su se još istakli i Džastin Kobsa sa 14 poena, pet skokova i sedam asistencija, zatim Jaka Blažič sa 21 poenom i šest asistencija, Di Džej Stjuart sa 19 poena

Igrači Krke su iskoristili deficit visokih igrača protivnika i uhvatili čak 50 skokova. Ipak, to je jedini segment igre u kojem je Krka bila bolja. Izostao je učinak startera, a veliki doprinos porazu imao je i loš šut za tri poena. Cerkvenik je postigao četiri poena uz šut iz igre 3/5, Hamilton takođe četiri poena uz šut iz igre 2/8. Miha Škedelj takođe nije bio raspoložen, pogodio je samo jednom za dva poena. Najbolji u poraženoj ekipi je bio Ajzea Kazins sa 17 poena i sedam skokova. Dvocifreni su bili i Jurij Macura sa 15, te Jan Špan sa 14 poena. Za tim iz Novog mesta je ovo deseti poraz u sezoni i četvrti u nizu. Priliku za beg iz opasne zone imaju narednog kola kada u hali Leona Štukelja dočekuju Borac. To je ujedno i prilika za prvu pobedu na domaćem terenu.