Igokea slavila u Beogradu u dramatičnoj završnici

U okviru sedmog kola ABA Lige, Igokea je gostovala u Beogradu protiv Partizana i slavila rezultatom 89:91.

Obe ekipe su napadački mlako ušli u utakmicu, videli smo par grešaka sa obe strane, a tračak energije za crno-bele, danas crno-ljubičaste, videli smo kod Alekse Avramovića koji je sjajno pritiskao najboljeg napadača Igokee, Stefana Mudija. Takođe je i Mateuš Ponitka, danas starter, odlično energetski ušao u utakmicu. Istakao se kod gostiju Edin Atić, pravio je probleme ekipi domaćina i nakon šest minuta bio jedini strelac tima Vladimira Jovanovića, sa sedam poena i dva pogotka za tri poena. Nakon još jedne greške u napadu za crno-ljubičaste, usledila je još jedna trojka, ovog puta od Ognjena Stankovića.

Partizan je u prvoj četvrtini pokušavao da nakon probijanja prve linije odbrane Igokee uposli Balšu Koprivicu, koji nije uspeo da pronađe laka rešenja ispod koša. Više puta smo videli kako mu Ponitka i Avramović ostavljaju loptu, a od toga je slabo profitirao napad Partizana. Nakon sedam minuta igre, Avramović je odlučio da sam reši napad prodorom, a nakon toga usledila je trojka bivšeg kapitena Partizana, Dragana Milosavljevića. Na dva minuta do kraja prve četvrtine po prvi put se na parketu našao Bruno Kaboklo, novi igrač beogradskog Partizana.

Primarni bol-hendler za crno-bele(ljubičaste) kroz skoro čitavu prvu četvrtinu bio je Aleksa Avramović, međutim nisu mu dali preterano mnogo prostora igrači tima iz Laktaša – njegove prodore nakon bloka i brz prvi korak sekli su lakim faulovima, pa zbog toga Partizanov napad nije mogao da bude tako protočan. Imali su mnogo problema u napadu, pa su tako u prvoj deonici postigli samo 12 poena. Rezultat nakon prvih deset minuta – 12:18.

U prvom napadu druge deonice svoje prve poene postigao je već spomenuti Bruno Kaboklo, pa pogrešio u odbrani i napravio faul u napadu odmah nakon toga. Trojkama Džejmsa Nanelija i Danila Anđušića probudila se, do tada, tiha i mirna beogradska publika, a ponovo ih je smirio Marko Jeremić trojkom iz levog kornera. Igokea je prvenstveno šutem spolja održavala stečenu prednost od osam razlike. Na sve je Igokea imala odgovor, nije ostala “nedorečena”, pa tako Partizan, iako je poboljšao protok lopte u napadu, zbog manjeg intenziteta u odbrani nije uspeo da se rezultatski približi u prvih pet minuta druge četvrtine.

Na treptaj oka i nakon nesportske greške Tristana Vukčevića, ekipa gostiju je otišla na +12. Partizan je ubrzo, serijom 7:0 prišao na -5, ali je Atić trojkom ponovo povećao prednost, a usledila je i izgubljena lopta nakon toga, što je Atić prodorom takođe kaznio i naterao Željka Obradovića na tajm-aut. To nije urodilo plodom, nije poentirao Partizan, a šutersku rapsodiju Igokee nastavio je Marko Jeremić i Igokeaa je ponovo otišla na +13. Posle dva neuspešna napada Partizana i promašenog šuta Atića u zadnjoj sekundi, na veliki odmor otišli smo rezultatom – 34:48. Košarkaši Igokee su, dakle, postigli 30 poena u drugom delu.

Dva faula u napadu Igokee, poeni iz prodora Alekse Avramovića, odnosno trojka Uroša Trifunovića – ovako je počelo drugo poluvreme utakmice sedmog kola ABA Lige. Igokea je i dalje igrala sjajno i nije dopustila Partizanu lake poene, a ni da se rezultatski vrate u meč. Za to su se pobrinuli Stefan Mudi i Nikola Tanasković sa svoja dva pogotka za tri poena, nakon kojih je Željko Obradović bio besan na svoje igrača na tajm-autu. Ponovo napad nakon minuta odmora nije urodio plodom i bez poena, a na drugoj strani Marko Jeremić je pogodio svoju četvru trojku i Igokea je otišla na +18, pa i na +21 posle izgubljene lopte Alekse Avramovića.

Igokeino izvrzno šutersko veče održavalo je prednost od dvadeset razlike kroz čitavu treću deonicu. Pogađao je Nikola Tanasković, pogađao je Marko Jeremić, Edin Atić… To je sve posledica mlake odbrane crno-belih, a i izvrsno pripremljenog napada ekipe Vladimira Jovanovića, bivšeg trenera Crvene zvezde. Unervozeni crno-beli nisu imali odgovor na intenzivnu i tvrdu odbranu gostiju i pred poslednju deonicu imali su težak zadatak, da stignu -19 poena razlike.

Početak poslednjeg dela igre nije ništa drugačije izgledao od cele utakmice, Partizan je tražio ishitrena rešenja u napadu, ponajviše van linije 6,75. Energija i frustracija navijača je rasla u Štark Areni, a dostigla je vrhunac nakon ukradene lopte Ognjena Jaramaza i nesportskog faula Stefana Mudija.

Ni to nije preterano pomoglo crno-belima jer je Marko Jeremić nastavio da “rešeta”, a Partizan nastavio sa bezidejnim napadima. Igokea je počela svoja napadačka rešenja da traži isključivo na šutu spolja, što ih je dobro služilo čitavo veče u Beogradu, međutim sredinom četvrte četvrtine stao je šut, a četiri vezana poena Zeka Ledeja naterala su Jovanovića na tajm-aut gde je iskritikovao upravo napad svoje ekipe i tražio da se koristi “switch” odbrana Partizana pravljenjem prednosti za Zorana Nikolića pod košem. Nije to ispoštovano od strane ekipe gostiju, a pošto su veoma brzo ispunili bonus, Danilo Anđušić je vrlo lako došao na liniju za slobodna bacanja gde je smanjio razliku na -12, pet i po minuta do kraja utakmice.

Činilo se da su crno-beli uhvatili neki ritam i da će se razlika još smanjivati, pogotovo zbog loših napada Igokee, ali Partizan je u dva napada nakon toga izgubio loptu, što je Dragan Milosavljević kaznio lakim poenima na obruču. Trojkama Frenka Kaminskog i Uroša Trifunovića smanjila se razlika na -8 na tri minuta do kraja. Igokea je ishitreno igrala svoj napad iako to nije morala, a posle još jednog neuspešnog, Trifunović je pogodio još jednu trojku i smanjio rezultat na -5 razlike.

Polovičan je bio Nikola Tanasković sa linije za slobodna bacanja, nakon čega je Džejms Naneli fauliran pri šutu za tri poena. Pogodivši sva tri bacanja, utakmicu je doveo na jedan posed razlike, a već u sledećem napadu se na liniji za slobodna bacanja ponovo našao Nikola Tanasković nakon teškog faula Ledeja, koji su sudije okarakterisale kao običan faul nakon gledanja snimka. Ovog puta, Nikola je pogodio oba slobodna bacanja. Džejms Naneli je šutirao za tri poena i promašio, a Trifunović je korigovao to nakon ofanzivnog skoka.

Ušli smo u penal završnicu koju je sigurno započeo Zoran Nikolić za rezultat 84:89. Nakon sporog i otežanog napada Partizana, na liniji za slobodna bacanja se našao i Zek Ledej, takođe siguran oba puta. Usledio je faul u napadu Nikole Tanaskovića nad Urošem Trifunovićem i Partizan je imao napad za izjednačenje. Prvo je šutirao Frenk Kaminski za tri poena, promašio šut pa presekao pas Mudija za novi napad Partizana. Lopta je stigla do Zeka Ledeja koji je u prodoru iznudio faul za slobodna bacanja, a sudije su gledale tu situaciju, jer je trener Obradović tražio čelindž zbog silazne putanje.

Sudijska odluka je ostala ista, Ledej je u ovom bitnom trenutku polovično izveo svoja slobodna bacanja i Igokea je imala +2 i napad, a Uroš Trifunović je ukrao loptu na protivničkoj polovini i izjednačio utakmicu, 89:89. Atmosfera je porasla na najviši nivo te večeri, a usledila je još jedna kontraverzna situacija nakon “POTENCIJALNOG” er-bola Nikolića i uhvaćene lopte Zeka Ledeja, koju su sudije, takođe, gledale. Procenio je sudijski trojac da to nije silazna putanja i krenuo je Partizan u novi napad, na 35 sekundi do kraja.

Ovaj napad je ponovo pokušao da reši Frenk Kaminski šutom za tri poena, ponovo je promašio, ali su se za ničiju loptu izborili obojica, Zek Ledej i Stefan Mudi. Zek je pobedio u podbacivanju, prejako odbio loptu nazad i igrači Igokee su došli do nje, a upravo Mudi je položio loptu u koš za +2 na dve sekunde do kraja.

Željko Obradović je tražio tajm-aut, krenulo se sa protivničke polovine, loše je Jaramaz ubacio loptu i tako je Igokea slavila na gostovanju protiv Partizana.

Najefikasniji u ekipi pobednika bio je sjajni Edin Atić koji je postigao 14 poena, uhvatio četiri skoka i podelio četiri asistencije uz indeks 18, a pratili su ga Nikola Tanasković i Marko Jeremić sa po 17 poena i indeksom 17, odnosno 15. Dragan Milosavljević takođe je odigrao sjajnu utakmicu, zabeležio 12 poena i četiri asistencije, bez promašaja za dva poena.

U ekipi Partizana najveći indeks korisnosti imao je Zek Ledej (21 PIR), a postigao je 16 poena i uhvatio četiri skoka. Uroš je bio najbolji Partizanov igrač u četvrtoj četvrtini, a utakmicu je završio sa 15 poena i tri skoka, uz dve ukradene lopte.