Nova godina, a ne postoji bolja uvertira od košarkaškog derbija. Po ko zna koji put u duel istorijskih i zagriženih rivala, Barselona i Real ulaze kao najkvalitetniji timovi Evrolige. Madriđani su prvi sa, nestvarno, samo jednim porazom i skorom od 16-1. Katalonci se nalaze na trećem mestu i imaju nešto lošiji skor sa 11-6. U njihovom najskorijem okršaju slavio je Kraljevski klub rezultatom 65-64 u okviru elitnog takmičenja. Zanimljivo je da u Evroligi Barsa vodi u međusobnim duelima 21-19, dok je u ukupnom planu to vođstvo Katalonaca 170-161.
Poljuljani Katalonci
Rodžer Grimau i njegovi puleni u prethodnom kolu su bili blaže rečeno osramoćeni u Kneževini. U državici Monako domaćin je bio poprilično ubedljiv i nemoćnu Barsu ostavio na svega 71 poenu. Ništa nije polazilo za rukom crveno-plavima, a sličan peh su napravili i protiv Albe u Berlinu kada su poraženi 70-74. Naime u poslednja četiri kola zabeležili su samo jednu pobedu. Ušli su u krizni period koji je započet dvama porazima u ACB ligi.
Kao što već vrapci na grani znaju, Barsa je smanjila budžet za ovu sezonu. Otišao je jako zvučno i kontroverzno Nikola Mirotić, a rupu u obliku Crnogorca popunili su Džabari Parker i Vili Ernangomez. Jasikevičius je napustio kormilo a kapetan broda postao je Rodžer Grimau. Poprilično dobro je vodio klub sve do skoro kada je situacija doživela naglu promenu i rezultati su počeli da budu nezadovoljavajući. Vruća je stolica na kojoj sedi španski trener.
Nemojmo zaboraviti da govorimo o vrhunskom igračkom kadru. Na čelu sa Nikolasom Laprovitolom, koji beleži brojke od 14.2 poena i 5.3 asistencije po večeri. Fantastičan je šuter, jedan od najboljih na kontinentu što potkrepljuje činjenica da šutira 41% na 2.6 pogođene trojke, a imao je i mečeva ove sezone kada je pogađao i po šest puta! Stameni veteran, Jan Veseli, dugogodišnji član Evrolige je dodao 11.6 koševa i 4.4 skoka, a svoju preciznost izneo je u podatku koji kaže, 61% šuta iz igre. Nova pojačanja, Ernangomez i Parker imaju slične proseke. Vili ima 10.9 poena i 4.7 uhvaćenih lopti, dok Džabari daje 9.4 koša i hvata 4.7 skokova.
Zamalo nepobedivi Kralj
Auru nepobedivosti koja maltene i dalje prati klub iz glavnog grada Španije, na kratko je srušio turski Fenerbahče. Meč u kome je Fakundo Kampaco išao od heroja do tragičara, a Madar zapečatio sudbinu, kada to u Beogradu nije uspeo da učini. Neočekivano tesno su ostvarili trijumf u novoj hali ASVEL-a, a prethodno su u duplom kolu ubedljivo počistili Večite. Kao što je navedeno u Evroligi imaju samo taj jedan poraz, a pobeda čak 16. ACB liga donosi sličnu situaciju, svega jedan poraz i to od Unikahe, a pobeda jedna manje nego u elitnom takmičenju, 15.
Nije bilo naglih promena nakon osvajanja takmičenja na završnom turniru u Kaunasu. Određeni igrači su napustili klub, a jedino bitno pojačanje je bilo jedno poznato lice. Fakundo Kampaco se vratio u Real i bukvalno kao završni deo se uklopio u Mateovu puzlu. Nije bilo potrebno bilo kakvo uigravanje, ekipa je nastavila tamo gde je stala u maju. Ni povreda i pad forme Tavaresa nisu uspeli da obore Real, istakli su se drugi igrači poput Poarjea kada je to bilo potrebno.
Što se tiče individualne statistike istaći ćemo da igrač sa najviše minuta, Kampaco, provodi na parketu nešto više od 25 minuta! To vreme koristi maksimalno, što kažu njegovih 11.6 poena, 7.0 asistencija i 1.4 ukradenih lopti. Snajper zvani Mario Hezonja pogađa 40% svojih trojki, što mu daje 12.1 koš, a usput hvata i 4.2 lopte. Džanan Musa je takođe odličan šuter, a brojke su mu nešto manje sa 11.4 poena. Tavares i Poarje su strašno precizni iz reketa, a tako dobro ga i brane sa po 1.4 blokade po meču.
Da li je španska košarka najbolja?
Obe ekipe imaju fantastične napade, što dokazuju i brojke. Real ima najbolji u takmičenju sa 87.5 poena, dok je Barsa četvrta sa 82.5. Elitne su i odbrane španskih giganata, i jedni i drugi ne dozvoljavaju preko 80 koševa svojim protivnicima. Takođe bitna stavka a karakteristična za kvalitetne timove jeste veliki broj asistencija. Real ih ima 21.7 a Barsa 18.9. Izuzetno kvalitetan protok lopte je ključna stavka za dobru ofanzivu.
Još jedna bitna brojka kada je u pitanju efikasnost jeste procenat šuta iz igre. Na zavidnom nivou, obe ekipe su tik iza Partizana koji ne na prvom mestu u ovoj stavki. Visok je i procenat šuta za tri, a zanimljivo Barselona ima najgori kada su slobodna bacanja u pitanju, samo 73.6%. Obe ekipe su vrlo skakački potentne i poprilično kvalitetno brane reket. Konkretno imajući u vidu igrače poput Tavaresa, Veselog, Poarjea i Ernangomeza.
Stari rivali, ipak neko novo stanje u kojem se nalaze. Barsa traži izlaz iz krize a gde bolji izlaz od pobede nad Realom. Čini se sve to malo nerealnim sagledavši koliko je potrebno ove sezone da se savlada Kralj. Biće puna do poslednjeg mesta Blaugrana, početak je zakazan za 21.00. Da li može Lapro sam protiv Hezonje i Muse u obračun? Mogu li Barsini centri protiv najboljeg tandema možda u istoriji Evrolige? Smeši li se promena na klupi Barselone? Sva pitanja će biti razrešena. Pomno pratite kraj malih ekrana.
Pročitajte
-
Makabi pronašao pojačanje u redovima Albe?
-
Evroliga: Došli smo do sredine, a šta smo zaključili?
-
Panatinaikos uz Lesora: Novi ugovor i povećanje plate
-
Prvi čovek FIBA Evrope vidi dolazak NBA: Adam Silver to ne priča reda radi, klubovi Evrolige ne mogu određivati sudbinu ostalih 600 u Evropi
-
Najbolji skakač Evrolige iz prošle sezone treći put van stroja