Boldvin MVP nastupom doveo Makabi u zonu doigravanja

Nakon što su u prethodna dva kola pretrpeli teške poraze, Makabi iz Tel Aviva se ekspresno vratio na pobedničke staze. Danas su u okviru 23. kola Evrolige ubedljivo slavili protiv Panatinakosa rezultatom 90:75.

Problemi za izraelsku ekipu su počeli na meču sa Fenerbahčeom, koji je tim Odeda Kataša izgubio sa 35 poena razlike. Usledila je pobeda protiv Virtusa ali onda i potpuni debakl na utakmici sa Partizanom. Iako su nakon 20 minuta igre imali prednost od 16 poena, u drugom poluvremenu je došlo do prekida filma. Ništa nije polazilo za rukom Kataševim izabranicima tokom drugog dela utakmice u kojoj su na kraju poraženi rezultatom 88:79. Težak poraz zabeležen je i u Pireju, gde je Olimpijakos slavio 89:72. Nakon duela sa jednim grčkim velikanom, usledio je okršaj i sa drugim. U Beograd je, po drugi put od početka godine, stigao Panatinaikos.

Gledajući način na koji je Vejd Boldvin otvorio meč, ne bi se dalo naslutiti da će upravo on biti igrač utakmice i pružiti svoju najbolju partiju u dosadašnjem delu sezone. Američki bek je u već u prvih 40 sekundi igre dva puta loptu predao u ruke protivniku (do kraja meča je zabeležio još jednu izgubljenu loptu). Ipak, njegov tim je uprkos tome prvi došao do poena, Džejk Koen je pogodio za tri. Uzvratio je istom merom Konstantinos Mitoglu. Sledi serija promašaja gostujućeg tima koju sa linije slobodnih bacanja prekida Kendrik Nan. Iako domaća ekipa većim delom prve deonice vodi, u poslednja dva minuta posustaju i dopuštaju protivniku da preuzme vodstvo.

Prednost u uvodnim momentima druge četvrtine povećava svojim prvim pogotkom za tri Kendrik Nan. Za povećanje prednosti promašuje Janis Papapetru ali njegov promašaj hvata Mitoglu i dolazi do devet poena. U strelce se upisuje i Kostas Antetokumpo ali potom i pravi svoj drugi faul, nakon čega odlazi na klupu. Lesor se vraća u igru ali izuzetno teško dolazi do prilike da uputi šut na koš. Kada konačno dobija loptu i ima priliku za postizanje poena, Nibo je uz njega i blokira mu šut. Makabi nakon dužeg perioda dolazi u vodtsvo nakon što Nan faulira Dibartolomea, koji koristi sva tri slobodna bacanja. U poslednje četiri minute prvog poluvremena Panatinaikos ne uspeva doći do poena iz igre. Jedini pogodak beleži Matijas Lesor sa pelinije slobodnih bacanja. Domaći koriste lošu igru protivnika i na odmor odlaze sa +7. Dekoncentrisan je bio Dinos Mitoglu, koji je za nekoliko minuta na parketu zabeležio tri izgubljene lopte.

Na početku drugog poluvremena Kataševa ekipa prvi put ostvaruje dvocifrenu prednost. Uzvraća Pao preko Nana i Mitoglua ali se budi Vejd Boldvin i sa svojih sedam brzih poena donosi svojoj ekipi +13. Nakon što Boldvin napusti igru, Makabi ne uspeva doći do koša. Za to vreme se razigrava Džerajan Grent i za kratko vreme razlika dolazi do svega tri poena prednosti za Izraelce. U poslednjem minutu četvrtine bilo je uzbudljivo na obe strane parketa. Serija pogodaka na obe strane koju je trojkom uz zvuk sirene krunisao Panajotis Kalaicakis.

Poslednji kvartal otvara se blokadama. Vejd sprečava Antetokumpa da dođe do poena, a ptom na drugoj strani parketa Antetokumpo blokira Lorenca Brauna. Do prvih poena iz igre čeka se više od dva minuta, kada Marius Grigonis pogađa svoju prvu trojku na utakmici. Sledi još jedan period u kojem blista Vejd Boldvin. Asistencija za Džoša Niba, pa zatim i sedam vezanih poena. Seriju domaćina prekida Kalaicakis drugom trojkom iz četiri pokušaja. Potom greši i loptu preda Bonziju Kolsonu ali se za grešku brzo iskupljuje pogodivši još jednom za tri. Ipak, nije mogao sam nositi tim do preokreta. Ergin Ataman je zatražio tajmaut kako bi prirpemio tim za poslednju minutu utakmice. Ipak, njegovi izabranici su po povratku na teren delovali još dekoncentrisanije, pa je Makabi utakmicu završio sa +15.

Euroleague Basketball

Iako je Panatinaikos u Beograd došao kao favorit, kako zbog kvaliteta rostera, tako i zbog trenutne forme ekipe, do 15. trijumfa u Evroligi nisu došli. Serija od sedam pobeda u oba takmičenja, prekinuta je ubedljivim porazom 90:75. Džoš Nibo je sa dabl-dabl izvedbom u potpunosti nadigrao Matijasa Lesora. Sa francuskim centrom na parketu, Panatinaikos je, kao i sam igrač, izgledao neprepoznatljivo. Iako je Nibo odigrao veliku ulogu u pobedi svoje ekipe, nagradu za najkorisnijeg igrača utakmice zasluženo će poneti Vejd Boldvin. Postigao je 22 poena, zabeležio osam uspešnih dodavanja i tokom celog meča bio glavna pokretačka snaga svoje ekipe i inicijator preokreta. Ohrabrujuć za Makabi bio je i nastup prve zvezde tima, Lorenca Brauna. Španski reprezentativac se vratio na parket nakon povrede i došao do učinka od 14 poena i sedam asistencija. U poraženoj ekipi istakao se Panajotis Kalaicakis sa 17 postignutih poena.