Blamaža Partizana i šamar navijačima, alarmi su upaljeni!

Ono što su košarkaši Splita priredili u Beogradu teško se može nazvati iznenađenjem. Splićani su zabeležili svoju devetu pobedu, a crno-belima naneli njihov šesti poraz u ABA ligi i četvrti uzastopni u svim takmičenjima.

Van sastava za Partizan ostali su Panter i Doužer koji su nakon velike potrošnje u toku prošle nedelje zaslužili odmor, kao i Uroš Trifunović koji je iz zdravstvenih razloga izostao i sa utakmice u Bolonji iako pre ove utakmice razlog za njegov izostanak nije naveden.

Utakmica je počela u laganom ritmu. Partizan je preko Kaminskog pravio prednost i nalazio iz toga dobra rešenja ali je Smit promašio dve otvorene trojke, pa se na prvi TV tajm-aut se otišlo rezultatom 9:9. Ulaskom druge smene igrača na teren, utakmica je malo dobila na intenzitetu ali Partizan nije uspevao da kazni preuzimanja domaćih pa se na prvi odmor otišlo rezultatom 19:17.

Crno-beli su naišli na isti problem i u drugoj četvrtini i utakmica je bila u egalu sve do sredine deonice kada je sa dve vezane trojke Split napravio +4 i naterao Obradovića na tajm-aut. Igrači Partizana jesu potom uspevali da pronađu otvorene pozicije za šut ali nisu mogli da pogode skoro ništa izvan linije 6.75 pa su Splićani povećavali prednost i uz sjajan šut za tri uspeli da odu na pauzu sa velikih +14. Rezultat je bio 30:44.

Drugo poluvreme počela su oba tima stegnuto u napadu. Partizan nije nikako mogao da pronađe put do koša, a gosti su uz mini seriju Šortera podigli prednost na čak +19 posle četiri minuta igre. Pred kraj ove deonice Split je imao i 20 poena prednosti, a Partizan je bio na mizernih 2/20 u šutu za 3. Domaći su ipak uz dobru odbranu i dobru podršku, za Partizanove standarde, malobrojne publike, uspeli da pred odlučujuću četvrtinu vrate zaostatak na ‘samo-14. Na pauzu se otišlo rezultatom 45:59.

Poslednju četvrtinu nastavio je Partizan u dobrom defanzivnom ritmu ali nisu crno-beli uspevali da istope prednost gostiju zahvaljujući neverovatnom festivalu promašaja sa svih mesta na terenu koji su priredili svojoj publici u prva četiri minuta igre. Imao je, ipak, Partizan potpuni priključak kada je, zahvaljujući poenima Džejmsa Nanelija, na 5:00 do kraja rezultat bio 52:61. Muke u napadu su se i posle toga nastavile i Split je, uprkos poslednjih par trzaja domaćih, bez veće neizvesnosti priveo utakmicu kraju. Krajnji rezultat – 67:74.

Za goste sa hrvatskog primorja ovo je bitna pobeda u trci za plej-of, pored toga što je, naravno, pobeda protiv Partizana sama po sebi veliki prestiž. Šampion Jadrana već tradicionalno ne može da dođe sebi posle duplog kola u Evroligi, a ovog puta zakazao je i šut za 3, koji je bio na katastrofalnih 4/30. Budućnost je, posle pobede nad Zvezdom, sama na drugom mestu i beleži skor 14-5, a Cedevita Olimpija, kao i Partizan 13-6. Pored toga što je napravljena loša uvertira pred jako bitan meč sa Bajernom, crveni alarm mora da se upali kod igrača Partizana i jer bi im još kojim eventualnim porazom i drugo ili treće mesto u ABA ligi došlo u pitanje.

Kod Partizana najviše poena je dao Naneli, 10 ali uz 1/6 u šutu za tri. Kod gostiju očekivano su se istakli Šorter sa 18 poena i 8 skokova kao i Saliven sa 15 poena, dok je svoju ulogu dobro odigrao i Toni Perković sa 9 poena i dve bitne trojke iz kornera.