ABA Liga: Nešto drugačiji Partizan za odbranu titule

Košarkaški klub Partizan u novu sezonu regionalnog šampionata ulazi kao branilac titule, što dugo nije bio slučaj. Samim tim, pritisak na tim Željka Obradovića je sve veći i veći. Po rečima Ostoje Mijailovića, predsednika crno-belih, prelazni rok još nije završen, te je moguće da ovo nije kompletna najava. Međutim, pripremni period je gotov i bliži se početak sezone za šampione regiona.

Pre svega treba reći da je Partizan uradio veliku stvar time što je zadržao čak četiri igrača kojima su isticali ugovori, i to igrače koji su bili visoko traženi nakon uspeha prošle sezone: Kevin Panter, Zek Ledej, Aleksa Avramović i Džejms Naneli. Tim potezom uspeli su da zadrže jezgro i koren ekipe, a mislimo da ne treba mnogo pominjati kvalitet ovih igrača, sve ste i sami videli prethodne sezone. Kevin Panter, kapiten crno-belih i jedan od najboljih stranaca u istoriji Partizana, biće nosilac ove ekipe još dve sezone. Zajedno sa njim i Zek Ledej će sledeće dve godine igrati u Partizanu, a Džejms Naneli još jednu. Zvezda Svetskog prvenstva, Aleksa Avramović, takođe je produžio ugovor na dve godine.

foto(s): Dragana Stjepanović

Kao što to obično biva, neko ostane, a neko ode. Tako su šampione ABA lige napustili Jam Madar, Joanis Papapetru, Matijas Lesor i Dante Egzum. Dovedene su zamene, ali je pitanje koliko će igra Partizana moći da ostane ista sa novim promenama i kako će Željko Obradović pokriti rupe koje su se napravile ovim odlascima.

Krenućemo od Jama Madara, Evroligine zvezde u usponu, koji je neslavno napustio redove crno-belih iako je bio pod ugovorom i pojačao turski Fenerbahče i redove trenera Dimitrisa Itudisa. Jam je bio igrač Partizana dve sezone i napredovao u svojoj igri iz dana u dan, što je i pokazao krajem sezone kada je dobio mnogo veću minutažu. Igrao je smireno, nije pravio puno grešaka i imao veliki doprinos u plej-ofu ABA lige. Sada, na njegovo mesto došao je povratnik u redove crno-belih, Ognjen Jaramaz.

Ognjen Jaramaz je prethodne dve sezone nastupao za minhenski Bajern. Odigrao je 61 evroligašku utakmicu i prosečno provodio 15 minuta na parketu. Beležio je sedam poena i po jedan skok i asistenciju po utakmici. U pripremnom periodu provodio je mnoštvo minuta na parketu, a najviše u odsustvu Alekse Avramovića, koji je većim delom priprema bio sa reprezentacijom u Manili. Ognjen je pokazao želju i požrtvovanje najpre u odbrani, pravio je problem protivničkim bol-hendlerima, a sa druge strane parketa više puta iskoristio svoju prednost u brzini i atleticizmu. Međutim, šut za tri poena i sa polu-distance pravio je velike probleme crno-belom povratniku, nešto što mladom Izraelcu nije bio problem. Ognjen se nije mnogo proslavio ni na ABA Superkupu, postigavši svega pet poena za čitav turnir.

Sigurno je da će Jaramaz biti igrač uloge, pre svega da pojača pritisak i čvrstinu timske odbrane u nekim trenucima, a videćemo da li će to biti dovoljno da kompenzuje trenutne poteškoće u napadačkoj igri.

Sledeći igrač na listi odlazaka je Joanis Papapetru, grčki krilni igrač i novi igrač supertima Panatinaikosa, nije pokazao ono što su od njega očekivali navijači Partizana. Bio je najavljen kao najveće pojačanje u prošlom prelaznom roku, a njegov učinak nije bio na očekivanom nivou. U regularnoj sezoni ABA lige, prosečno je beležio osam poena, dva skoka i dve asistencije po utakmici za 20 minuta provedenih na parketu. Sigurno je da je mogao više, imao je i utakmica na kojima je to i pokazivao, ali nije bilo dovoljno. Zamenjen je poljskim reprezentativcem, Mateušom Ponjitkom.

Jedan u Atinu, drugi iz Atine, bivši igrač Panatinaikosa Mateuš Ponjitka novi je ljubimac navijača crno-belih. Iako je propustio drugi deo pripremnog perioda, čini se kao da je na prvih nekoliko utakmica pokazao da je dobro pojačanje, grizao je u odbrani i često pronalazio dobra rešenja u napadu, pa i igrao u ulozi plejmejkera. Pokazao je da je igrač koji može da igra na skoro svakoj poziciji i da čuva i jače igrače od sebe. Košarkaškoj javnosti postao je upečatljiv na Eurobasketu 2022. godine, kada je Poljsku predvodio do neverovatnog uspeha, a i postigao tripl-dabl protiv Slovenije.

Željko Obradović će u Mateušu imati igrača za sve situacije, koji se lako prilagođava na neobičnosti i ispunjava svoju ulogu na najbolji mogući način.

Član idealne petorke Evrolige, Matijas Lesor, zajedno sa Papapetruom pojačao je atinskog giganta, Panatinaikos. Kada je prošle sezone projektovano da upravo Matijas bude prvi centar evroligaškog Partizana, mnogi navijači su negodovali tu odluku i tražili promenu. Nisu ni mogli da zamisle da će baš on biti PRVI centar u Evroligi, među najboljim skakačima i više puta MVP utakmica Partizana. Nakon što igrač odigra tako dobru sezonu, jako ga je teško zadržati. Ali…

…tu je Frenk Kaminski. Najzvučnije pojačanje beogradskih crno-belih ove sezone, Frenk d Tenk, dolazi pravo iz NBA lige u svoj prvi susret sa Evropom. Bivši igrač Šarlot Hornetsa, Finiks Sansa, saigrač Bogdana Bogdanovića u Atlanta Hoksima, baš na njegovu preporuku došao je u Beograd i već je oduševljen. Napadački je do sada pokazao ono šta zna, sjajna leđna tehnika i puter ruka van linije 6,75. Baš to donosi Partizanu novo oružje u napadu koje nije imao sa Matijasom, pik-en-pop igra i razvlačenje odbrane, samim tim i otvaranje prostora u reketu.

Druga strana medalje je switch odbrana kojom je Partizan pravio probleme mnogim evropskim ekipama dok je tu bio Matijas Lesor, eksplozivan centar sa brzim nogama. Sada, Partizan ovakvom odbranom pravi problem sebi. Frenk Kaminski je viši od Lesora, ima duže i sporije noge, te nije toliko vešt u čuvanju nižih i hitrijih igrača od sebe. Vrlo lako može upasti u probleme sa faulovima i/ili dozvoliti protivniku lake poene. Baš iz ovog razloga mnogi navijači Partizana priželjkuju još jedno pojačanje na poziciji centra, nekoga nalik Lesoru, ko će biti eksplozivniji od Kaminskog.

I pored razlike u visini, čini se da je Lesor bio požrtvovaniji i bolji na defanzivnom skoku od Frenka Kaminskog. Naravno, pričamo o pripremnom periodu, Kaminskom će trebati vremena da se prilagodi na evropsku košarku. Sa svojih 2.13 trebalo bi da Partizanu obezbedi kakvu-takvu sigurnost, makar pod sopstvenim obručem.

Za kraj “promena”, sigurno je da je navijačima Partizana veoma teško pao rastanak sa Danteom Egzumom, koji je sada igrač Dalas Maveriksa. Sve je bilo jasno, Dante bi ostao da nije bilo opcije da se vrati u NBA, na čemu je i radio od kada je došao u Evropu. Igrač poput Egzuma se retko viđa na prostorima Balkana i sigurno je da će faliti Partizanu. Uvek je imao poene u rukama, strašan prvi korak, koristio prednost u snazi kako bi igrao leđima, a igrao je i zahvalnu odbranu jedan-na-jedan.

Na njegovo mesto dolazi sličan igrač, Pi-Džej Doužer. Bivši saigrač Nikole Jokića je od 2017. godine bio član najjače lige sveta. Počeo je u Oklahoma Siti Blu, razvojnom timu Tandera, potom preko Bostona i Čikaga prešao u Denver Nagetse, gde se zadržao tri godine. Najbolju sezonu odigrao je 2020/21., kada je odigrao 50 utakmica i prosečno beležio osam poena, četiri skoka i dve asistencije po utakmici za 20 minuta provedenih na parketu. Nakon te sezone, usledila je teška povreda i prelazak u G ligu, kao i u Sakramento Kingse, za koje je odigrao čitavih 16 utakmica.

Nije Pi-Džej imao mnogo sreće sa zdravljem kroz karijeru, ali kada je bio zdrav, bio je poznat kao odličan defanzivac na perimetru. Nema toliko širok napadački arsenal, eksplozivan je, atleta je, ali lošiji je na lopti nego što je to bio Dante Egzum. Nije efikasan šuter, niti mu je to glavni adut. To ne znači da ne ume da pogodi – što smo i videli na pripremnim utakmicama.

Nivo agresivnosti u odbrani koji donosi Pi-Džej pomoći će Partizanu, pogotovo jer može da čuva i snažnije i brže igrače od sebe. Ima širok raspon ruku, njuh da ukrade “živu loptu”, dobar je na preuzimanju viših igrača i u pritisku na bol-hendlerima. Sve u svemu – dobar potpis.

Pripremni period: Dobar početak i trofej na međunarodnom turniru u Banjaluci

Crno-beli su pripremni period počeli 28. avgusta, kada su se okupili svi osim Alekse Avramovića, koji je bio u Manili. Dan nakon toga otputovali su na Kopaonik gde su bili nedelju dana i imali treninge, novi igrači su se polako upoznavali sa ostalima i ulazili u “štos”, da bi 8. septembra odigrao prvu pripremnu utakmicu protiv Hapoela iz Jerusalima na turniru u Banjaluci.

Start utakmice je doneo prednost crno-belih, koja je na kraju prve četvrtine bila dvocifrena (30:20), ali je ekipa iz Izraela pred kraj druge četvrtine preokrenula rezultat i na poluvreme otišla sa +4 (43:47). Drugi deo meča je doneo neizvesnost i smenjivanje ekipa u vođstvu, ali su crno-beli uspeli da povrate prednost i zabeleže trijumf na prvoj pripremnoj utakmici pred sezonu 2023/24. Sutradan, Partizan je pobedio i Turk Telekom i tako se plasirao u finale međunarodnog turnira povodom 50 godina Igokee. Navijače crno-belih sigurno je radovalo to kako izgledaju igrači koji nisu nosioci, Danilo Anđušić, Tristan Vukčević i Alen Smailagić, koji su odigrali dve odlične utakmice. Sigurno je da bi bilo olakšanje kada bi Danilo startovao regularnu sezonu kao što je odigrao na pripremama, sa puno samopouzdanja i efikasnošću. Alen Smailagić je u mnogim momentima pokazao kako ne razlikuje pripremne mečeve od onih najtežih i požrtvovano odigrao svaki momenat na parketu, a Tristan je pokazao da može da doprinese u svakom pogledu.

Partizan je na kraju slavio u finalu protiv CSKA iz Moskve rezultatom 74:54, a Doužer i Kaminski su na toj utakmici postigli 13, odnosno 11 poena.

Nakon povratka u Beograd, usledio je spektakl na Tašmajdanu o kom je pričao ceo svet. Partizan je ugostio prijatelje iz Fuenlabrade, a na kraju i slavio rezultatom 93:63. Najefikasniji na utakmici bio je Kevin Panter sa 14 poena, a pratili su ga Frenk Kaminski sa 13 i Alen Smailagić sa 12 poena. Sigurno je da ukoliko bude ovakva atmosfera u Štark Areni, biće mnogo teže pobediti Partizan.

Partizan tops Fuenlabrada in outdoor spectacle - Eurohoops

ABA Superkup: Da li crno-beli imaju razloga za brigu?

Nakon prelepog događaja na Tašmajdanu, crno-beli su otputovali u Podgoricu, gde se u SC “Morača” održao ABA Superkup. Večiti rival nije igrao na ovom turniru, te je bilo očekivano da će novokomponovani tim Partizana lako osvojiti trofej, međutim…

U četvrtfinalu, crno-beli su slavili protiv hrabre Mege rezultatom 89:78. Početak meča, obeležile su smene u vođstvu koje su dovele do potpunog rezultatskog egala nakon isteka prve četvrtine (25:25). Drugu četvrtinu, crno-beli započinju trojkom Doužera i polako stiču osetniju razliku koju je rival ipak uspeo da smanji na +8, koliko je bilo na polovini meča.  U trećoj deonici, Mega uspeva da se ponovo približi i sa istekom ovog perioda igre stigne do potpunog izjednačenja (67:67). Ipak, u poslednjoj četvrtini crno-beli ponovo preuzimaju potpunu kontrolu nad dešavanjima pod oba koša, i sa rezultatom 22:11, koliko je završena četvrta četvrtina, dolaze do konačnih 89:78 i plasmana u polufinale, gde su se susreli sa Igokeom.

Početak polufinalnog meča protiv Igokee, obeležila je dominacija crno-belih, koja je do isteka prve četvrtine donela dvocifrenu prednost. Rasla je prednost Parnog valjka i u drugom periodu, da bi pred odlazak na pauzu između dva poluvremena Aleksa Avramović pogodio trojku uz zvuk sirene za +20 (51:31).

U trećoj deonici, Igokea je uspela da se približi, ali ne i da ugrozi crno-bele koji su održali 20 poena razlike pred poslednju četvrtinu. Ipak, uporni tim iz Aleksandrovca je u poslednjoj deonici uspeo da smanji razliku i priđe na svega dva poseda zaostatka, ali je Uroš Trifunović trojkom odveo crno-bele na nedostižnih +9, svega 86 sekundi pre kraja susreta.

U prva dva meča turnira videli smo istu stvar, a to je pad koncentracije crno-belih, i to ne protiv “jakih” rivala. Neozbiljnim pristupom u odbrani i greškama u napadu dozvoljavali su igračima protivničkih ekipa da vrlo brzo smanje prednost do koje su došli u ranim periodima meča. U svakom slučaju, novajlije Frenk d Tenk i Pi-Džej Doužer su se pokazale kao dobra pojačanja (za sad) i radovao je njihov dvocifreni učinak na ove dve utakmice. Mateuš Ponitka nije igrao na ovom turniru.

Finale Superkupa, crno-beli su izgubili protiv Studentskog centra rezultatom 83:81. Sve bi to bilo “okej” da nisu ispustili vođstvo od +8, koje su imali na 2:55 pred kraj utakmice. Željko Obradović je na to imao da kaže sledeće:

Imali smo priliku da privedemo, ja bih rekao veoma lako kraju, ali smo napravili neke brzoplete odluke u napadu, a onda, pogotovo u odbrani, dozvolili da se veoma lako vrate u utakmicu i da se sa tim šutem za tri poena odlepe i pobede dva razlike. Bez obzira na tajm aut, imali smo zicer ispod koša, promašili, to je sastavni deo igre. Pričati o zadnjem napadu i zadnjoj odbrani nikad nije nešto što je mene posebno interesovalo. U svakom slučaju, još jednom čestitke ekipi Studentskog centra na zasluženoj pobedi i osvojenom trofeju.

Turnir Pavlos Janakopulos u Atini: Bolje sad, nego kad bude potrebno

Nakon neuspešnog Superkupa u Podgorici, igrači Partizana otputovali su u Atinu na memorijalni turnir u čast Pavlosa Janakopulosa, gde su se u polufinalu sastali sa ekipom Anadolu Efesa.

U prvoj četvrtini ovog duela, Partizan je ponovo izgledao dominantno, kao i u ranijim utakmica Superkupa. Međutim, ponovo se desio pad koncentracije, te je na poluvremenu bilo 43:40 u korist crno-belih. U trećoj četvrtini crno-beli ponovo stiču osetniju prednost, ali Efes polovinom poslednje deonice stiže do preokreta i +6. Ipak, kapiten Panter, Danilo Anđušić i Alen Smailagić nastavljaju da pogađaju i vraćaju prednost crno-belima pred poslednji minut (78:79). Na kraju, nakon ofanzivnog skoka i koša iz odbojke Dariusa Tomsona, Efes je slavio rezultatom 81:79.

U meču za treće mesto protiv Bajerna iz Minhena, Partizan je izgubio rezultatom 99:95 u neizvesnoj završnici, a ponovo nakon preokreta u drugom poluvremenu protivničke ekipe.

Ima li razloga za brigu? Mi mislimo da nema. Partizan je prošle godine odigrao još lošije pripreme, pa svi znamo kako je završio prethodnu sezonu. Trebaće vremena novim igračima, koji očigledno imaju kvalitet, da se naviknu na sistem Željka Obradovića, koji je dokazano najbolji u Evropi. Verovatno crno-belima fali jedan ili dva igrača kako bi ovaj sastav upotpunili i kako ne bi napravili istu grešku sa skraćenim rosterom iz prošle sezone, koja ih je možda i koštala Fajnl-For turnira u Kaunasu. Nešto više od 16.000 navijača kupilo je sezonsku kartu, a Partizan sa takvom podrškom nikada ne možete opisati i uvek cilja na najviše uspehe.