Zvezda putem Partizana poražena u Vitoriji

Ekipa Crvene Zvezde MTS doživela je poraz u trećom kolu Evrolige od Baskonije.
Konačni rezultat glasio je 92:75 u korist domaćina.

Timu Vlade Jovanovića je ovo treći vezani poraz u elitnom takmičenju, dok sa druge strane Baskijci imaju početak iz snova. Nakon Valensije i Partizana, pobedili su i Crvenu Zvezdu, a junak je ponovo bio isti. Markus Hauard je postigao 30 poena uz identičan postotak iz igre kao protiv Crno – belih.

PRVA ČETVRTINA

Kao i u meču sa Panatom, Crvena Zvezda je ovaj duel započela poenima unutrašnje linije. Primarne ideje su bili Mitrović i Bentil i brzo spuštanje lopte u reket. Utakmicu su započeli oporavljeni Marković i Adams. Stefan je svojim iskustvom imao doprinosa u odbrani, dok je Džejlen par puta ispadao i ostavljao protivničke igrače same na šutu. To se pogotovo videlo u primeru Vanje Marinkovića koji je preko Adamsa pogodio dve trojke i sebe poprilično lako uveo u ritam.
Prvu deonicu obeležio je i Ben Bentil koji je pogodio dve trojke i završio prvu četvrtinu sa stopostotnim učinkom.

U redovima domaćina, pored Vanje, istakao se i Darijus Tompson. Bivši igrač Brindisija i Lokomotive je vrlo dobro probijao prvu liniju odbrane i završavao napade što asistencijom što košem. Ni Marković ni Adams, a kasnije ni Ivanović nisu mogli da pročitaju njegove zamisli pa je prečesto uspevao da jednim blokom dođe do poena.

Što se tiče samog rezultata posle deset minuta igre, on je glasio 23 – 24 za goste iz Beograda.

DRUGA ČETVRTINA

Utakmica je rano pokazala kako će se igrati tokom svih 40 minuta. Puno šuteva za tri na obe strane, brza tranzicija iz odbrane u napad i Zvezdina dominacija pod košem. Na kraju druge deonice, Crveno – beli su imali duplo više asistencija i skokova od protivnika.

Na početku druge druge četvrtine ponovo je ušao u seriju Hauard. Jasno je da ga je meč i pobeda protiv Partizana dodatno motivisala i vratila mu potrebno samopouzdanje.

Momak koji je za dve godine u Denver imao funkciju mahača peškira, preporodio se u Vitoriji i i postao nova zvezda Baskonije. Nakon Igora Rakočevića i Šejna Larkina Baskijci su dobili još jednu strašnu ruku.

U Zvezdi je pored standardno raspoloženih Mitrovića i Bentila iskočio i Dobrić. Ognjen je pogodio dve bitne trojke, bio aktivan na skoku, dobro se aktivirao. Radio je sve ono što je Jovanoviću bilo potrebno i što traži od popularne “Kobre”.

Gosti su jako dobro odgovarali na tempo koji je Baskonija svesno nametnula. Logično da je imala više pokušaja za tri, ali ne i bolji procenat. Crvena Zvezda je uspela da nadjača centarsku liniju protivnika, ali i šuterski isparira.

Izuzev Hauarda ostali igrači Baskonije su igrali na momente, zbog čega je Zvezda između ostalog i vodila na poluvremenu 42 – 47.

TREĆA ČETVRTINA

Treću deonicu obeležila je skroz suprotna igra od prvih 20 minuta. Teško se dolazilo do poena, više nije bilo onoliko prostora za Hauarda, odnosno Bentila ili Mitrovića. Kao i protiv Partizana, Baskonija je posle poluvremena pojačala odbranu i potpuno zatvorila prilaz ka košu. Tim Vlade Jovanovića nije imao pravi odgovor na tu kako u šutu spolja tako ni u reketu.

Ključna razlika između dve pomenute ekipe bila je širina u sastavu. Dok je Zvezda najveći broj svojih akcija svodila na Luku i Bena, u trećoj četvrtini pojavili su se i Kostelo i Homes. Dok se Markus ispromašivao, neko drugi je u redovima domaćina postizao poena, prevashodno trojke.

Iz čvrste i agresivne odbrane Zvezda je ušla u problem sa izgubljenim loptama. Adams je potpuno izgubio pojam o ostalim saigračima, dok je Nikola Ivanović odigrao nešto bolju partiju. Koliko je nedostajala kreacije govori i broj poena postignutih u trećoj deonici – deset.

Ipak, pred ulazak u poslednju četvrtinu rezultat je bio sasvim aktivan i iznosio je 59 – 57 za domaćina.

ČETVRTA ČETVRTINA

Boljka iz Istanbula i Beograda ukazala se i u Vitoriji. Ako se Zvezda šuterski i držala tri četvrtine, u četvrtoj je potpuno poklekla. Darijus Tompson koji važi za primarnog razigravača je postigao četiri trojke iz isto toliko pokušaja. Baskonija je u prvom minutu pogodila tri trojke (Tompson – Kostelo – Tompson), dok je Zvezda odgovorila sa samo dva poena.

I svaki put kada bi domaćin napravio sličnu seriju, tim Vlade Jovanovića ne bi imao sredstva i snage da uzvrati. Koncetracija je skroz opala. Više nije bilo onakve svežine u odbrani, dok je u napadu samo Mitrović bio konstantan.

Za razliku od utakmice protiv Partizana, Baskonija je ovaj duel rešila mnogo ranije i lakše. Pet minuta pre kraja je prvi put povela sa dvocifrenom razlikom koju nije ispuštala. Imao je Petrušev svoju simultanku u poslednjim minutima meča, ali je tada krajnji sud već bio donet.

Baskonija je pobedila Crvenu Zvezdu 92 – 75 i tako nastavila pobedničku seriju u Evroligi. Trenutno je na deobi prvog mesta sa Fenerom, Olimpijakosom i Albom, dok je Zvezda sa Partizanom i minhenskim Bajernom i dalje bez pobede u najelitnijem košarkaškom klupskom takmičenju.

Vremena za odmor nema. U okviru duplog kola Evrolige, ekipa Crvene Zvezde MTS nastavlja niz španskih gostovanja. Na redu je madriski Real i taj meč se igra u petak, od 20.45.

Sa druge strane, Baskonija neće promeniti lokaciju. Ostaje kod kuće i dočekaće u petak neporaženi Olimpijakos.